Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń-luty, nr 1-2 (159-160) / 2006 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (159-160) / 2006

Poczytaj mi, proszę ...

12 stycznia br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu rozbrzmiewała literaturą dla dzieci. Właśnie wtedy miała miejsce promocja ilustrowanej książeczki pt. "Nocna przygoda" autorstwa Stanisława Czyżowskiego z ilustracjami Witolda Szczepańca. Historia powstania tej książeczki jest bardzo ciekawa; przed 48. laty obaj panowie - wtedy młodzi ojcowie, stworzyli teraz promowaną pozycję: pan S. Czyżowski napisał wiersz, a W. Szczepaniec opatrzył go ślicznymi ilustracjami. Niestety historia nie ujrzała światła dziennego; wydanie jej stało się możliwe dzisiaj, dzięki Firmie Wydawniczej "gras" pani Grażyny Stopy. "Nocna przygoda" inauguruje serię wydawniczą dla dzieci pn. "Poczytaj mi, proszę", w której organizację włączyły się wydawnictwo "gras" i Miejska Biblioteka Publiczna. Pani Elżbieta Tkacz zwróciła się z propozycją stworzenia logo serii do adresatów książek, czyli dzieci. Na konkurs plastyczny napłynęły prace z Miejskich Przedszkoli nr 9 i 10. I dzięki pomysłowi sześcioletniego Maksymiliana Moskala z MP nr 9 im. J. Brzechwy w Jarosławiu, seria "Poczytaj mi, proszę" ma już swoje logo. Spośród wszystkich nadesłanych prac, jego zdobyła największe uznanie. Ponadto wyróżniono prace: Marianny Szewczyk, Aleksandry Iwanowicz, Julii Ciemierkiewicz (MP 9) Weroniki Hartleb i Jakuba Pająka (MP10).

Prezentacja książeczki odbyła się w bardzo uroczystym charakterze, w obecności Zastępcy Burmistrza Miasta Tadeusza Pijanowskiego, Marii Pels z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Adama Halwy - dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu, dyrektor MP 9 Agaty Kolasy - Skiby, dyrektor MP 10 Krystyny Michalik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia - Józefy Frendo, dyrektor MOK Teresy Piątek, poetki Stanisławy Hadław oraz gospodarzy spotkania: Elżbiety Tkacz i Grażyny Stopy.

"Sześciolatki" z grupy "Żuczki" w MP 9 pod kier. pań Lucyny Łaszkiewicz i Małgorzaty Dańczury przedstawiły program artystyczny, a następnie przeczytały książeczkę. Spotkanie zakończyło się bardzo miłym akcentem: nagrody z rąk Zastępcy Burmistrza Tadeusza Pijanowskiego odebrały wszystkie dzieci wyróżnione w konkursie na logo serii wydawniczej. "Bardzo chciałam, aby w Jarosławiu narodziło się coś cennego. Mam potrzebę zrobienia czegoś dobrego, czegoś z udziałem dzieci, by poczuły się tak ważne jak faktycznie są w naszym życiu. Zainteresowanie tym przedsięwzięciem jest spore, mam zgłoszenia innych autorów tekstów dla dzieci, chcą przekazać swoje wiersze bez tantiem czy honorariów, aby wesprzeć nasza jarosławską inicjatywę. To ważne, tymbardziej, że pomagamy w ten sposób Ewie Błaszczyk i jej fundacji pomocy dzieciom "AKOGO?" - komentuje przedsięwzięcie Grażyna Stopa.

Dzieci lubią ciekawe opowieści i choć ta historia jest bardzo prosta, traktuje bowiem o przyziemnym problemie, jak bałagan w dziecięcym pokoju, opowiedziana w ciekawy sposób podoba się kilkulatkom i jest wciąż aktualna.

Samo stworzenie w naszym mieście tak wyjątkowej inicjatywy jest bardzo cenne, co dodatkowo podkreśla włączenie się wydawnictwa w działalność fundacji Ewy Błaszczyk "AKOGO?". Może dzięki czytaniu dzieciom historii dziewczynki i jej nie poskładanych zabawek, sami choć troszkę uporządkujemy swoje zabałaganione sprawy...

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30