Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń, nr 1 (109) / 2002 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń, nr 1 (109) / 2002

Strona 12
Stanisław Sobocki
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia do spraw Kultury

Co się działo w kulturze i sztuce m. Jarosławia w styczniu 2002 r.?


I Wystawa malarstwa Zdzisława Okopskiego


W Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury (Kamienica Rynek 6) w Jarosławiu w dniu 10.01. o godz. 17-tej społeczeństwo naszego miasta i powiatu miało możność uczestniczyć w otwarciu wystawy malarstwa autorstwa p. prof. Zdzisława Okopskiego. Była to niepowszechna w swej treści ekspozycja. Przede wszystkim należy tu przybliżyć sylwetkę autora, artysty rodowitego jarosławianina, absolwenta jarosławskiego Liceum Sztuk Plastycznych, jak również absolwenta Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest obecnie nauczycielem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. "Jarosławska" wystawa jego prac to jedna z wielu w kraju i poza granicami Rzeczpospolitej, ciesząca się dużym uznaniem ludzi, którzy tę wystawę oglądali.
Ta wystawa to dzieło i zasługa:
a) autora prac i jego wypowiedzi,
b) Dyrekcji "Jarosławskiego Domu Kultury" (MOK), któremu przewodniczy p. Dyrektor T. Piątek,
oraz
c) kustosza wystawy p. Dyrektor E. Piekarskiej gospodyni i zarządcy Galerii w Rynku.
Godnym pochwały i uznania jest całość wystawy, jej różnorodność tematyki i folder o tytule "Zdzisław Okopski - malarstwo", zawierający tekst i foto wydany na wysokogatunkowym papierze drukarskim. Bardzo cenną jest treść folderu, a może przede wszystkim to, że jest on wydany "dwujęzycznie": po polsku i po angielsku obecnie w języku międzynarodowym. To właśnie podkreśla m.in. wartość twórczości artysty. Jako biorący udział w otwarciu wystawy miałem możność to wszystko podkreślić. Dzięki za to autorowi i wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania i ekspozycji tej wystawy.


II Uroczyste zebranie opłatkowe w Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia (SMJ)


Kontynuacją kilkuletniej tradycji było zorganizowanie z inicjatywy p. Prezes Józefy Frendo i Zarządu SMJ 10 stycznia br. zebrania świąteczno - opłatkowego. Udział w tym niecodziennym i nadzwyczajnym spotkaniu brała, otwierając zebranie pieśniami kolędowymi, młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Książąt Czartoryskich z inicjatywy i pod batutą p. Zofii Karwańskiej. Początek więc był bardzo wesoły. Młodzież indywidualnie i zespołowo wprowadziła w bożonarodzeniowy nastrój. Sala Stowarzyszenia była wypełniona szczelnie nie tylko stałymi bywalcami.
Po części artystycznej - muzycznej p. Prezes złożyła bardzo serdeczne życzenia wszystkim obecnym i nieobecnym (ale usprawiedliwionym z powodu choroby). W dalszej części odczytała telegramy i pisma z życzeniami dla dalszego rozwoju SMJ. Miłym akcentem wieczoru była recytacja przez p. Janinę Nowak jej nowych kolęd, po czym nastąpiła najważniejsza część programu: symboliczne dzielenie się opłatkiem i życzenia składane sobie wzajemnie.
W dalszej części serwowano uczestnikom dwa ciepłe dania co jest bardzo ważne ze względu na temperaturę powietrza, która wynosiła wówczas ok. -10 oC, a olbrzymia większość przybyłych to ludzie tzw. "późniejszego średniego wieku". Należy w całej rozciągłości podkreślić słuszność organizowania zebrań SMJ w okresie zimowym z serwowaniem ciepłego napoju. Dzięki inicjatywie organizatorów atmosfera była naprawdę serdeczna i ciepła.


III 45-lecie "odejścia do wieczności" ks. kanonika M. Lisińskiego jarosławskiego społecznika w XX wieku


Jak to społeczności miasta i powiatu Jarosław wiadomo, w XX wieku żyło wśród nas i z nami kilku ludzi wielce zasłużonych - społeczników. Było ich pięciu. Należeli do nich:
1) dr med. Adolf Dietzius - Burmistrz Wolnego Królewskiego Handlowego Miasta Jarosławia,
2) ks. kanonik Mieczysław Liśiński - ojciec ubogich i sierot,
3) prof. dr Adam Gruca - rodak naszej ziemi, światowej sławy chirurg ortopeda,
4) ks. prałat dr Bronisław Fila - proboszcz i archiprezbiter kolegiaty jarosławskiej,
5) prof. dr Kazimierz Gottfried - historyk, współzałożyciel Muzeum i SMJ.
Ponieważ w dniu 18.01.2002 przypada 45-lecie "odejścia do wieczności" ks. kanonika Mieczysława Lisińskiego - tego niepowtarzalnego "ojca ubogich i sierot" znanego choćby z patronażu nad dwoma ośrodkami dla sierot: chłopców - przy ul. Grunwaldzkiej i dziewcząt - przy ul. Weissa (ob. ks. M. Lisińskiego) oraz znanego duszpasterza i rektora kościoła Św. Ducha, dlatego dla przypomnienia społeczności miasta i powiatu oraz zapoznania młodzieży z postacią tego Kapłana, zorganizowano uroczystą Mszę św. i wspomnienia w dniu 18.01.2002 w kościele Św. Ducha. Inicjatorzy tych uroczystości to: rektorat Kościoła Św. Ducha, Siostry Służebniczki NMP oraz wdzięczni wychowankowie. Mszy dziękczynnej przewodniczył i podzielił się wspomnieniami ks. prałat Stanisław Zarych, który osobiście znał ks. kanonika i często z nim współpracował.
Wielkie podziękowania organizatorom i uczestnikom tychże uroczystości.
Niech szlachetna postać ks. kanonika Lisińskiego nie ulegnie zapomnieniu a pamięć o Nim zostanie przekazana naszym potomnym.
Numery archiwalne
Lipiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Czworo dzieci i coś
    3,5,7,8,9 Lipca
    godzina: 16.00
  • Bayala i ostatni smok - 2D
    9,10,12,14,15 Lipca
    godzina: 13.30