Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Promocja książki "Jarosławskie Cmentarze"

Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski oraz autor Zbigniew Zięba zapraszają na promocję książki „Jarosławskie Cmentarze”, która odbędzie się 28 października 2008 r. o godz. 17.00 w Sali Narad Urzędu Miasta Jarosławia (Ratusz, Rynek 1, II p.). Podczas promocji czynna będzie wystawa fotograficzna Henryka Góreckiego, tematycznie związana z treścią wydawnictwa oraz odbędzie się sprzedaż płyt DVD z filmem "Jarosławskie cmentarze - Stary i Nowy".

 

Książka ma charakter historyczno-popularyzatorski, stąd też kierowana jest nie tylko do miłośników historii i zabytków, ale do wszystkich. Zwłaszcza do młodzieży, która pragnie dowiedzieć się o przeszłości więcej, niż oferują jej podręczniki szkolne. Jest to pierwsza próba przedstawienia zarysu historii cmentarzy miejskich, zarówno tych dawno już zlikwidowanych, jak i tych istniejących i funkcjonujących współcześnie. W związku z tym w celu przybliżenia specyfiki funkcjonowania dawnych cmentarzy w pierwszej części opracowania ogólnie przedstawione zostały zwyczaje i upodobania związane z pochówkami zmarłych. Kolejne rozdziały, poświęcone dziejom poszczególnych cmentarzy jarosławskich, oprócz związanych z tym wątków historycznych, zawierają także krótkie biogramy wybranych osób pochowanych na ich terenie.

Dla łatwiejszego zlokalizowania opisanych obiektów cmentarnych i miejsc pochówków zmarłych, opracowanie zaopatrzone zostało w mapki Starego i Nowego Cmentarza oraz w alfabetyczny indeks nazwisk z podaniem numerów stron, na których nazwiska te występują. Opisanym miejscom nadane zostały w tekście odpowiednie oznaczenia. A że większość zabytkowych obiektów przepełnionych jest bogactwem elementów architektonicznych i artystycznych, celem pełniejszego zgłębienia ich tajników, w końcowej części opracowania zamieszczony został słowniczek trudniejszych pojęć i symboli występujących w tekście.

Magdalena Bojarska
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(17.10.2008 | aktualizacja 22.10.2008 08:31)
Archiwum
Wrzesień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30