Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (173) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (173) / 2007

I Forum Społeczno-Ekonomiczne

Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu przy współpracy Rady i Burmistrza Miasta Jarosławia oraz Rady Powiatu i Starosty Jarosławskiego zorganizował w dniach 16-17.03.2007 r. I Jarosławskie Forum Społeczno -Ekonomiczne. Patronat nad tą cenną inicjatywą ph. "Duchowieństwo i samorządowcy promotorami rozwoju gospodarczego społeczności lokalnej" objął Metropolita Przemyski ks. abp Józef Michalik.

Mszy św. inaugurującej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Marian Rojek, w której podkreślał rolę cierpliwości w życiu codziennym. Zachęcał też do wzajemnej życzliwości i świadczenia pomocy.

Do tej właśnie zasady pomocniczości w samorządzie nawiązał w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Ryszard Borowiecki - rektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Ciekawy wykład o miejscu Polski w Europie i na tle najlepiej rozwijających się krajów świata wygłosił dr Krzysztof Kaszuba - dziekan Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. "Analizując wskaźnik globalnego pkb (produkt krajowy brutto) Polska jest dwudziestą potęgą świata" - przekonywał dr Kaszuba. Są jednak obszary, którymi mniej możemy się chlubić. Jeśli chodzi o dochód na jednego mieszkańca jesteśmy aż na 62. pozycji. Omawiając raport Doing Busines na 2007 r., będący prognozą rozwoju naszego kraju, wskazał trudności polskiego biznesu. Mamy słaby dostęp do informacji na temat możliwości uzyskania kredytów, znajdujemy się na 33 miejscu pod względem ochrony inwestora, zaś poczucie stabilności pracownika pozostaje pod dużym znakiem zapytania.

Temat przedsiębiorczości w skali lokalnej poruszał prof. dr hab. Leszek Woźniak - prorektor Politechniki Rzeszowskiej. Zapoznał zebranych z istotnymi zagadnieniami ekonomicznymi, społecznymi i ekologicznymi, które należy brać pod uwagę podczas realizacji wszelkiego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych w skali mikro.

Drugi dzień obrad skupiał się ściśle na organizacjach pożytku publicznego i stowarzyszeniach kościelnych. Ks. Andrzej Lubowicki - doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który dzielił się doświadczeniami współpracy organizacji kościelnych i społecznych w diecezji drohiczyńskiej. "Każdy podmiot nie działa dla siebie, ale w konkretnej rzeczywistości, wzajemna współpraca na rzecz danej lokalnej społeczności jest szansą na ożywienie gospodarcze i wymierne korzyści dla poszczególnych grup społecznych" - przekonywał. Jako przykład podał dwa projekty współfinansowane z funduszy UE. Ks. Lubowiecki w partnerstwie jednostek samorządowych, społecznych i kościelnych widzi wzrost inicjatyw społecznych, wspieranie rozwoju przedsiębiorstw, rozwój infrastruktury, budownictwa itp.

Obecni na Forum w kilku grupach warsztatowych wspólnie wypracowali ogólne zasady, które są niezbędne przy uruchamianiu oddolnych inicjatyw społecznych.

Dr Dariusz Tracz z Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu na zakończenie dwudniowych obrad omówił zasady, jakie powinny być przestrzegane przy ożywianiu lokalnych społeczności. Warsztaty w grupach umożliwiły wypracowanie podstawowych założeń przy współpracy jednostek. Konieczność zmiany mentalności naszego społeczeństwa, większe zaufanie do jednostek samorządowych i organizacji kościelnych, wychwytywanie oddolnych inicjatyw społecznych - to zadania, przed którymi stoją liderzy organizacji.

Na zakończenie Forum odprawiono Mszę św. pod przewodnictwem ks. bpa Adama Szala w kościele pw. św. Stanisława i Mikołaja.

"Forum mogło się odbyć dzięki sponsorom, którymi byli: Departament Komunikacji Społecznej Narodowego Banku Polskiego, Burmistrz i Rada Miasta Jarosławia, Karpacka Spółka Gazownicza Sp. z o.o. oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej. Wsparcia organizacyjnego udzielili: Zespół szkół Gastronomiczno - Hotelarskich z Iwonicza - Zdroju, Wyższa Szkoła Inżynieryjno - Ekonomiczna w Rzeszowie oraz Urząd Skarbowy w Jarosławiu" - wyjaśniał ks. Marek Pieńkowski - dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu.

Prelekcji wysłuchali również uczniowie szkół średnich z Jarosławia i Pawłosiowa oraz studenci PWSZ w Jarosławiu.

Inicjatywa spotkała się z poparciem władz samorządowych. Burmistrz Andrzej Wyczawski uważa, że "konieczna jest ścisła współpraca władz lokalnych i duchowieństwa, gdyż wszystkim zależy na rozwoju gospodarczym i kulturalnym w oparciu o znajomość zasad rynkowych".

Zofia Krzanowska, Iwona Międlar
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30