Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń-luty, nr 1-2 (147-148) / 2005 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (147-148) / 2005

"Wspieramy rodzimą poezję"

W sobotę 23 października ub.r. siedzibie SMJ w Jarosławiu odbył się III Regionalny Konkurs Recytatorski im Jerzego Hordyńskiego. Do udziału w konkursie przystąpiła kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Przemyśla, Radymna, Kańczugi i Jarosławia. Organizatorami konkursu byli: Urząd Miasta, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Marszałkowski.

Uczestnicy podzieleni na dwie kategorie wiekowe prezentowali ciekawe utwory mało znanych poetów podkarpackich. Zaskakująca różnorodność interpretacji od pewnych siebie, zdecydowanych form, poprzez słabe dziecięce jeszcze intonacje dopiero wyczuwające, gdzie autor przekazał nabój emocjonalny, zaprzeczała wizerunkowi dzisiejszej młodzieży. To wcale nie jest młodzież nieczuła na piękno, sztukę, poezję.

Jerzy Hordyński urodził się w Jarosławiu i tutaj spędził pierwsze lata swego życia. Studiował we Lwowie, Krakowie. Jako poeta debiutował jeszcze w czasach przedwojennych, w roku 1935 we Lwowie. W 1945 r. został skazany; wywieziony do obozów Związku Sowieckiego. W 1948 r. powraca stamtąd i mieszka kolejno w Jarosławiu, Wrocławiu i Krakowie. W 1961 r. opuszcza Polskę, podejmuje studia na Sorbonie, w Paryżu i w Perugii. W 1964 r. osiada we Włoszech; tam w Rzymie dożywa swoich ostatnich lat. Był literatem bardzo płodnym, wiersze jego publikowano w wielu antologiach, tłumaczono w kilkunastu językach. Sam Hordyński był bardzo otwarty na kontakty z prasą, mediami (pisał m.in. w Przekroju). Zawsze tęsknił za Polską.

W tegorocznym konkursie innowacją stało się recytowanie poza wierszem J. Hordyńskiego poezji poetów Podkarpacia. I tak usłyszeć można było wiersze Stanisława Dłuskiego, Stanisławy Kopiec, Juliana Przybosia, Witolda Szczepańca, Janusza Szybera, Ignacego Fika, Arkadiusza Tuziaka, Anny Gajdy, Józefa Kurylaka.

Do popularyzowania twórczości Jerzego Hordyńskiego w dużej mierze przyczynił się krewny zmarłego w 1998 r. poety - pan Antoni Maria Kraus, zamieszkały w Warszawie. Pan Kraus jest ojcem tego konkursu, jego determinacja i pragnienie popularyzacji poezji Hordyńskiego sprawiła, że Konkurs stał się już stałym elementem jarosławskiego życia kulturalnego. "Moim marzeniem jest otwarcie sie na młodych poetów, bardzo proszę o umożliwienie w kolejnym konkursie wystąpienia z własnymi wierszami wszystkim młodym poetom"- powiedział Antoni Maria Kraus.

W tym roku do konkursu przystąpiły 34 osoby.

Komisja w składzie: Barbara Płocica, Józefa Frendo, Helena Szczepanik, Grażyna Pol, Zofia Kolasa w kat. recytacji młodzieży gimnazjalnej nagrodziła następujące osoby:

I miejsce: Justyna Stabryn z ZSO Nr 2 - PG Nr 7 w Przemyślu oraz Adrian Sikora z PG Nr 1 w Jarosławiu, II miejsce:Małgorzata Gwóźdź z PG Nr 1 w Jarosławiu; III miejsce: Paulina Dyl z ZS - PG Nr 7 w Jarosławiu. Wyróżniono Natalię Jarusiewicz (GP Nr 7 w Przemyślu) i Roksanę Kolańczuk (GP Nr 7 w Przemyślu).

W kategorii recytacji młodzieży szkół ponadgimnazjalnych komisja nie przyznała I miejsca, natomiast Monika Michalska z ZSO w Radymnie zajęła II miejsce i Katarzyna Bącal z ZSO w Kańczudze zdobyła III miejsce.

Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymali: Judyta Kipczak z ZS Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Agata Wojtasik z ZSO w Radymnie i Paulina Szewerniak z ZSO w Kańczudze.

Nagrody w postaci albumów i książek ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Urząd Miasta Jarosławia.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30