Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 11 (108) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 11 (108) / 2001

Strona 8

Fakty, wydarzenia, rocznice

Wspomnienia Ks. Skorodeckiego

26 listopada 2001 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 odbyło się spotkanie z Ks. Stanisławem Skorodeckim kapelanem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Mimo 82 lat Ks. Kanonik w sposób przejmujący opowiedział historię z bezpośredniego kontaktu z Ks. Prymasem podczas 3-letniego pobytu w więzieniu. Wykład Ks. Skorodeckiego spotkał się z wielkim przejęciem, które można było zaobserwować u uczniów. Ks. Skorodecki jest postacią legendarną. Opowiadał o straszliwych prześladowaniach i torturach. Była to wspaniała lekcja historii, ale także wielkie przeżycia duchowe. W spotkaniu uczestniczyli również Ks. Prałat Andrzej Surowiec, Zastępca Burmistrza Robert Wiśniewski, Dyrektor ZSO Nr 2 Tomasz Kulesza.

W "Piranii"

Długo oczekiwany w jarosławskiej galerii "Pirania" satyryk Zbigniew Jujka najnormalniej w świecie zaspał i nie zdążył na pociąg. Na otwarcie jego wystawy 23 listopada br. przybyli nie tylko stali bywalcy, ale też ludzie, którzy mieli nadzieję osobiście spotkać się z artystą. Heniu Cebula dwoił się i troił, by "zabawić" rozczarowaną publiczność. Jujkę zastąpiła statuetka w formie rurki o kształtach z zestawu do destylacji, którą - o czym zapewniał p. Henryk - satyryk odbierze osobiście przyjeżdżając do naszego miasta. "Dość często, może nawet zbyt często, bycie satyrykiem prowadzi do rozśmieszania za wszelką cenę. Przekracza się wtedy różne granice dobrego smaku, lojalności wobec siebie i wobec innych" - czytamy w okolicznościowym folderze - "Zbigniew Jujka rysuje od 46 lat i nigdy, choćby w jednym rysunku tych granic nawet nie dotknął". Myślę, że jest to główny powód zainteresowania osobowością Jujki, który jest wielokrotnym laureatem nagród krajowych Złota Szpilka i zwycięzcą zagranicznych konkursów. Około 200 rysunków prezentowanych jest na 46. wystawie w galerii "Pirania". Zofia Krzanowska

Bezpłatna infolinia

Od 1 grudnia w Jarosławiu czynna jest powiatowa bezpłatna infolinia o numerze 0 800 188 801. Ma ona służyć osobom bezdomnym i potrzebującym pomocy w okresie zimy, a więc do 31 marca 2002 r. Całodobowo infolinię obsługuje Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu. Jest to jedyna w województwie podkarpackim powiatowa infolinia. Uruchomiona została po raz czwarty i dzięki temu udało się dotrzeć w porę z pomocą ludziom bezdomnym.

Nasze prace

Prace plastyczne o tematyce jesiennej wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 11 zaprezentowano 23 listopada 2001 r. w galerii "W korytarzu" MOK. Metodyk Dorota Kostka podziękowała wszystkim nauczycielom za mobilizowanie dzieci do wypowiadania siebie poprzez różne formy wyrazu. "Prace te mówią o duszach małych artystów. Nasze dzieci i młodzież są piękne - wewnętrznie i duchowo. Drzemiące w nich ciepło trzeba pomagać im wydobywać". Wystawa jest owocem pleneru jaki odbył się w Siennowie. Prace powstały pod kierunkiem nauczycieli: Anny Korczewskiej, Doroty Kostki, Ireny Domagały, Haliny Ziobrowskiej - Lotycz, Józefy Barszczak, Lucyny Szatko, Bronisławy Mroczko, Danuty Pelc - Kosińskiej, Antoniego Lotycza oraz pań ze świetlicy: Zofii Tkaczyk, Beaty Strączek i Aliny Bogackiej.

Po raz pierwszy otwarciu takiej wystawy towarzyszył program poetycki o jesieni i jej urokach: deszczu, wietrze, kolorystyce, przygodach ze zwierzętami. Występowi towarzyszył śpiew ptaków, dochodzący z sąsiedniej sali, na której prezentowano 10 gatunków kanarków. Dzieci z klasy II i III pod kierunkiem Aliny Ryzner i Małgorzaty Mac zakończyły program apelem "Pani Jesieni", by troszczyć się o naturalne środowisko ludzi i zwierząt. W szkolnej uroczystości uczestniczyli też gimnazjaliści, którzy w "jedenastce" stawiali swe pierwsze litery.

ATEST 2000

Jarosławskie Towarzystwo Fotograficzne ATEST 2000 zaprezentowało swoje zdjęcia 16 listopada 2001 r. podczas dorocznej wystawy w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury. Autorzy wystawy: Jerzy Ślusarz, Krzysztof Peszko, Czesław Dziaduś, Jacek Jamróz, Tadeusz Jamróz, Bartłomiej Petry, Paweł Pelc, Jacek Czarniecki, Leszek Kulhawiec, Jerzy Jartym, Adam Jartym, Paweł Chmielowiec, Kamila Mątkowska, Wacław Żak i Krzysztof Ziemba potrafią nadal zachwycać niezwykłymi ujęciami natury. "Wystawa utwierdza w przekonaniu, że fotografowie działający pod szyldem Atestu nie zmarnowali czasu i swoich talentów do tworzenia za pomocą aparatu fotograficznego pięknych, ciekawych i fascynujących nas obrazów" - powiedziała Wiesława Wideryńska. Prezesem działającego od 1999 r. Towarzystwa Fotograficznego jest Jacek Jamróz. Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31