Strona główna » Dla Turystów » Atrakcje turystyczne » Mini przewodnik PL » Mini Przewodnik część 5
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Mini Przewodnik część 5

Warto zobaczyć
Mini Przewodnik po Jarosławiu

Idąc plantami w kierunku wschodnim mijamy (po lewej stronie) neobarokowy budynek "Gwiazdy" wybudowany na początku XX wieku na zamówienie Rzemieślniczego Stowarzyszenia Społeczno Kulturalnego. Dalej droga prowadzi do spławnego i odgrywającego niegdyś bardzo ważną rolę w życiu miasta Sanu. Ponieważ wycieczka nad San zajęłaby więcej czasu, my skierujemy się schodami w górę które doprowadzą nas na ulicę Przemyską w pobliżu miejsca gdzie usytuowana była Brama Lwowska zwana też Przemyską.

Idąc ulicą Przemyską mijamy ulicę Franciszkańską zawdzięczającą swą nazwę znajdującemu się tam do czasów kasaty kościołowi i klasztorowi OO. Franciszkanów i dochodzimy do ulicy Sobieskiego (dawniej Zamkowa). Na zamknięciu tejże znajduje się cerkiew greckokatolicka p.w. Przemienienia Pańskiego podniesiona obecnie do godności konkatedry.

Cerkiew ta (1 poł. XVIII) w.), fundacji wójta jarosławskiego Eliasza Wapińskiego i jego żony Pelagii, usytuowana została na terenie dawnego górnego zamku właścicieli miasta. Na marginesie warto nadmienić, że portrety fundatorów eksponowane są w Muzeum. Byli oni również właścicielami kamienicy gdzie mieści się Trasa Turystyczna. Cerkiew, przebudowana na początku XX wieku ma w ołtarzu bocznym cudowną XVII wieczną ikonę z wizerunkiem Matki Boskiej - Bramy Miłosierdzia.

Jak już wspomniano, na miejscu gdzie dzisiaj mieści się cerkiew, stał, może już od 2 połowy XIV wieku, zamek właścicieli Jarosławia. Początkowo gotycki, w ostatniej ćwierci XVI wieku przebudowany na reprezentacyjną renesansową rezydencję porównywaną do Wawelu, zamek zachwycał współczesnych swoim pięknem.

Ze wzgórza zamkowego, u którego stóp znajdował się zwierzyniec rozciągał się wspaniały widok na zamek dolny i dolinę Sanu.

Idąc skrajem skarpy w kierunku północnym dochodzimy do miejsca z którego można podziwiać malownicze widoki na Podzamcze, na dolinę Sanu i na wzgórze św. Mikołaja - wzgórze na którym zlokalizowany był wczesnośredniowieczny Jarosław, a później opactwo panien Benedyktynek.

Krystyna Kieferling, Zofia Kostka-Bieńkowska