Strona główna » O Jarosławiu » Jarosławy » Jarosławy 2005 » Józefa Frendo
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Józefa Frendo

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA

Józefa Frendo - prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Z wykształcenia jest nauczycielem historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Ostatnie lata swojej pracy spędziła w Szkole Podstawowej Nr 10. Była także członkiem Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym roku otrzymała Honorową Odznakę Sybiraka.

Od 2000 roku jest Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. W swojej codziennej pracy na rzecz stowarzyszenia z sukcesem realizuje jego program.

Działalność w stowarzyszeniu uważa za sens swojego życia. Jest osobą aktywną, spełniającą się w sferze społecznej. Z jej inicjatywy została ufundowana tablica upamiętniająca jarosławskiego poetę - Jerzego Hordyńskiego oraz tablica poświęcona Kazimierzowi Gottfriedowi. Za jej kadencji zostały wydane 3 tomy rocznika stowarzyszenia. Odtworzono również tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu i 39. Pułkowi Strzelców Lwowskich.

Józefa Frendo jest koordynatorką inicjatyw zmierzających do współpracy z młodzieżą. Przykładem jest "Zlot Gwiaździsty" - akcja ocalenia od zapomnienia tego, co stanowi o dziedzictwie, tradycji i tożsamości polskiego narodu. Inne wydarzenia kulturalne zainicjowane przez laureatkę to: "Turniej Wiedzy o Jarosławiu" i "Regionalny konkurs recytatorski i poetycki im. Jerzego Hordyńskiego", którego celem jest popularyzacja twórczości poety oraz promocja młodzieży uzdolnionej poetycko. Stowarzyszenie objęło patronat nad pamiątkami po Jerzym Hordyńskim.

Przekazują młodzieży swoje zamiłowanie do historii Pani Józefa Frendo przyczyniła się do powstania Szkolnego Koła Miłośników Jarosławia w Publicznym Gimnazjum Nr 1.

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia otrzymało w 2004 roku nagrodę im. Aleksandra Patkowskiego za zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie w dziedzinie Regionalizmu, co stanowi element promocji naszego miasta.