Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty, nr 2 (74) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty, nr 2 (74) / 1999

Strona 8
Fakty,Wydarzenia,Rocznice

Zimowe atrakcje

Praca dziećmi na zimowisku zorganizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 nie należała do łatwych. Utrzymać "w ryzach", zainteresować i nakarmić liczną (w niektórych dniach ok. 180) grupę dzieci nie było łatwo. 26 stycznia dzieci miały spotkanie z Zastępcą Komendanta Straży Miejskiej Witoldem Iliciem oraz policjantem Krzysztofem Laską. Prelegenci przestrzegali przed noszeniem pieniędzy, korzystaniem z używek, przypominali zasady zachowania. Dzieci opowiadały o sytuacjach rodzinnych i zadawały sporo pytań.

W programie zajęć były też spotkania z władzami miasta, higienistką, strażakiem, wycieczki po mieście, gry i zabawy sportowe, a także wyjazd do leśniczówki w Olchowej, gdzie o ochronie przyrody, dokarmianiu zwierząt i polowaniach opowiadali myśliwi. "Wszystkie dzieci są nasze - mówi Dyrektor Szkoły Tomasz Kulesza - rozumieją to władze miasta, dlatego też głównym sponsorem jest Urząd Miasta. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, dzięki życzliwości Dyrektora MZK dzieci zostały nieodpłatnie dowiezione do Olchowej".


Goście z Drohobycza

Pod koniec stycznia br. na zaproszenie Zarządu Miasta Jarosławia, z kilkudniową wizytą w naszym mieście gościł chór Polaków z Drohobycza. Inauguracyjny koncert odbył się w Muzeum - Kamienicy Orsettich 30 stycznia. Chór wystąpił też w wielu jarosławskich świątyniach. Kolędy i pieśni patriotyczne zaśpiewał również dla władz miasta 1 lutego br.

Odwiedziny zespołu są kontynuacją współpracy nawiązanej w czerwcu 1998 r., kiedy to wystawa fotograficzna "Jarosław - oblicze miasta" eksponowana była w Muzeum Regionalnym w Drohobyczu. Jej otwarciu towarzyszył koncert zespołu Ad Rem. Członkowie zespołu działający przy kościele farnym Wniebowzięcia NMP Królowej Polski, Św. Krzyża i św. Bartłomieja w Drohobyczu ściśle współpracują z Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Spotkanie z rodakami było dla nich wielkim świętem.Pasje Henryka Grymuzy

"Dla mnie p. Heniu jest bardziej jarosławski, niż Jarosław; jest wszędzie, przemyka ulicami, obserwuje i pisze" - stwierdziła p. Wiesława Sabaj rozpoczynając spotkanie z Henrykiem Grymuzą 20 stycznia br. w Miejskim Ośrodku Kultury. Opowieści trwające 1,5 godziny chwilami wydawały się niewiarygodne. W latach siedemdziesiątych przygotował 80 korespondencji o inicjatywach kulturotwórczych Jarosławia i Przemyśla dla Radia Wolna Europa. Przy (jeszcze lampowym) odbiorniku spędzał całe noce. Nawiązał kontakty z innymi zagranicznymi rozgłośniami m.in. BBC, Luxemburg, Budapeszt. Podczas wieczoru w MOK-u prezentował karty QSL będące odzwierciedleniem współpracy z krótkofalowcami. Hobby Henia to muzyka lat 60-tych, która humanizowała społeczeństwo. Miło wspominał pracę w Rozgłośni Zakładowej ZPDz "Jarlan" i korespondencje dla radia "Rzeszów". Lubi pisać i to nie tylko artykuły prasowe i reportaże. Prowadził szeroką korespondencję z piosenkarzami i aktorami otrzymując zdjęcia z ich autografami. Wśród jego kolekcji są też miniatury literackie, znaczki pocztowe (głównie historia radia i telewizji, podbój kosmosu), plakietki okolicznościowe, karty świąteczne. Próbował swoich sił w poezji zdobywając pewne sukcesy. Inną pasją Henryka Grymuzy jest fotografia. Ciekawe efekty osiąga stosując ozdoby kryształowe rozszczepiające światło. Marzy o dobrym aparacie fotograficznym. Obecnie współpracuje z redakcją "Nowin", "Niedzieli", "Słonecznej Skały", pisze również do "Kuriera Wschodniego", "Gazety Jarosławskiej" i "Biuletynu Informacyjnego". Dyrektor Biura Senatora p. Janusz Bochenek stwierdził: "Jest dla mnie zaszczytem, że mogliśmy razem pracować i choć było to wiele lat temu miał duszę niesamowicie wrażliwą".


Ferie w MOK-u

Kilkuletnia inicjatywa organizowania zajęć w czasie ferii w Miejskim Ośrodku Kultury realizowana była także w tym roku. Zajęcia teatralne i plastyczne, konkursy, zabawy, filmy i wycieczki przyciągnęły nowych uczestników. "Tu jest bombowo" - twierdziły dzieci - "codziennie coś innego, poznajemy nowe koleżanki i instruktorów, którzy bawią się razem z nami".


Pirania ma roczek

Pierwszą rocznicę istnienia obchodził Pub - Galeria "Pirania", przy ul. Kasztelańskiej. W swojej krótkiej historii Galeria prezentowała 12 wystaw rysunku satyrycznego.


W poprzednim numerze wśród nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych przygotowujących jasełka podano błędnie nazwisko p. Bogusławy Wolanin zamiast p. Bogusławy Rygowskiej. Przepraszamy
Numery archiwalne
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30