Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty-marzec, nr 3-4 (110-111) / 2002 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty-marzec, nr 3-4 (110-111) / 2002

Jan Paweł II - Honorowy Obywatel Miasta Jarosławia

3 kwietnia 2000 r. Rada Miasta Jarosławia podjęła Uchwałę Nr 290/XVIII/2000 w sprawie nadania HONOROWEGO OBYWATELSTWA MIASTA JAROSŁAWIA Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II "w uznaniu nieocenionych zasług dla Polski i świata, za zaszczepianie nadziei i podkreślanie tożsamości narodu polskiego, zbudowanego na fundamencie autentycznej wiary, oraz za obronę życia, solidarności i pokoju".

"Ten rówieśnik odrodzonej Polski, to człowiek o szerokim uśmiechu, popadający w pełne zamyślenia milczenie, odnoszący się z niebywałą czułością do młodzieży, schorowany, a tak pełny ciepła i człowieczeństwa. Wielki człowiek, a zarazem niezwykle pokorny, pochylający się nad duchową i materialną biedą współczesności, rozumiejący problemy krajów, w których toczą się wojny, zawsze jest duchowo związany ze swoim i naszym krajem. Z dużym zaszczytem przyjmuje honorowe obywatelstwa wszystkich gmin Polski. Myślę, że dla naszego ponad 40-tysięcznego miasta będzie to radością i zaszczytem" - mówił podczas uroczystej sesji Przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny.

Okoliczościowy wykład na temat misji Papieża Polaka jako człowieka jedności i człowieka uczącego zaufania wygłosił wówczas Ks. Dziekan Edward Chmura. Na zakończenie, gratulując Radzie Miasta decyzji podkreślił: "Wielkie to wyróżnienie dla miasta i jego mieszkańców mieć tak wyjątkowego Honorowego Obywatela. Bywał tu, jako arcybiskup, oficjalnym gościem dwukrotnie podczas podniosłych religijnych uroczystości (w latach 60-tych i 70-tych). Miejmy nadzieję, że wyniósł stąd miłe wspomnienie. A co pomyślałby o nas dzisiaj? Ufam, że widziałby miasto i jego obywateli od tej dobrej strony. Trzeba nam jednak wiedzieć, że "noblesse oblige" (szlachectwo zobowiązuje). Skoro uznajemy nieocenione zasługi Jego Świątobliwości dla świata, Polski, narodu, a więc i dla nas jarosławian poczujmy się z Nim bardziej związani! Oby to było za Jego wzorem - dążenie do jedności. Patrzmy na to, co nas łączy, nie dzieli. Tam gdzie są podziały wkrada się zło. A gdzie zło tam nie ma Boga. I nie lękajmy się, mimo zagrożeń i wielorakich problemów, jakie ma nasze miasto. Jan Paweł II uczy nas zaufania do Boga".

Pośród wielu Honorowych Obywateli naszego miasta Jan Paweł II jest tym najważniejszym, od którego chcemy się uczyć życia w prawdzie, umiejętności przebaczenia i Bożej mądrości.

 

***

Z okazji drugiej rocznicy włączenia Ojca św. Jana Pawła II w poczet Honorowych Obywateli
Burmistrz Miasta Jarosławia, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej
oraz Proboszcz parafii NMP Królowej Polski
zapraszają na Mszę św., która zostanie odprawiona w dniu 3 kwietnia o godz. 18:00
w kościele NMP Królowej Polski.

 

Władze miasta mają nadzieję, że Msza św. w rocznicę pamiętnej sesji i nadania Papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia stanie się tradycją i najlepszym dowodem jedności.

O. Franciszek Czarnowski

Różaniec Papieża

Oparty na klęczniku, w zaciszu kaplicy,
w dłoni z wolna paciorki różańca przesuwa.
Modlitwa jego płynie przed tron Bogarodzicy,
do Pani Czarnolicej, co zawsze nad nim czuwa!

Totus Tuus - co wiodło go od lat tak wielu
i tłumy niezliczone, co wyszły na ulice,
by zobaczyć nowego Papieża - z Wawelu -
to były w jego życiu radosne tajemnice.
W dzień majowy na Placu nadeszło cierpienie -
gwizd kuli śmiercionośnej jak chichot szatana.
Został pas przestrzelony, bolesne wspomnienie:
zraniony Ojciec Święty miał udział w Mistrza ranach.

Do każdego wyciąga rękę jak do brata
i chcąc nienawiść w świecie zgasić słów pokojem -
biały mocarz wyrusza wciąż na krańce świata
by szerzyć niewidzialne, duchowe podboje.
Tych, co w cierpieniu więdną jak złamane flagi,
których przyszłość zamglona albo serca kruche,
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31