Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (84) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (84) / 1999

Strona 4
Święto Miasta - Honorowe Nagrody Burmistrza

W bogatej i burzliwej historii naszego miasta jest jeden szczególnie ważny dzień, a było to "nazajutrz po Świętym Mikołaju Wyznawcy - roku Pańskiego 1375" kiedy książę Władysław Opolski - "pan wieluński i Rusi" nadał przywilej lokacyjny na prawie niemieckim miastu Jarosław. Od kilku lat w tym dniu Burmistrz Miasta przyznaje Honorowe Nagrody za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

W roku bieżącym organizacje i stowarzyszenia działające na terenie Jarosławia wytypowały 26 kandydatów do Honorowej Nagrody Burmistrza Miasta, która nosi nazwę "Jarosław '99". Już sama nominacja jest pewnego rodzaju zaszczytem związanym z docenieniem pracy społecznej i zawodowej. Idea, jaka przyświeca przyznaniu honorowych nagród to zachęta do działań dla dobra społeczności lokalnej, a także uaktywnienie i docenienie niejednokrotnie ukrytych talentów.

W 1999 r. Burmistrz Miasta p. Jan Gilowski wraz z Kapitułą nagrodził:
  • w dziedzinie kultury p. mgr STANISŁAWĘ SZIM
  • w dziedzinie kultury i nauki p. mgr IRENĘ ORYL,
  • w dziedzinie nauki p. prof. zw. dr hab. KRZESŁAWA STOKŁOSĘ,
  • za całokształt pracy w dziedzinie kultury STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW JAROSŁAWIA,
  • w dziedzinie przedsiębiorczości, aktywności społecznej i promocji miasta SPÓŁDZIELNIĘ INWALIDÓW "PRACA",
  • w dziedzinie ochrony zdrowia i opieki społecznej KOŁO JAROSŁAWSKIE TOWARZYSTWA POMOCY IM. BRATA ALBERTA,
  • w dziedzinie ekologii ZESPÓŁ SZKÓŁ DROGOWO - GEODEZYJNYCH, OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I INŻYNIERII ŚRODOWISKA.
  • w dziedzinie sportu Młodzieżowy Klub Sportowy ZNICZ - URBAN.


Otwierając uroczystość w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury Burmistrz p. Jan Gilowski powiedział: "Przejmując tradycję zapoczątkowaną przez mojego poprzednika śp. Burmistrza Jerzego Matusza pragnę gorąco powitać wszystkich przybyłych na dzisiejszą uroczystość związaną z rocznicą nowej lokacji Jarosławia. Są wśród nas laureaci poprzednich edycji, jak również tegoroczni, których szczególnie serdecznie witam i dziękuje za ich zaangażowanie w sprawy związane z wizerunkiem miasta. Nie chcąc przedłużać Państwa oczekiwania na ogłoszenie laureatów przypomnę tylko, że gościem dzisiejszej uroczystości będzie bardzo lubiany, krakowski zespół "Pod Budą". Jednocześnie życzę Państwu przyjemnej zabawy w ten sobotni wieczór".

Wśród laureatów z lat ubiegłych wymienić należy tych, którzy zmarli: Adama Cisowskiego i Wojciecha Sobockiego. Kilku wyjechało m.in. ks. Bogdan Prach, o. Michał Płachta, o. Jakub Kruczek. Nagrodzeni poprzednio przez Burmistrza to też ludzie, którzy nie będąc Jarosławianami promują nasze miasto: Marcin Szczyciński, Kazimierz Iwosse.

Święto Miasta stało się imprezą, na której sala wypełniona jest po brzegi, a o bilety nie jest łatwo. W programie, który odbył się 11 grudnia wykorzystane zostały fragmenty wierszy p. Anny Gajdy i p. Janiny Nowak. Hejnał zagrał p. Zenon Dukacz. Laureatów prezentowały Zofia Kolasa i Zofia Krzanowska w strojach FIRMY "OKAZ" p. Franciszka Pazyniaka - Dom Handlowy CENTRUM i biżuterii ze sklepu pp. Małgorzaty i Mariusza Machałów. Uroczystość uświetnił występ solistek i recytatorów Miejskiego Ośrodka Kultury.

Atrakcją wieczoru był zespół wokalno - instrumentalny "Pod Budą", jeden z najpopularniejszych polskich zespołów estradowych o charakterystycznym stylu muzycznym, nawiązującym do konwencji folk, wykonujący wartościowe artystycznie teksty. Laureat festiwali w Opolu, Sopocie, koncertujący z nie słabnącym powodzeniem przez 20 lat, czołowy przedstawiciel krakowskiego środowiska artystycznego. Szefem zespołu jest Andrzej Sikorowski, któremu w tym roku "stuknęła pięćdziesiątka". Jest on nie tylko piosenkarzem, ale też autorem tekstów i kompozytorem. Debiutował w końcu lat 60-tych. W Jarosławiu zainteresował się jedną z solistek.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30