Strona główna » Dla Turystów » Atrakcje turystyczne » Mini przewodnik PL » Mini Przewodnik część 4
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Mini Przewodnik część 4

Warto zobaczyć
Mini Przewodnik po Jarosławiu

Z korony murów rozciąga się widok na część dawnego Przedmieścia Krakowskiego obecnie gęsto zabudowanego wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej reprezentacyjnymi XIX wiecznymi kamienicami mieszczańskimi. Wśród tych kamienic znajduje się jednonawowy, z fasadą zwieńczoną szczytem ujętym wolutami, kościół p.w. Ducha Świętego, w XVII wieku określany jako kościółek poza miastem.

Poświadczony dla 2 połowy XV wieku należy do grona najstarszych jarosławskich świątyń. Początkowo była to kaplica przyszpitalna - szpitalami wtedy nazywano przytułki dla chorych, samotnych i ubogich. W 2 połowie XVII wieku na miejscu drewnianej kaplicy stanął murowany kościółek. Niebawem po I rozbiorze został zakupiony przez ewangelików i przeznaczony na zbór. Po II wojnie powrócił do swojej pierwotnej funkcji kościoła łacińskiego.

Wchodząc Bramą Krakowską do "miasta" znajdujemy się na głównej ulicy dawnego Jarosławia. Ulica, w XVI wieku nosząca nazwę Niemieckiej, później Krakowskiej, obecnie Grodzkiej przypomina poprzez swoją architekturę i wystrój kamienic dawną świetność miasta.

Co trudno sobie dzisiaj wyobrazić ze względu na szczupłość miejsca - wszystkie kamienice miały podcienia, a przynajmniej część attyki. Kamienice, zdobione portalami, sgrafittami (częściowo zachowane XVII wieczne sgrafitto na kamienicy nr 10), a wewnątrz bogatą sztukaterią, i polichromia-mi (XVII wieczna polichromia na parterze w kamienicy nr 4) należały do bogatych mieszczan jarosławskich.

Przy ówczesnej ulicy Krakowskiej, naprzeciw kolegiaty p.w. Wszystkich Świętych znajdowało się probostwo. Obecnie na tych gruntach mieści się wybudowana w 1 ćwierci XX wieku Hala Targowa. Hala ta, zaprojektowana na wzór wrocławskiej, z malowniczo zakomponowanymi fasadami o formach wzorowanych na motywach attyki polskiej, spełnia bardzo ważną funkcję użytkową.

Kiedyś była "brzuchem" miasta obecnie w większym stopniu jest miejscem handlu detalicznego.

Po tej samej stronie, ulicy idąc w kierunku Bramy znajduje się malownicze przejście dawniej zwane miedzuchem. Tymże przejściem można dojść do XIX wiecznych ( 2 połowa) plant jarosławskich usytuowanych na miejscu dawnych murów i fosy. Osobę ich fundatora Ferdynanda Wenzla upamiętnia mały obelisk znajdujący się pomiędzy dawną Strażnicą Miejską obecnie gmach należący do Zespołu Szkół Ekonomicznych z prawej strony, a budynkiem wzniesionym na początku XX wieku dla Stowarzyszenia Żydowskiego"Jad Charyjcym" (obecnie mieści się w nim Miejska Biblioteka Publiczna i Ognisko Baletowe) z lewej strony.

Krystyna Kieferling, Zofia Kostka-Bieńkowska