Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (161) / 2006 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (161) / 2006

Salonowe spotkania przy poezji

23 stycznia br. odbyło się pierwsze w tym roku, a szóste w ogóle spotkanie z poezją w ramach Salonu Literackiego. Jak zwykle w "Hetmanie" zebrało się grono wielbicieli poezji i muzyki. Gościem specjalnym była Irena Jarocka, która już po raz drugi przyjęła zaproszenie do Jarosławia od pani Grażyny Stopy.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się: poseł na Sejm RP Mieczysław Golba, Alicja Lis - posłanka poprzedniej kadencji, radny RM Stanisław Jucha, wiceburmistrz Tadeusz Pijanowski, dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Adam Halwa, Marta Zadorożny - nauczycielka PG nr 1, wielu sympatyków poezji i muzyki Ireny Jarockiej.

Wieczór rozpoczął się od prezentacji wierszy poetów środowiska jarosławskiego zgrupowanych w Stowarzyszeniu Grupa Poetycka. Jak się okazuje poezja łączy ludzi różnych środowisk i różnego wieku. W tomiku "Przychylamy sobie opłatek nieba" publikują swoje utwory zarówno uczniowie (gimnazjaliści PG nr 1: Klaudia Granda, Agnieszka Krępa, Patryk Fryń, uczniowie SP 4: Klaudia Bukowy, Jagoda Osada, Aleksandra Górska, Grzegorz Dudek, Aleksandra Frugała, Sylwia Cap), nauczyciele (Barbara Eider - Chodań, Daria Stopyra), poeci (Anna Gajda, Teresa Paryna, Regina Schönborn, Zofia Freudenberger, Józef Baran), jak i członkowie placówek PSOUU (Zygmunt Sudoł, Mariusz Pilsak).

Uczniowie PG nr 1 im. św. Kr. Jadwigi Patrycja Lech i Adrian Sikora prezentowali wiersze tych osób podczas Salonu Literackiego, a następnie Irena Jarocka oczarowała wszystkich piosenkami sprzed lat i wykonywanymi dziś. "Ostatni raz mówiłam , ale jestem szybciej, i cieszę się, że przyszli Państwo ze mną pośpiewać i powspominać" - powiedziała artystka na stałe mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Wśród piosenek nie zabrakło wspólnie śpiewanych szlagierów, wspomnień i anegdot, a także zapewnienia Ireny Jarockiej o ponownej wizycie w naszym mieście. Dodatkową ciekawostką spotkania była prezentacja wiersza powstałego z tytułów piosenek Ireny Jarockiej zmyślnie skomponowanego prze Grażynę Stopę - prezesa Stowarzyszenia Grupa Poetycka.

"Gratuluje pomysłu animowania poezji, zabawy językiem polskim i inicjatywy Salonu Literackiego na Podkarpaciu" - powiedziała I. Jarocka do organizatorów spotkania: pp. J. i W. Wyczawskich oraz G. Stopy kończąc miłe spotkanie przy świecach, poezji i muzyce.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31