Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie

Coraz bliżej jubileuszowe, 25. kwestowanie na rzecz ratowania cennych, zabytkowych nagrobków jarosławskich cmentarzy. Przez ostatnie lata, dzięki ofiarności mieszkańców oraz środkom z budżetu miasta, udało się uratować 37 obiektów na jednej z najstarszych nekropolii w Europie oraz na Cmentarzu Nowym przy ul. Krakowskiej.

Wśród prac remontowo-konserwatorskich podejmowanych co roku przez Miasto, znajdują się zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Starym i Nowym. Na przestrzeni ostatnich 10 lat (razem z 2017 r.) zebrane fundusze z kwest oraz przeznaczane kwoty z budżetu miejskiego (łącznie blisko 300 tys. zł) pozwoliły uratować 37 obiektów na wspomnianych nekropoliach. W ubiegłym roku były to: grobowiec rodziny Ostrowskich i Wojciechowskich, pomnik nagrobny Lakatosa Antala i grobowiec Rokiczanów. Tegorocznymi pracami zostały objęte: pomnik nagrobny Marii z Gruszkiewiczów i Kaspra Zabłotnych (kw. 28), pomnik nagrobny Juliana i Jana Kowalskich (kw. 22-2), a także grobowiec Józefa Gruszki (kw. 16-7).

Pomnik nagrobny Marii z Gruszkiewiczów i Kaspra Zabłotnych usytuowany jest w kwaterze z najstarszymi pomnikami na Cmentarzu Starym. Wymagał pełnej konserwacji, był przechylony, struktura kamienia wskazywała liczne rozwarstwienia, płyta nagrobna była zapadnięta, a ogrodzenie odkształcone i skorodowane.

Drugi z pomników - Kowalskich znajduje się przy jednym z głównych traktów Cmentarza Starego. Otoczony jest balustradą, która należy do jednych z piękniejszych przykładów artystycznego kowalstwa na terenie nekropolii. Między innymi ten element wymagał ingerencji konserwatorskiej.

Z kolei modernistyczny grobowiec Józefa Gruszki ulokowany jest w centralnej części Nowego Cmentarza przylegającej do kwatery wojskowej. Prace obejmowały wzmocnienie spękanej struktury pomnika, zniwelowanie wykonanych wcześniej - nieestetycznych uzupełnień oraz naprawę przełamanego krzyża.


Każde zadanie wykonywane było pod nadzorem konserwatorskim i zgodnie z przygotowanymi programami. Koszt prac wyniósł ponad 37 tys. zł

Wykaz prac remontowo-konserwatorskich znajduje się w zakładce RENOWACJE

Obiekty do renowacji typowane są komisyjnie z uwagi na pogarszający się stan zachowania, wartość artystyczną oraz walory ekspozycyjne. Dlaczego warto chronić zabytki sepulkralne? Jak mówił Prymas Tysiąclecia - „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie".

 

Dla przypomnienia
Stary Cmentarz w Jarosławiu został założony w 1784 r. na Przedmieściu Krakowskim, niemal natychmiast po ukazaniu się dekretu cesarskiego Józefa II. Rok później dokonano na jego terenie pierwszych pochówków. To dlatego posiada wcześniejszą datę założenia od większości innych cmentarzy, w tym tak znanych jak Łyczakowski we Lwowie, Powązkowski w Warszawie, Rossa w Wilnie, czy Rakowicki w Krakowie. Na jednej z najstarszych w Europie, pozamiejskich nekropolii znajdują się dzieła sztuki sepulkralnej z XIX i XX w., nagrobki osób zasłużonych dla kraju i miasta m.in. płka Leona Czechowskiego. 

1 listopada 2017 r., w Dniu Wszystkich Świętych po raz 25. będziemy mogli przyłączyć się do KWESTY na rzecz ratowania zabytkowych nagrodków.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(27.10.2017 | aktualizacja 27.10.2017 14:00)
Fot. Henryk Górecki
Pomnik Marii z Gruszkiewiczów i Kaspra Zabłotnych na Cmentarzu Starym po wykonaniu prac remontowo-konserwatorskich... | Fot.  archiwum Wykonawcy prac, Martyna Kosek
Pomnik Marii z Gruszkiewiczów i Kaspra Zabłotnych na Cmentarzu Starym po wykonaniu prac remontowo-konserwatorskich...
Fot. archiwum Wykonawcy prac, Martyna Kosek
Widok pomnika przed remontem...
Widok pomnika przed remontem...
Pomnik Juliana i Jana Kowalskich na Cmentarzu Starym po wykonaniu prac remontowo-konserwatorskich...
Pomnik Juliana i Jana Kowalskich na Cmentarzu Starym po wykonaniu prac remontowo-konserwatorskich...
Pomnik Józefa Gruszki na Nowym Cmentarzu...
Pomnik Józefa Gruszki na Nowym Cmentarzu...
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31