Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004

Polsko - słowackie kontakty II

Folklor europejski na scenie w Michalovcach

 

W dniach 20-22 sierpnia 2004 r. pod patronatem Ministerstwa Kultury Słowacji odbywał się w Michalovcach Zempliński Jarmark. Usytuowana na stałe estrada była miejscem prezentacji tańców narodowych przez zespoły z Polski, Bułgarii, Węgier, Hiszpanii i Słowacji. Spośród występujących najdłuższą historię miał Zespół Pieśni i Tańca "Jarosław", który wykonał tańce góralskie, słowackie i rzeszowskie. Na uroczystości przybyła delegacja z Jarosławia, m.in.: Zastępca Burmistrza Miasta Tadeusz Pijanowski oraz Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb. Włodarze podziwiali swoich tancerzy, którzy na koniec programu zaśpiewali: "Jarosławianie u was gościli; tańcem, piosenką wszystkich bawili". Zespół śpiewał także pieśni religijne podczas Mszy św. w kościele księży Salezjanów.

Odmienne od słowiańskich rytmów zaprezentował zespół "Langila" z Villa Real w Hiszpanii. Różnorodność instrumentów: od kastanietów, tamburina i bałałajki, po skrzypce i gitary oraz niezwykle ekspresyjny układ taneczny wzbudził szczególne zainteresowanie publiczności.

Swoją sympatię dla gospodarzy wyraził solista zespołu "Bizony" z Kavarny w Bułgarii, który występował z flagą słowacką w ręku. Tańcom towarzyszyła trzyosobowa kapela grająca na akordeonie, bębnie i kobzie. Widzowie podziwiali też węgierskie tańce ludowe w wykonaniu zespołu z Hegyalja. Jednak największe owacje - i to nie tylko z powodu patriotyzmu lokalnego - zdobył zespół "Zemplin" z Michaloviec, który już kilkakrotnie gościł w naszym mieście. "Zemplin ma 47 lat, ale zawsze jest młody i świeży" - skomentowała prowadząca koncert galowy przedstawicielka Domu Kultury.

Zepliński Jarmark to europejska podróż od Słowacji aż po Hiszpanię. Wszyscy uczestnicy mówili tym samym językiem, jakim jest taniec. Każdy, kto go czuje potrafi go zrozumieć.

Inną imprezą towarzyszącą uroczystościom był II Światowy Zlot Zabytkowych Motocykli nad Zemlińską Siravą. Zorganizowano wiele konkurencji, w których rywalizowały "niezwykłe maszyny" i ich właściciele. Natomiast w sobotnie przedpołudnie swoje trofea zdobywali czworonożni przyjaciele podczas Wystawy Psów Rasowych.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31