Strona główna » Nasze wydawnictwa » czerwiec-lipiec, nr 6-7 (176-177) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

czerwiec-lipiec, nr 6-7 (176-177) / 2007

Krzyże zesłańców Sybiru
Spotkanie członków Związku Sybiraków w Jarosławiu w dniu 31 maja br. prowadziła prezes Zofia Garczyńska. Na zdjęciu wicewojewoda Dariusz Iwaneczko, burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca Bogdan Wołoszyn. | Fot. Zofia Krzanowska
Spotkanie członków Związku Sybiraków w Jarosławiu w dniu 31 maja br. prowadziła prezes Zofia Garczyńska. Na zdjęciu wicewojewoda Dariusz Iwaneczko, burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca Bogdan Wołoszyn.
Fot. Zofia Krzanowska

31 maja 2007 r. wicewojewoda Dariusz Iwaneczko z burmistrzami: Andrzejem Wyczańskim i Bogdanem Wołoszynem oraz wicestarostą Jackiem Stańką wręczyli Krzyże Zesłańców Sybiru dla mieszkańców powiatu jarosławskiego, którzy w latach 1939-1956 zostali wywiezieni na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji.

Spotkanie w Klubie Garnizonowym prowadziła Zofia Garczyńska prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu z siedzibą w Jarosławiu.

"Skradziono nam beztroskie dzieciństwo i najpiękniejsze lata młodzieńcze. Tego nam nikt nie mógł i nikt oddać już nie może. I choć wiedzieliśmy, że nasza Polska pozostaje pod reżimem Związku Radzieckiego, wiara, tęsknota i tak bardzo głęboka miłość gnała do naszych domów, chat, do ukochanej Ojczyzny. Nigdy tam, na zesłaniu nie zaparliśmy się naszej mowy, naszej wiary, naszej Ojczyzny, której na imię Polska" - mówiła p. Zofia Garczyńska.

Swoimi refleksami podzielił się wicewojewoda Dariusz Iwaneczko: "Bycie Polakiem oznaczało być człowiekiem gorszej kategorii, dlatego osobiście czuję żal i smutek, że taki los spotkał naszych rodziców i dziadków. Mam nadzieję, że te Krzyże, które są dowodem pamięci i uznania władz wobec osób, które przeszły gehennę Wschodu będą ziarnem rzuconym na siew, ziarnem które wzejdzie w postaci pamięci następnych pokoleń i szacunku młodych Polaków". Burmistrz Andrzej Wyczawski złożył na ręce pani prezes bukiet kwiatów jako wyraz hołdu. "Przez wiele lat prawda o losach Sybiraków była owiana tajemnicą. Wielu spośród Sybiraków już odeszło, ale Wy jesteście świadkami nowej Polski, która rozlicza się z przeszłością i uznaje Waszą ofiarę złożoną na ołtarzu Ojczyzny" - powiedział. Natomiast wicestarosta Jacek Stańda okres wywózki na "nieludzką ziemię" nazwał "światem odwróconego Dekalogu".

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Związku Sybiraków Zarządu Głównego w Warszawie, Zarządu Oddziału w Jarosławiu, prezesi kół terenowych.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Wrzesień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30