Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty, nr 2 (74) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty, nr 2 (74) / 1999

Strona 12
Honorowy obywatel i solistka opery królewskiej


Spotkanie z p. Romanem Kobą - Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia miało miejsce w świetlicy prowadzonej przy klasztorze OO. Dominikanów, 30 stycznia 1999 r. Pan Roman opowiadał o latach spędzonych w rodzinnym domu przy ul. Kraszewskiego, o II Gimnazjum, do którego uczęszczał, a także pokazywał zdjęcia. Córka, Jadwiga Koba Lindquist, solistka Opery Królewskiej w Sztokholmie zaśpiewała piosenkę, której przesłanie ukazywało, że płynąć można bez wioseł i żagli, lecz nie można rozstać się bez łez. Od roku zrezygnowała z kwiatów czy innych dowodów wdzięczności okazywanych podczas koncertów, prosząc, by fundusze te przeznaczać na konto jarosławskie.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób na emigracji tworzona była Szkółka Polska, w której uczono języka polskiego, historii i geografii ojczystej pomimo braku ławek i podstawowego sprzętu dydaktycznego, o organizowaniu jasełek i nauce tańców ludowych.

"Obnoszę się tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia i wszystkim dookoła opowiadam o moim mieście. Jestem na bieżąco informowany o tym, co się dzieje, dzięki p. Zofii, która przesyła mi Biuletyn" - z dumą zaznaczył p. Roman.

Pomoc charytatywna zaczęła się od p. Marianny Jezierskiej - Polki, która żyła bardzo skromnie, zaś wszystkie oszczędności złożyła na koncie, które do tej pory funkcjonuje, by pomagać ludziom chorym i potrzebującym wsparcia finansowego.

Dzięki TV Polonia p. Roman i członkowie Kongresu Polaków w Szwecji mogli obejrzeć reportaż z działalności jarosławskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, którego Prezesem jest p. Kazimierz Hołyszko. Na jego ręce p. Roman Koba przekazał kolejną dotację w wysokości 10 tys. koron szweckich.

P. Alicja Pelc i p. Teresa Wrucha relacjonowały działalność świetlic i kół SRK. W dyskusji Przeor OO. Dominikanów o. Jakub Kruczek wyrażał zaniepokojenie o dalszy los dzieci, które kończąc szkołę podstawową nie mają warunków do dalszej edukacji. Pani Jadwiga Koba Lindquist okazała gotowość do występu, jeśli zostałby zorganizowany koncert charytatywny na utworzenie np. funduszu stypendialnego.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30