Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2020 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

1 marca - bieg uliczny "TROPEM WILCZYM"

1 marca 2020 r. w Jarosławiu odbędzie się Bieg Tropem Wilczym jako forma upamiętnienia żołnierzy wyklętych. Uczestnicy po raz szósty wystartują o godz. 12.30 sprzed pomnika majora Władysława Koby na ul. Cegielnianej (przy klasztorze oo. dominikanów) i zakończą bieg, w tym roku ze względu na trwające na rynku prace remontowo - budowlane, w tym samym miejscu na ul. Cegielnianej. Symboliczny dystans wynosi 1963 m - na pamiątkę roku stracenia ostatniego z żołnierzy, Józefa Franczaka.
Bieg "Tropem Wilczym" - 2019 | Fot.  Barbara Brzezińska
Bieg "Tropem Wilczym" - 2019
Fot. Barbara Brzezińska
W Jarosławiu, już po raz szósty, w pierwszą niedzielę marca, odbędzie się bieg upamiętniający żołnierzy wyklętych - Bieg Tropem Wilczym.
 
Bieg, którego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy i treści historycznych na temat żołnierzy wyklętych, pamięć o naszym lokalnym bohaterze majorze Władysławie Kobie, a także promowanie biegania i zdrowego stylu życia. Podczas tegorocznych uroczystości 34. Batalion Lekkiej Piechoty w Jarosławiu otrzyma imię majora Władysława Koby, a decyzja ministra obrony narodowej zostanie odczytana tuż przed rozpoczęciem biegu. 
 
W tym roku zmianie ulegnie trasa biegu. Będzie to pętla, co oznacza, że start i meta będą w jednym miejscu - obok pomnika majora Władysława Koby na ul. Ciegielnianej (mapa podglądowa poniżej w załącznikach).
 
Szczegółowe informacje dotyczące biegu, w tym trasy, dystansu, zasady uczestnictwa, opłat, zawarte zostały w załączonym poniżej regulaminie.
 
Do pobrania dostępne są również: 
1. zgoda na przetwarzanie danych osobowych,
2. zgoda na przetwarzanie danych osobowych - rodzic, opiekun prawny,
3. zgoda na wykorzystanie wizerunku.
 
Informacje na temat zapisów do udziału w biegu wkrótce!
 
Organizator:
Burmistrz Miasta Jarosławia
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Burmistrza Adolfa Dietziusa w Jarosławiu

Współorganizator:
Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki
Jarosławska Grupa Biegowa "Sokół"
klasztor oo. dominikanów w Jarosławiu

Organizator i koordynator akcji ogólnopolskiej:
Fundacja Wolność i Demokracja
***
Dla przypomnienia
Major Władysław Koba - jarosławianin, żołnierz wyklęty, któremu poświęcony jest pomnik znajdujący się u zbiegu ulic Cegielnianej oraz Jana Pawła II. Ostatni prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Okręgu Rzeszów. Uczestnik walk 1939 r., członek ZWZ-AK. Skazany w 1948 roku przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie na karę śmierci za działalność niepodległościową. Najwyższy Sąd Wojskowy utrzymał wyrok w mocy, a ówczesny prezydent Polski nie skorzystał z prawa łaski. Major W. Koba został stracony 31 stycznia 1949 r. w więzieniu na Zamku w Rzeszowie. Aresztowanie majora uważane jest za symboliczny koniec struktur WiN-u w Polsce południowo - wschodniej. Major Koba został pochowany potajemnie na cmentarzu parafialnym w Zwięczycy. Miejsce pochówku było utrzymywane w tajemnicy, rodziny długo o nim nie wiedziały. Dopiero po 67 latach major został godnie pochowany, w rodzinnym grobowcu na cmentarzu na Zasaniu w Przemyślu.
Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(13.02.2020 | aktualizacja 13.02.2020 14:47)
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31