Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 14 (146) / 2004 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 14 (146) / 2004

Jesienne Impresje Artystyczne

W dniu 18 października bieżącego roku już jako stały punkt kulturalnego kalendarza Jarosławia rozpoczęły się w Miejskim Ośrodku Kultury Jesienne Impresje Artystyczne. Trwały jak zwykle na przełomie października i listopada i przybrały różne formy artystyczne - każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Jesienne Impresje Artystyczne rozpoczął koncert "Jesienne wspomnienia" w wykonaniu Mariusza Tobiasiewicza (altówka) i Aleksandara Kozińskiego (fortepian). Poza działalnością koncertową artyści pełnią funkcję nauczycieli w Szkołach Muzycznych - M. Tobiasiewcz absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie altówki jest nauczycielem w PSM w Przemyślu, natomiast A. Koziński ukończył studia muzyczne w klasie fortepianu w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, obecnie jest nauczycielem w PSM II st. w Rzeszowie i PSM I st. w Jarosławiu. Repertuar koncertowy obejmował w pierwszej części przeboje kresowe w wykonaniu pianisty Aleksandra Kozińskiego, a w drugiej części muzycy wykonywali popularne utwory rozrywkowe w bardzo ciekawej interpretacji. Dodatkowym atutem koncertu była bardzo miła atmosfera.

W ramach Jesiennych Impresji Artystycznych odbyły się ciekawe spotkania muzyczne i słowne. Musical w wykonaniu zespołu tanecznego "FOXAL" z Centrum Kulturalnego w Przemyślu - bardzo barwne i ciekawie zaaranżowane przedstawienie dziecięce, którego tematem były alternatywne rozwiązania spędzania wolnego czasu przez dzieci na podwórkach osiedlowych.

20 i 21 października odbył się konkurs recytatorski jednego wiersza "Wawrzynek". Pierwszego dnia konkursu zaprezentowały się dzieci ze szkół podstawowych podzielone na dwie kategorie: kl. I - III i IV - VI.

W pierwszej kategorii nagrodę główną - "Wawrzynka" zdobyła Aneta Żak (SP w Czelatycach), II - miejsce zajęła Klaudia Czepiel (SP Makowisku), III - Michał Kijanka z Woli Rokietnickiej, IV - Paulina Szkoła (SP Nr 1 w Pruchniku). Recytacje oceniała komisja w składzie: Krystyna Juźwińska, Elżbieta Tkacz i Teresa Piątek.

W drugiej kategorii nagrodę główną zdobyła Katarzyna Bindowska (SP Nr 6 w Jarosławiu). Miejsce II zajęli: Agnieszka Kubas (SP Nr 1 w Pruchniku), Magdalena Zagrobelna (SP w Manasterzu) i Justyna Gujda (SP Nr 11 w Jarosławiu).

III miejsce przyznano Natalii Szczygieł (SP Nr 11 w Jarosławiu), Kornelii Żak (SP w Czelatycach), Paulinie Bród (SP w Makowisku) i Adriannie Olejarskiej (SP Nr 10 w Jarosławiu).

Drugiego dnia wiersze recytowała młodzież ze szkół gimnazjalnych. Nagrody głównej - "Wawrzynka" nikt nie zdobył. Komisja w składzie: Barbara Płocica, Elżbieta Tkacz i Teresa Piątek przyznała miejsca II i III. Miejsce II zajęły: Dominika Lonc (ZS w Jarosławiu), Kamila Torbiczuk (PG Nr 2 w Jarosławiu), Natalia Kochman (PG Nr 1 w Jarosławiu). Dwa miejsca III przyznano: Katarzynie Krucan (Niepubliczne Gimnazjum ss. Niep. w Jarosławiu) i Sabinie Bartman (PG w Wiązownicy).

W tym dniu wystąpił na scenie Teatr Światła "Magapar" z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie, który zaprezentował spektakl "Mały Książę". Było to przedstawienie oparte na ruchu, muzyce, rekwizytach, bez słów.

26.10.2004 r. usłyszeliśmy w wykonaniu zespołu smyczkowego "Con amore" z Sanoka największe przeboje filmowe. Tego rodzaju muzyka zawsze cieszy się dużą popularnością. Tak było i teraz.

W czwartkowe popołudnie 28.10.2004 r. mieliśmy możliwość obcowania z piękną literaturą - poezją znanych i (jak dotąd) mało znanych poetów. Otóż najbardziej prestiżowa impreza Jesiennych Impresji Artystycznych - Turniej Poetycki o Laur Impresji zgromadził młodych poetów i pasjonatów poezji w sali widowiskowej MOK. Z trzech proponowanych przez organizatorów kategorii: poezji śpiewanej, twórczości własnej i recytacji, chętni wybrali dwie; do kategorii poezji śpiewanej nie zgłosił się żaden uczestnik. W kategorii recytacji usłyszeliśmy m.in. wiersze Grażyny Stopy, Agnieszki Ćwieląg, Agnieszki Osieckiej czy Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej. Poza poezją każdy prezentował wybrany fragment prozy z twórczości Witolda Gombrowicza. Komisja w składzie Barbara Płocica, Elżbieta Tkacz oraz Małgorzata Spólnik nie przyznała nagród laureatom, natomiast wyróżniono recytację Karoliny Zagrodnik, Marzeny Mazurek oraz Małgorzaty Skiby.

W kategorii twórczości własnej przyznano I miejsce - Laur Iwonie Tomków oraz Justynie Kowal. W ocenie komisji na wyróżnienie zasłużyły Katarzyna Wajda, Izabela Korpal i Ewelina Buszta. W trakcie turnieju publiczność miała możliwość wybrania swojego faworyta: większością głosów uznano, iż nagrodę publiczności otrzyma Katarzyna Wajda, występująca w kategorii "twórczość własna".

Po kilku dniach przerwy publiczność 9.11. br. na scenie widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury podziwiała i żywiołowo reagowała na wystąpienia solistek MOK oraz Klubu Tańca Towarzyskiego "Takt" pani Marzeny Przytockiej i Zespołu Tanecznego "FOXAL". Koncert pod nazwą "Jesienne klimaty" zgromadził liczną publiczność; solistki MOK nostalgicznie nastrajały publiczność, po to, by za moment tańce "Taktu" burzyły te liryczne klimaty swoimi gorącymi układami tanecznymi.

Zespół FOXAL przedstawił ciekawy układ; egzotyczne stroje i cały układ choreograficzny, muzyka budził tęsknoty do szalonych urlopów, w podzwrotnikowych klimatach....

W połowie miesiąca mogliśmy obejrzeć spektakl "Balladyna ale Alina" w wykonaniu Teatru "IRYS" Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu. W bardzo ciekawy sposób sparafrazowana historia "Balladyny" Juliusza Słowackiego jest efektem wytężonej dwumiesięcznej pracy aktorów - uczestników warsztatów.

Nad całością trupy teatralnej pracują zespołowo wszyscy instruktorzy Warsztatu, ale szczególną pracę wkładają pani Ewa Ziemiański i Marek Lewandowski. W "Balladynie ale Alinie" na scenie sali widowiskowej aktorami były też osoby niepełnosprawne ruchowo (na wózkach inwalidzkich).

Tradycyjnie już w ramach Jesiennych Impresji Artystycznych w Miejskim Ośrodku Kultury odbywa się Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Jarosławiu pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia.

Organizatorami Turnieju są MOK, Muzeum - Kamienica Orsettich oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych zgrupowani w drużyny trzyosobowe walczą w dwuetapowym turnieju. Komisja w składzie: Krystyna Kieferling, Zofia Bieńkowska, Jadwiga Dyr, Krystyna Gruca zakwalifikowała po trzy drużyny z każdej kategorii.

Komisja nagrodziła w następujący sposób wszystkich finalistów: w kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej Nr 4 (naucz. Irena Kornak) w składzie: Magdalena Szulc, Monika Wysocka, Jakub Sroka, II miejsce drużyna Szkoły Podstawowej Nr 7 (naucz. Marta Aab) w składzie: Kinga Papciak, Justyna Jucha, Mariola Podolec, III miejsce drużyna Szkoły Podstawowej Nr 11 (naucz. Agata Brodowicz-Inglot) w składzie: Agnieszka Biernat, Bernard Buczny, Piotr Kołodziejczyk. W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce przyznano drużynie Publicznego Gimnazjum Nr 1 (naucz. Barbara Studzińska) w składzie: Ewa Cebulak, Aleksander Kiper, Justyna Mazur, II miejsce przyznano drużynie Publicznego Gimnazjum Nr 2 (naucz. Ewa Konopka) w składzie: Joanna Wajda, Katarzyna Leniar, Marek Imiełowski, III miejsce natomiast zdobyła drużyna Zespołu Szkół w Jarosławiu (naucz. Franciszek Kulnianin) w składzie: Monika Magoń, Katarzyna Płaskoń, Aleksandra Toczek.

Celem turnieju jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Jarosławia, rozbudzanie zainteresowań uczniów przeszłością swojego miasta, na pewno budzi to też poczucie tożsamości lokalnej.

Iwona Międlar
Bożena Szymczycha
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30