Strona główna » Nasze wydawnictwa » Marzec, nr 3 (197) / 2009 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Marzec, nr 3 (197) / 2009

X Wojewódzki Konkurs Sacrum w literaturze i sztuce
Nagrodę Grand Prix Konkursu otrzymała bezapelacyjnie najlepsza Małgorzata Kamińska - z Prywatnej Szkoły ss. Nipokalanek w Jarosławiu | Fot. Iwona Międlar
Nagrodę Grand Prix Konkursu otrzymała bezapelacyjnie najlepsza Małgorzata Kamińska - z Prywatnej Szkoły ss. Nipokalanek w Jarosławiu
Fot. Iwona Międlar

Prawdziwą ucztę duchową zaoferowano 23 marca podczas uroczystej gali - koncertu finalistów X Wojewódzkiego Konkursu „Sacrum w literaturze i sztuce”. Podczas koncertu przyznano nagrodę Grand Prix oraz jury młodzieżowego, a gościem specjalnym była Antonina Krzysztoń.

Wojewódzki Konkurs „Sacrum w literaturze i sztuce” w Jarosławiu miał miejsce już po raz dziesiąty. 260 uczestników, w tym 140 recytatorów i wykonawców poezji śpiewanej - wszyscy ze szkół gimnazjalistów Podkarpacia - podjęło się rywalizacji o nagrodę główną - Grand Prix.
Od początku głównym organizatorem Konkursu jest Prywatna Szkoła Sióstr Niepokalanek, ale inicjatorem przedsięwzięcia jest Barbara Płocica, która zauważyła potrzebę zorganizowania takiego konkursu dla młodzieży gimnazjalnej. Urząd Miasta Jarosławia włączał się jako współorganizator, z biegiem czasu włączyły się także Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Ks. bp Adam Szal od pięciu lat objął konkurs patronatem, który rozpoczyna się zawsze od Mszy św. pod jego przewodnictwem.
Inicjatywa z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi, w tym roku po raz pierwszy zaistniała konieczność poprowadzenia przesłuchań w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Jarosławiu i Krośnie. Finaliści tj. 18 recytatorów, 15 wykonawców poezji śpiewanej, spotkali się 21 marca 2009 r. w Prywatnej Szkole Sióstr Niepokalanek. Komisja w składzie: dyr. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Przemysław Tejkowski, ks. Tadeusz Biały - duszpasterz diakonii muzycznej w Archidiecezji Przemyskiej, Lucyna Rudawska - muzyk w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Małgorzata Bucior oceniała występy finalistów.
Kategoria Recytacji:
I miejsce Małgorzata Kamińska z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu,
II miejsce Agnieszka Kobos z Publicznego Gimnazjum w Nagoszynie,
III miejsce Sylwia Gawura z Gimnazjum w Piwodzie.
Wyróżniono: Aleksandrę Cyrul, Amadeusza Lesiaka, Gabrielę Łopatkiewicz, Marię Markiewicz, Joannę Pitach, Mateusza Wysockiego.

Kategoria Poezji śpiewanej:
I miejsce Maja Stefanowska - Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie,
II miejsce Urszula Pieńczak z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie,
III miejsce Sylwester Duda z Zespołu Szkół w Dobrkowie.
Wyróżniono: Paulinę Kalin, Dagmarę Moskwę i Jakuba Kołodzieja.

Równolegle do tych kategorii ogłoszono konkurs plastyczny, na który w jubileuszowej edycji wpłynęło ponad 120 prac z całego województwa. Komisja w składzie Agata Woźniak- Niemkiewicz - artysta plastyk, Dariusz Jasiewicz - artysta rzeźbiarz oraz Rafał Kureczka po ocenie prac podjęła decyzję o przyznaniu:
I miejsca Marzenie Majce - z Gimnazjum nr 1 w Miejskim Zespole nr 5 w Krośnie,
II miejsca Justynie Płoszaj - z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu,
III miejsca Karolinie Zienkiewicz z Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rzeszowie.
Wyróżnienia otrzymali: Paula Bujak, Małgorzata Kamińska, Olga Rachoń, Adrian Sosnowy, Andrzej Orzechowski, Ewelina Zawojska, Anna Sopel.
Jak na jubileusz przystało, zwieńczenie konkursu - koncert galowy w bardzo uroczystej oprawie odbył się w świetle jupiterów w Miejskim Ośrodku Kultury w niedzielny wieczór 22 marca br. Uczestniczyli w nim reprezentanci organizatorów: w tym władze Zakonu Sióstr Niepokalanek w Polsce, przełożona klasztoru w Jarosławiu, s. Macieja, dyrekcja szkoły, eurodeputowany Andrzej Zapałowski, duchowieństwo, w tym ks. archiprezbiter Andrzej Surowiec, burmistrz Andrzej Wyczawski, dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Adam Halwa, kurator oświaty Elżbieta Lemek i in.

Podczas koncertu przyznano po raz pierwszy nagrodę Grand Prix. Statuetkę autorstwa Dariusza Jasiewicza wręczono bezapelacyjnie najlepszej Małgorzacie Kamińskiej - zdobywczyni I miejsca w kategorii recytacji.

Jury młodzieżowe w składzie: Monika Maziarka, Jakub Kreczyński i Andrzej Kuca doceniło występ Jakuba Kołodzieja.
Na zakończenie wszyscy wysłuchali koncertu w wykonaniu Antoniny Krzysztoń - gościa specjalnego gali konkursowej.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31