Strona główna » Nasze wydawnictwa » sierpień-wrzesień, nr 8-9 (154-155) / 2005 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

sierpień-wrzesień, nr 8-9 (154-155) / 2005

Miasto nasycone czarodziejskim klimatem
Od lewej: prof. Sławomir Iwański z PWSFiTviT w Łodzi, Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski, Józef Kalinowski - dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu podczas poplenerowej wystawy zamykającej Spotkania Artystyczne Jarosław 2005. | Fot. Marta Puńko - Maciałek
Od lewej: prof. Sławomir Iwański z PWSFiTviT w Łodzi, Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski, Józef Kalinowski - dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu podczas poplenerowej wystawy zamykającej Spotkania Artystyczne Jarosław 2005.
Fot. Marta Puńko - Maciałek

W poniedziałek 11 lipca 2005 r. oficjalnego otwarcia II Warsztatów Artystycznych zorganizowanych przez Zespół Szkół Plastycznych i Miejski Ośrodek Kultury dokonał Zastępca Burmistrza Miasta Tadeusz Pijanowski: "To wielki zaszczyt, że Jarosław może promować się na takich sztalugach, pod takim dłutem, przed taką kamerą. Mam nadzieję, że w przyszłym roku otworzymy warsztaty w nowej mini muszli koncertowej na placu za szkołą plastyczną".

W tym roku w tej ciekawej imprezie uczestniczyli studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi z Włodzimierzem Stelmaszczykiem, ASP w Krakowie z Krzysztofem Kędzierskim, ASP w Katowicach z Marcinem Hajewskim i Dawidem Korzekwą oraz z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi ze Sławomirem Iwańskim. W warsztatach uczestniczyli również uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Dąbrowie Górniczej i Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu.

"Ubiegłoroczny plener był bardzo udany. Usłyszeliśmy wiele komplementów. Towarzyszy nam przekonanie, że i w tym roku wszystko przebiegnie pozytywnie" - mówił Dyrektor ZSP Józef Kalinowski.

Po raz drugi do Jarosławia przyjechali Jolanta i Klaudiusz Nowakowie z Gorzowa Wielkopolskiego - absolwenci ASP w Poznaniu. "Atmosfera tego miasta zrobiła na mnie duże wrażenie. Miasto jest nasycone takim czarodziejskim klimatem, spokojem i bardzo rzadkim urokiem. Rynek jest przepiękny, a ludzie tutaj są zupełnie inni" - mówił Klaudiusz. Natomiast żona zwierzyła się: "Jedenaście lat temu ukończyłam szkołę plastyczną w Jarosławiu i bardzo chętnie przybywam tutaj po latach. Plener jest dla mnie ważnym wydarzeniem, ponieważ można zobaczyć w takim dużym, telegraficznym skrócie, na jakim etapie znajduje się dzisiejsza sztuka polska. Myślę, że ten plener wniesie dużo w życie Jarosławia i wypromuje to miasto na terenie całej Polski, a także za granicą". Ubiegłoroczne warsztaty wspominała także absolwentka naszego "plastyka" Alicja Słowikowska - malarka członek zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego: "Było dużo ciekawych prac, malarstwo, grafika, a nawet film animowany zrobili - powstała taka zabawna etiuda".

W sobotę 16 lipca na jarosławskim rynku zorganizowano Lekcję Malarstwa, podczas której porad udzielali wykładowcy uczelni artystycznych. Niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem filmów animowanych, realizowanych w ramach zaliczenia przez studentów łódzkiej "filmówki". Obejrzeliśmy m.in. filmy: "Deja vu", "Halo", "The Aim", "Mucha nie siada", "Łyżka", "Wojna światów", "Dunia", "Pojedynek", "Valepidzi", "Narodziny narodu", "Za grosz". Wszyscy z uwagą obserwowali możliwości, jakie daje technika animacji.

Na zakończenie Spotkań Artystycznych Jarosław 2005 w galerii Zespołu Szkół Plastycznych wystawiono prace powstałe podczas 10. dni pleneru. Otwarcia wystawy dokonał dyrektor ZSP Józef Kalinowski - komisarz wystawy oraz Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski, który od uczestników Spotkań Artystycznych otrzymał pamiątkowy t - shirt. Wśród prac plenerowych wystawiono obrazy studentów z: Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W ramach wystawy można było nie tylko obejrzeć prace malarskie, ale również film zrealizowany przez studentów z PWSFTviT z Łodzi oraz wspaniałe dzieło, które wyczarowane zostało z kawałków metalu i nosi nazwę "Rydwan Słońca". Autorem Rydwanu Słońca jest profesor Krzysztof Kędzierski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa będzie czynna do końca września.

Marta Puńko - Maciałek
Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30