Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-sierpień, nr 7-8 (127-128) / 2003 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-sierpień, nr 7-8 (127-128) / 2003

Piekny jest ten świat...

Prężnie działające Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu zorganizowało w dniu 31 maja 2003 r. spotkanie pt. "Pomnożyć wiarę, podzielić dobro przy Annie". Okolicznościowy wykład wygłosił ks. dr hab. Henryk Misztal. "Jak osiągnąć doskonałość w naszym zapracowanym życiu na różnych bezdrożach" - skłaniał do refleksji wykładowca KUL-u. Mobilizował do pobudzania, złożonego w każdym człowieku, pragnienia świętości. "Może nas nie stać na nadzwyczajność, ale możemy czynić ochotnie, spontanicznie, entuzjastycznie i radośnie to wszystko, co robimy na co dzień" - zachęcał. Prelegent ukazał walory Anny Jenke, jej życie według zasad etyki i charyzmat wspaniałej nauczycielki - polonistki. Posługując się zasadą pouczania przez słowa, a zachęcania do dobrego poprzez konkretne uczynki, Sł. Boża Anna, inicjowała wśród młodzieży zaangażowanie społeczne. Była dyskretna jak spowiednik, zgłębiała psychikę dziewcząt i starała się pomóc im w drodze do nieba.

W programie słowno - muzycznym uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu przypominali, że "aby żyć - siebie samego trzeba dać". Wykorzystując przykłady z życia Anny Jenke podkreślali konieczność podjęcia odpowiedzialności za losy Ojczyzny i każdego indywidualnie. Sł. Boża Anna była narzędziem, przez które Bóg dokonał wiele dobrego. "Uratowałaś etos wychowawcy i nauczyciela. Dziękujemy Ci za to, Profesorko Anno" - mówili. Swój program zakończyli modlitwą o otwarcie oczu i oczyszczenie serca, by wszyscy mogli żyć w prawdzie i miłości.

Niezwykle wzruszające widowisko przygotowała młodzież z Gimnazjum SS. Niepokalanek. Obrazek sceniczny ukazujący rozterki człowieka, który na skutek wypadku został przykuty do wózka inwalidzkiego i reakcje bliskich osób, pozwolił odnaleźć pozytywne sfery życia. "Mam oczy, żebym widział piękno, mam usta, abym mógł dziękować i serce, abym mógł kochać" - niby niewiele, a jednak wystarczająco dużo, by odzyskać radość.
W poranku wystąpili również: Sylwia Majka z Radymna, Państwowe Ognisko Baletowe z Jarosławia, członkowie Młodzieżowego Koła Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke działającego przy Liceum Ekonomicznym w Rzeszowie, Szkolne Koło TPAJ z Ujeznej.

"Co pani przejęła od Anny Jenke?" - zapytała S. Bernadeta Lipian b. uczennicę PLSP Teresę Piątek. Na pytanie, czy łatwo być ojcem odpowiadał Adam Majka z Radymna. O roli kuratorium oświaty mówili wizytatorzy: Urszula Stec i Jerzy Malinowski. Na temat oświaty i edukacji widzianej oczyma władz samorządowych wypowiadał się Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Bogdan Wołoszyn, zaś o roli internetu w popularyzowaniu postaci Anny Jenke - Naczelnik Wydziału Promocji Andrzej Wyczawski.

Tekst i zdjęcie:
Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31