Strona główna » Nasze wydawnictwa » Styczeń-Marzec, nr 1-3 (183-185) / 2008 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Styczeń-Marzec, nr 1-3 (183-185) / 2008

26. rocznica stanu wojennego

13 grudnia 1981 r. ogłoszono stan wojenny w Polsce.

Dla wielu Polaków zwyczajny, grudniowy poranek rozpoczął się od orędzia Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ówczesny I Sekretarz KCPZPR „w trosce o byt państwa polskiego” wprowadził stan wojenny. Pełna militaryzacja wszystkich dziedzin życia społecznego, gospodarczego i politycznego państwa doprowadziła do internowania działaczy opozycji solidarnościowej, fikcyjnych procesów, w których skazywano ludzi za działalność opozycyjną oraz do ograniczenia (bądź pozbawienia) podstawowych praw obywatelskich. Wszelkie próby walki z wprowadzonymi zakazami, były brutalnie tłumione przez aparat bezpieczeństwa, a niepodporządkowanie się tym zakazom groziło więzieniem lub nawet śmiercią.

W Jarosławiu z okazji 26. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyły się uroczystości, które rozpoczęły się w Miejskim Ośrodku Kultury od spotkania zorganizowanego przez Zarząd Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej oraz Burmistrza Miasta Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego, na które przybyły władze miasta Andrzej Wyczawski, Bogdan Wołoszyn, przedstawiciele Rady Miasta Janusz Szkodny, Marian Kozłowski, senator Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz z małżonką oraz zaproszeni księża i mieszkańcy Jarosławia. Podczas tego spotkania Adam Międlar - prezes Stowarzyszenia przypomniał o wydarzeniach oraz odznaczył Jadwigę Misiąg, Stanisława Batko i Władysława Dąbrowskiego krzyżami „Semper Fidelis”.

Uzupełnieniem spotkania był występ zespołu działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury przygotowanego przez Wiktora Maruta pt. „Prawdę należy Przechować w Pamięci”.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do kościoła pw. Św. Mikołaja i Św. Stanisława (dawne Opactwo SS. Benedyktynek), gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Uroczystości zakończone zostały złożeniem kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki - Patrona Solidarności i odśpiewaniem pieśni patriotyczno-religijnej „Ojczyzno ma”.

Katarzyna Tworzydło
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31