Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004

Polsko - słowackie kontakty I

Radni i urzędnicy z Michaloviec poznawali uroki Jarosławia 

 

Przez dwa dni (15-16 lipca br.) 30-osobowa delegacja z partnerskiego miasta Michalovce skorzystała z zaproszenia Rady Miasta Jarosławia i gościła w naszym mieście. Była to rewizyta ubiegłorocznego spotkania przedstawicieli Rady Miasta Jarosławia u przyjaciół ze Słowacji, podczas którego zapoznali się ze szczegółami zadań inwestycyjnych realizowanych przez tamtejsze władze.

Kontakty z Michalovcami są najdłuższe spośród wszystkich zagranicznych. Umowa o współpracy została podpisana 5 lipca 1998 r. Realizowana jest wielostronnie poprzez udział w plenerach malarskich i fotograficznych, w Jarmarku Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych, zawodach sportowych, czy też w targach turystycznych w Polsce i na Słowacji. Od kilku lat w okresie wakacyjnym odbywa się tzw. wymiana młodzieży. Dla podkreślenia wzajemnej sympatii w Michalovcach otwarto ulicę Jarosławską, zaś w Jarosławiu - Michalovską. "Współpraca partnerska jest kontynuowana niezależnie od tego, kto sprawuje władzę, bo jest to działalność wielopłaszczyznowa. Obecnie w Radzie Miasta Michalovce zasiada Ladislav Ebsky, który pełnił funkcję Burmistrza w momencie nawiązywania kontaktów i jest z tego dumny" - podsumował Burmistrz Janusz Dąbrowski.

Podczas ostatniego spotkania goście zachwycili się zespołem obiektów krytej pływalni, zwiedzili Muzeum, Podziemną Trasę Turystyczną, kościół pw. Chrystusa Króla i działające przy tej parafii Katolickie Centrum Kultury oraz bazylikę Matki Bożej Bolesnej, gdzie uczestniczyli w krótkim koncercie organowym w wykonaniu Jakuba Międlara. Podziwiali też Salę Narad Ratusza. Podtrzymując tradycje sportowe, rozegrano mecz: Michalovce kontra Jarosław, w którym gospodarze pokonali gości 2:1.

"Zawsze z ogromną radością spotykam się z naszymi partnerami z Polski. Zachwyca ich gościnność i życzliwość. Łączą nas nie tylko wspólne korzenie, ale też problemy i plany, jakie chcemy realizować w zjednoczonej Europie" - powiedział Burmistrz Michaloviec Josef Bobik. "Pod koniec czerwca tego roku miasto Michalovce obchodziło 760. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki, co zostało podkreślone podczas Tele - Mostu na żywo realizowanego przez TVP 3" - dodał Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31