Strona główna » Nasze wydawnictwa » Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009

Promować miasto przez sztukę
W Przemyskim Centrum Kulturalnym zostały rozdane nagrody w XI Ogólnopolskim Turnieju Satyry „O Złotą Szpilę” w kategorii uczeń i student szkół artystycznych. „Złotą Szpilę” w kategorii rysunek wywalczył uczeń I klasy Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu Piotr Bęben, który otrzymał I nagrodę. II i III nagroda też trafiły do Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Mottem tego konkursu są słowa I. Krasickiego „Satyra prawdę mówi względów się wyrzeka, wielbi urząd, czci króla, lecz sądzi człowieka”.
W Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie można obejrzeć wystawę „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 2008”. Jest to najbardziej prestiżowy przegląd dokonań artystycznych regionu. W roku bieżącym do tej cyklicznie organizowanej wystawy zaprezentowany został szeroki wachlarz postaw twórczych. Jarosławskie środowisko zaprezentowali artyści nauczyciele Zespołu Szkół Plastycznych: Dorota Tarnowska, Henryk Cebula, Andrzej Rułka, Daniel Rostecki (który za rzeźbę „Homo sobie” otrzymał nagrodę dyrektora BWA w Rzeszowie) oraz Jerzy Jankowski. Z tej okazji wydano okazały album z pracami artystów zakwalifikowanych do wystawy. Zespół Szkół Plastycznych promuje Jarosław w Polsce. Uczennice Zespołu Szkół Plastycznych: stypendystki Fundacji Akapi Ewelina Magda, Xenia Pietrzak i Monika Sochacka, prezentują swoje prace malarskie, rysunkowe i graficzne na wystawach w Gorlicach, Sanoku i Krośnie. Monika Sochacka zdobyła też II Nagrodę na zorganizowanym w Jarosławiu przez Fundację „Pomocna Dłoń” konkursie „Mam talent”.
Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych prezentowali swoje prace na wielu wystawach ogólnopolskich promując miasto, między innymi na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Pamiętajcie o ogrodach” w Płocku oraz na III Ogólnopolskim Biennale „Pejzaż ludzki” w Krakowie.
Uczeń Bartosz Cebula został laureatem jednej z trzech równorzędnych głównych nagród w ogólnopolskim konkursie „Biały miś” w Radzyniu Podlaskim.
W II Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Sztuki Filmowej w Przeworsku uczennica Anna Bączkowska otrzymała nagrodę za najlepszy film z Podkarpacia, a Bartek Cebula nagrodę publiczności za animację.
17 XII w Galerii Satyry Pirania - Piranie Dwie w Klubie Muzycznym Da Salvatore odbyła się ostatnia wystawa rysunku satyrycznego „Szsztandaaaar wyprowadzić!!!”. Jest to zbiorowa wystawa rysunku satyrycznego na 10-ciolecie „Piranii”. W wystawie brali udział artyści, którzy przez 10 lat wystawiali w galerii od 1998 roku. Wystąpił zespół folkowy „Baraban”. Sztandar wyprowadził Poczet w składzie: Marek Gliwa, Małgosia Jartym i Krystyna Kolanik. Na wernisażu odbyła się promocja albumu wydanego przy pomocy Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta i Burmistrza Jarosławia „10 lat Jarosławskiej Galerii Satyry Pirania”.
Henryk Cebula
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31