Strona główna » Nasze wydawnictwa » czerwiec lipiec, nr 6-7 (152-153) / 2005 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

czerwiec lipiec, nr 6-7 (152-153) / 2005

Świętowanie z Anną
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Błażowej podczas przedstawienia "Najważniejsza jest miłość". | Fot. Iwona Międlar
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Błażowej podczas przedstawienia "Najważniejsza jest miłość".
Fot. Iwona Międlar

Niedzielne przedpołudnie 5 czerwca br. w Miejskim Ośrodku Kultury poświęcone było postaci Służebnicy Bożej Annie Jenke. W "świętowaniu z Anną" pod hasłem "Wychowanie do miłości" zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym ks. prof. dr hab. Henryk Misztal (zaangażowany osobiście w przebieg procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożej Anny Jenke, jako jedyny w Polsce prowadzi procesy beatyfikacyjne, częsty "gość" Kongregacji do Spraw Świeckich w Watykanie, prowadzi na KUL - u Katedrę Prawa Kanonizacyjnego), o. Wawrzyniec Wawro OP (notariusz procesu beatyfikacyjnego), ks. prałat J. Moskal, ks. Kazimierz Wójcikowski, ks. Jerzy Gałązka, ks. Prałat Henryk Rykała, siostry niepokalanki, uczennice Służebnicy Bożej (Anna Jenke uczyła języka polskiego w dawnym jarosławskim Liceum Plastycznym), które wiernie pielęgnują w sobie pamięć o niej, pani Urszula Stec reprezentant Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, pan Jerzy Malinowski prezes "Odrodzenia" Oddziału w Rzeszowie, pan Andrzej Klimek, redaktor Ewa Polak - Pałkiewicz, poseł na Sejm RP Ewa Kantor, Wicestarosta Powiatu Jarosławskiego Janusz Kołakowski, Burmistrz Miasta Jarosławia Janusz Dąbrowski, Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski, Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb, szef Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Filipa Adwenta pan Krzysztof Witko, Przewodniczący jarosławskiego klubu Ligi Polskich Rodzin Jarosław Brenkacz, osoby zgrupowane w terenowych Kołach Towarzystw Przyjaciół Anny Jenke ze Świdnicy, Wałbrzycha, Błażowej, Sanoka, Rogóżna, Dębicy, Rzeszowa, Przeworska, Pruchnika, Radymna i oczywiście Jarosławia i in.

"Wręczając książkę o Annie Jenke naszemu Janowi Pawłowi II w 1995 r. powiedział do mnie: < śpieszcie się, póki żyję, bo pamiętam Annę z duszpasterstwa akademickiego>. Myślę, że dzisiaj, gdy Jan Paweł II jest już z Anną przy Bogu, wspiera nasze starania, aby Ją wynieść na ołtarze dla większej chwały Bożej" - powiedział ks. prof. Henryk Misztal podczas krótkiego przemówienia. Ksiądz profesor jest autorm książki pt. "Geniusz kobiety", który podarował s. Bernadetcie Lipian jako wyraz wdzięczności za zaangażowanie i ofiarność w pracy beatyfikacyjnej jarosławskiej nauczycielki.

Postać Anny jako niosącej pomoc biednym rodzinom, jeńcom, pacjentom w szpitalu, opuszczonym przybliżała zebranym pani redaktor Ewa Polak - Pałkiewicz: "Nasza Anna przychodziła codziennie do szpitala i opatrywała rany swojemu uczniowi, którego ciało zżerał nowotwór" - powiedziała powołując się na pamiętnik pisany prze Annę Jenke. Przedstawiła Sługę Bożą jako "niezłomny i wierny swojej naturze wzór kobiecości".

Referat o postaci Sł. Bożej Annie Jenke wygłosił ks. Jerzy Gałązka, refleksyjnie nawiązując do tematu: "Wychowanie do miłości". "Człowiek różni się od całego świata potrzebą miłości, Anna Jenke w swoim Dzienniczku napisała: . Miłość Boża nie domaga się czynów na pokaz, można być hojnym, czynić dobro, ale można zagubić miłość i miłosierdzie. Anna uczy nas jak żyć miłością, a nie tylko o niej mówić" - powiedział ks. Jerzy Gałązka.

Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski i Zastępca Tadeusz Pijanowski wręczyli ks. prof. H. Misztalowi list gratulacyjny wyrażając tym samym wdzięczność za prace i zaangażowanie w proces beatyfikacyjny jarosławianki Anny Jenke.

"Ufam, że kolejnym Patronem Miasta Jarosławia po błogosławionym o. Michale Czartoryskim stanie się Błogosławiona już Anna Jenke" - podkreślił Burmistrz Janusz Dąbrowski.

Na sesję zorganizowaną w Miejskim Ośrodku Kultury przybyło wielu przyjaciół Anny Jenke. Jak powiedziała Ewa Polak - Pałkiewicz: "Bardzo piękne jest, to , że chcą Państwo spotykać się wokół jej (Anny Jenke - przyp. aut.) postaci. Jest dla nas zaskoczeniem, że tak wiele powstaje małych dzieł, ognisk które gromadzą wokół Anny przyjaciół".

Terenowe Koła Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke często skupiają wokół siebie szkolną młodzież, która prowadzona przez nauczycieli poznaje jej życie, pielęgnuje pamięć o niej, a przede wszystkim wspiera szerzenie kultu wśród wiernych.

Część teoretyczną uroczystości wieńczył występ artystyczny wykonany przez uczniów Prywatnego Gimnazjum ss. niepokalanek "Zraniony Pasterz" Daniela Ange�a oraz uczniów Publicznego Gimnazjum w Błażowej pod kier. nauczyciela Andrzeja Szula z przedstawieniem "Najważniejsza jest miłość".

Po uroczystościach w sali widowiskowej MOK uczestnicy sesji zebrali się na uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława na terenie Opactwa ss. Benedyktynek.

Mszy św. w intencji beatyfikacji Anny Jenke przewodniczył Arcybiskup Ignacy Tokarczuk.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31