Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (161) / 2006 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (161) / 2006

Współpraca zagraniczna

Początek roku sprzyja nawiązywaniu ważnych kontaktów handlowych, gospodarczych i turystycznych podczas różnego rodzaju targów.

W ramach trwającej od 2001 r. współpracy partnerskiej z miastem Vyškov w Republice Czeskiej miasto Jarosław mogło zaprezentować walory turystyczne, jak również osiągnięcia z ostatnich lat, podczas 15. Międzynarodowych Targów Ruchu Turystycznego Regiontour, które odbywały się 12-15 stycznia 2006 r. w Brnie. Przedstawicieli biur turystycznych niemal z całej Europy przyciągały piękne kalendarze z naszego miasta, foldery, proporczyki, koszulki i kubki, a szczególnie prezentacja komputerowa.

Wspólne stoisko Urzędu Miasta Vyškova z Regionem Vyškovskim oraz miastami partnerskimi: Jarosławiem, Michalovcami (Słowacja) i Viroviticą (Chorwacja) to sprawdzona formuła realizowana przed rozpoczęciem sezonu turystycznego tak, by różnego rodzaju firmy mogły skorzystać z proponowanych ofert. Delegacja Urzędu Miasta Jarosławia z Zastępcą Burmistrza Bogdanem Wołoszynem na czele odpowiadała na liczne pytania dotyczące historii, dnia dzisiejszego, a także partnerstwa międzynarodowego.

W ciągu dwóch dni Regiontour odwiedziło ok. 14 tys. wystawców i gości.

Podczas targów Burmistrz Petr Hajek i znany czeski aktor Bolek Polivka dokonali oficjalnej promocji płyty CD zawierającej film o Vyškovie oraz istotne informacje dotyczące adresów, historii i potencjału gospodarczego miasta. Stoisko miast partnerskich odwiedzili m.in. premier Republiki Czeskiej Jiri Parobek i Minister Rozwoju Miast Radko Martinek. "Każdy, kto uczestniczy w tych targach widzi duże zmiany, które sprawiają, że turystyka staje się przemysłem. Mam nadzieję, że oferty tutaj przedstawione przyczynią się do rozwoju turystyki" - stwierdził minister Martinek.

Goście z Polski i Chorwacji uczestniczyli w koncercie noworocznym w wykonaniu Morawskiego Trio Fortepianowego: Jiri Jahoda - skrzypce, Jana Rysankova - fortepian i Miroslav Zicha - wiolonczela. Gościnnie wystąpili: Magda Vitkova (sopran) i Richard Samek (tenor). W repertuarze znalazły się m.in. utwory Johana Brahmsa, Giuseppe Verdiego, Antoniego Dworaka, Johana Straussa i Franciszka Lehara.

W ramach wizyty gospodarze zaprosili przedstawicieli miast partnerskich do zwiedzenia położonego 25 km od Vyškova zamku w Slavkovie i poznania przebiegu bitwy pod Austerlitz.

Spotkanie miast partnerskich w Vyškovie zorganizowane na początku roku było także okazją do przedłożenia planu współpracy. Petr Hajek Burmistrz Vyškova poinformował o Międzynarodowym Obozie Młodzieżowym, który zostanie zorganizowany na początku sierpnia w Baldovcu. W tym roku miasto obchodzi 865. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki i wszystkie imprezy będą podkreślać to historyczne wydarzenie. W tym roku również zawita do nas i pozostałych miast partnerskich wystawa plansz prezentująca Region Vyškovski. W ramach wymiany propozycji turystycznej Jan Durovcik - Zastępca Burmistrza Michaloviec zaprosił do uczestnictwa w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Bratysławie, zaś Bogdan Wołoszyn - Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia do udziału w Krakowskim Salonie Turystycznym w kwietniu br. Przekazał też władzom Vyškova obraz przedstawiający zabytkowy ratusz. Natomiast Wiceburmistrz Miasta Virovitice Dinko Filipovic zapoznał zebranych z ofertą dotyczącą uroczystości organizowanych w ich mieście, podkreślając, że najważniejszą imprezą będą Dni Miasta w sierpniu 2006 r.

Kolejny element promocji Jarosławia, to udział (26-29.01.2006) w XII Międzynarodowych Targach Ruchu Turystycznego Slovakiatour w Bratysławie. Patronat nad największymi tego typu targami objęło Ministerstwo Gospodarki Republiki Słowacji.

Za każdym razem zwiększa się liczba wystawców, powierzchnia wystawowa oraz liczba odwiedzających poszczególne stoiska. W tym roku, w grupie ok. 500 wystawców, była prężna reprezentacja z Polski m.in.: Polska Organizacja Turystyki, Województwo Podkarpackie, a także Urząd Miasta Jarosławia. Uroki grodu nad Sanem można było podziwiać dzięki trwającej od 1998 r. współpracy partnerskiej z Michalovcami na Słowacji. "Zainteresowanie wspólną prezentacją Polski, Czech i Słowacji było duże. Wiele osób pytało o początki współpracy podziwiając wzajemne zrozumienie. Z uznaniem wyrażano się o inicjatywie Międzynarodowych Obozów Integracyjnych" - wspomina Zastępca Burmistrza Jarosławia Bogdan Wołoszyn. "Porozumiewamy się, tak jakbyśmy mówili tym samym językiem. Nasze miasta są bardzo podobne. Mamy zbliżoną liczbę mieszkańców, żyjemy tymi samymi problemami, a co ciekawe herby Jarosławia i Michaloviec są niemal identyczne" - dodaje Primator Michaloviec Josef Bobik. "Udział w targach pozwala wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów. Ich pytania i zainteresowania są doskonałą wskazówką, jak należy przygotować się do sezonu turystycznego" - skomentował wizytę Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb.

Podczas pobytu w Bratysławie delegacje z Jarosławia, Vyškova i Michaloviec przyjął w swym gabinecie Zastępca Burmistrza Branislav Hochel, który omawiał planowane na 2006 r. inwestycje. Wyraził słowa uznania dla podejmowanych inicjatyw międzynarodowych: Jarmarku Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych, Festiwalu Chórów Dziecięcych, Telemostu Jarosław - Michalovce, wymiany młodzieży, czy rozgrywek sportowych.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31