Strona główna » Nasze wydawnictwa » czerwiec-lipiec, nr 6-7 (176-177) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

czerwiec-lipiec, nr 6-7 (176-177) / 2007

Kolejne sukcesy Chóru Jarosław
Poza koncertami dla Niemców Reprezentacyjny Chór Mieszany Jarosław, instrumentaliści i soliści mieli czas także na zwiedzanie. | Fot. Archiwum UM
Poza koncertami dla Niemców Reprezentacyjny Chór Mieszany Jarosław, instrumentaliści i soliści mieli czas także na zwiedzanie.
Fot. Archiwum UM

W dniach 28.04 - 2.05.2007 Chór "Jarosław" miał przyjemność gościć w miejscowości Pforzheim w Niemczech. Pojechaliśmy zaproszeni przez tamtejszy Chór "Tonart". Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Niełatwym zadaniem dyrygenta był dobór repertuaru, odpowiadający gustom tamtejszej publiczności. W trosce o walory artystyczne w ostatnim miesiącu przed wyjazdem próby odbywały się codziennie. Chórzyści z odrobiną niepokoju oczekiwali oceny ciężkiej miesięcznej pracy przez niemieckich słuchaczy.

W trakcie pobytu Chór "Jarosław" czterokrotnie koncertował w Pforzheim oraz Karlsruhe. Szczególnie udanym występem okazał się trzygodzinny koncert w Sängerhalle pt. "Muzyka buduje mosty". W koncercie tym wzięły udział obydwa chóry.

W pierwszej części wystąpił Chór "Jarosław". Na repertuar złożyły się polskie pieśni ludowe, pieśni żydowskie oraz utwory L. Cohena w opracowaniu dyrygenta chóru Andrzeja Jakubowskiego. Prawdziwą perełką programu okazały się pieśni żydowskie, które z towarzyszeniem chóru wykonał tenor - Jacek Ścibor i z akompaniamentem fortepianowym Pawła Węgrzyna. Owacyjnie przyjęto także "Sanctus" z "Missa Luba". Utwór ten ztowarzyszeniem chóru wykonali zaproszeni soliści: Elżbieta Drążek-Barcik - sopran, Agnieszka Chorążak - mezzosopran, Jacek Ścibor i Kamil Niemiec - tenor. Szczególnego kolorytu nadała temu utworowi akompaniująca sekcja instrumentalna, wobsadzie: Henryk Przytocki, Jacek Rzym, Przemysław Obirek.

Druga część koncertu należała do Chóru "Tonar" wraz z dyrygentką Siegrum Stütz. Gromkimi brawami widownia nagrodziła utwory ze znanych musicali oraz popularne standardy z towarzyszeniem fortepianu i perkusji. Publiczności szczególnie przypadł do gustu starszy utwor "Piękna Isabella z Kastylli", fragment z musicalu "Comedian Harmonists".

W ostatniej części koncertu chóry wykonały kilka pieśni wspólnych oraz na zakończenie Hymn Zjednoczonej Europy, czyli "Odę do radości" pod batutą obojga dyrygentów. Owacja na stojąco publiczności, w tym burmistrza Pforzheim potwierdzała, jak bardzo ciepło i jak wysoko oceniono poziom wykonawczy obydwu chórów.

Drugim, bardzo dla nas prestiżowym występem był koncert w ramach festiwalu "Bachstunde", który odbył się 2 maja. Wystąpiliśmy m in. z "Missa Luba" wraz z solistami i instrumentalistami wymienionymi powyżej. Z repertuaru Chóru "Tonart", przedstawionego w tym koncercie najbardziej podobały się: "Ehre Sie Gott" J.S. Bacha oraz "Ave werum" W.A. Mozarta w wykonaniu obydwu chórów.

Ciężka praca i wysiłek chórzystów w trakcie przygotowań do wyjazdu zaowocował pozytywnymi recenzjami koncertów w prasie niemieckiej oraz reakcją widowni uczestniczącej w koncertach. Udowodniliśmy, że stanowimy godną wizytówkę naszego miasta. Mamy też nadzieję, że nasz pobyt wPforzheim stanowi dobry zaczątek współpracy pomiędzy naszymi miastami wróżnych dziedzinach. Teraz z niecierpliwością oczekiwać będziemy na przyjazd Chóru "Tonar" z rewizytą. Chór został zaproszony przez Miejski Ośrodek Kultury wJarosławiu wmaju przyszłego roku.

Wyjeżdżaliśmy z gościnnego Pforzheim z bagażem niezapomnianych wzruszeń, wspomnień serdecznych ludzi, którzy na każdym kroku okazywali nam tak wiele serca, przyjaźni i serdeczności. I zprzekonaniem, że naprawdę "Musik Baut Brucken" (muzyka buduje mosty).

Maria Korczyńska - Kwitkowska
Numery archiwalne
Lipiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Bayala i ostatni smok - 2D
    9,10,12,14,15 Lipca
    godzina: 13.30
  • Wiking i magiczny miecz 2D
    10,12,14,15 17,19,21,22,23 Lipca
    godzina: 16.00