Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (84) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (84) / 1999

Strona 13

Jesienne Impresje Artystyczne

Podczas odbywających się na przełomie października i listopada Jesiennych Impresji Artystycznych przeprowadzono konkurs recytatorski szkół podstawowych, w którym uczestniczyło łącznie 41 osób. W kategorii 10-12 lat główna nagroda "Wawrzynek" przypadła Ewie Krasnowskiej (SP 6). Dwa pierwsze miejsca jury w składzie: p. Barbara Płocica - teatrolog Centrum Kulturalnego w Przemyślu, p. Teresa Piątek - dyrektor MOK oraz p. Andrzej Zgryźniak - starszy instruktor przyznało Agnieszce Folta (SP 6) i Magdalenie Kowal (SP 7). Drugie miejsce zajął Michał Sękiewicz (SP 10), zaś trzecie Wojciech Pietraszek (SP 1). Wyróżniono Martę Sobolę (SP 1) i Mateusza Wotę (SP 11). W kategorii 13-15 lat "Wawrzynek" przypadł Kamilowi Prusinowskiemu, uczniowi kl. VIII SP Nr 4 reprezentującemu Miejski Ośrodek Kultury. Nagrodzono Iwonę Tomków (SP 1) za zajęcie I miejsca, Jakuba Inglota (SP 11) - II miejsce i Karolinę Pawlus (Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2) - III miejsce. Ponadto jury wyróżniło Olgę Markiewicz (SP 9), Małgorzatę Ziemińską (Publiczne Gimnazjum Nr 5), Katarzynę Bugryn (Publiczne Gimnazjum Nr 5) i Ilonę Knap (SP 9). Tegoroczny regulamin konkursu określił tematykę tekstów, jako wiersze jesienne. Uczniowie recytowali m.in. utwory Tuwima, Brzechwy, Staffa, Gałczyńskiego, Lieberta, Harasymowicza. Konkurs rozpoczęła ubiegłoroczna laureatka Karolina Cisowska. Swoje wiersze prezentowała też p. Anna Gołąb.

"Laur Impresji" w tegorocznych eliminacjach szkół średnich i osób dorosłych w kategorii recytacji i twórczości własnej otrzymała Katarzyna Kucab reprezentująca Zespół Szkół Drogowo - Geodezyjnych i Ogólnokształcących, natomiast w kategorii poezji śpiewanej Anna Szymczycha z Zespołu Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących.

Po raz szósty w dniach 16 i 19 listopada 1999 przeprowadzono Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Jarosławiu.

W pierwszym etapie uczestniczyło 8 drużyn z jarosławskich szkół podstawowych i gimnazjów, w którym do ścisłego finału wyłoniono 5 zespołów. Zmagania młodych historyków oceniało jury w składzie: p. Krystyna Kieferling, p. Zofia Bieńkowska, p. Józefa Frendo. Najlepszą okazała się drużyna z Gimnazjum im. Matki Marceliny Darowskiej wyprzedzając swoich młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej prowadzonej przez SS. Niepokalanki i zespół z Publicznego Gimnazjum Nr 2. Zarówno zwycięzcy jak i pozostali finaliści ze Szkoły Podstawowej Nr 4 i Nr 10 otrzymali nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów konkursu: Muzeum "Kamienica Orsettich" i Miejski Ośrodek Kultury.

Na oryginalną interpretację swej twórczości zgodziła się studentka WSP w Rzeszowie Joanna Wendycz w programie poetycko - muzycznym "Geometria życia". P. Zofia Kolasa przy konsultacji i współpracy dźwiękowej z wykorzystaniem technik komputerowych p. Waldemara Wałeckiego opracowała doskonały scenariusz, będący odzwierciedleniem pragnień młodego pokolenia: miłości, ciszy, światła i życia w prawdzie. Symetria zachowań aktorów Teatru Słowa nawiązywała do tęsknoty za harmonią i uporządkowaniem w codziennym życiu. Wśród atrakcji listopadowych Impresji wymienić pragnę spotkanie ze Stanisławem Ożogiem wykładowcą teatrologii i kultury żywego słowa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Jest on wielokrotnym laureatem ogólnopolskich konkursów recytatorskich w kategorii teatrów małych form. W Jarosławiu zaprezentował monodram "Pijak" wg "Zbrodni i Kary" Fiodora Dostojewskiego. Aparycja i nieprzeciętny urok osobisty aktora wcielającego się w rolę człowieka o wielkim sercu, ale słabej woli wywołał autentyczne wzruszenie i współczucie. Stanisław Ożóg zachęcał młodych twórców do sięgania po groteskę, pastisz i parodię.

Kolejny gość Impresji Władysław Serafin w podczas koncertu zatytułowanego "Między ramy trafiamy co dnia" zaśpiewał i zagrał na gitarze utwory Jana Lechonia, Bruno Jasieńskiego, Czesława Miłosza, a także swoich przyjaciół: Anny Konieczny i Grzegorza Tomczaka, do których skomponował muzykę. Pomimo zapalenia krtani nie zawiódł miłośników poezji śpiewanej.

Tekst i zdjęcia: Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30