Strona główna » Nasze wydawnictwa » Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009

10 lat i to jeszcze nie koniec
17 grudnia 2008 r. Galeria „PiRANiE DWiE”, mieszcząca się w jarosławskim Klubie Muzycznym Da Salvatore obchodziła 10-te urodziny. Było to okazją do zorganizowania zbiorowej wystawy rysunku satyrycznego „Szszsztandaaaar wyprowadzić!!!”, prezentowanej w tym miejscu po raz ostatni.
Przez 10 lat wydarzyło się bardzo wiele. Galeria - centrum sztuki satyrycznej w Jarosławiu, szybko została doceniona w całej Polsce i za granicą. Najlepszym tego dowodem jest uznanie jej za jedną z ważniejszych i prestiżowych galerii po Muzeum Karykatury w Warszawie oraz przyznanie wielu nagród.
Wszystko zaczęło się w 1998 r. od spotkania Henryka Cebuli, Marka Gliwy, Adama Romskiego i nieżyjącego Jana Gruntowicza. Efektem współpracy było powstanie „PUB Galerii PIRANIA" przy ul. Kasztelańskiej - miejsca ze sławnym już słupem, na którym autografy składali wystawiający artyści, znane osobistości ze świata kultury, biznesu i polityki. Galeria przyjmowała także burmistrzów miasta, starostów, lekarzy, prawników oraz najbardziej wytrwałych bywalców galerii, którzy towarzyszyli jej nawet po zmianie siedziby w 2004 r. Zanim jednak otrzymała zaproszenie do Klubu Muzycznego Da Salvatore, wernisaże kilka miesięcy gościnnie odbywały się w Sieniawie, Lubaczowie i Rzeszowie.
Zmiana miejsca była inspiracją dla twórców galerii do nadania jej nowej nazwy „PIRANIE DWIE". Przyjazne warunki sprawiły, że zanim się obejrzeliśmy, a minęło następne 5 lat jej działalności. Co sprawiło, że Galeria Satyry cieszy się tak dużą popularnością? Zapewne wyjątkowi ludzie, o wyjątkowej swobodzie trafnego komentowania rzeczywistości z przymrużeniem oka. Poza tym niezwykły klimat miejsca, dobra muzyka i humor kabaretowy oraz tradycyjny już smalec, ogórek kiszony, chleb z piekarni Jana Ścisłowicza, pierniki Macieja Kuźniarowskiego, wręczane srebrne znaczki Piranii autorstwa Ryszarda Jabłońskiego, koszulki z nadrukiem i katalogi. Jak podkreślał Henryk Cebula, taka tradycja jest częścią galerii.
Wernisaż rozpoczął się koncertem zespołu Baraban. Nie zabrakło również przemyśleń i wspomnień. Henryk Cebula zaznaczył, że galeria do tej pory funkcjonowała bez wsparcia finansowego z zewnątrz. Dopiero album prezentujący dorobek galerii pt. 10 lat jarosławskiej Galerii Satyry Henryka Cebuli „Pirania", został wydany dzięki życzliwości Burmistrza Miasta Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego i środkom finansowym Urzędu Miasta.
Tych, którzy przyczynili się do zaistnienia galerii na scenie sztuki satyrycznej, pomogli odnaleźć własne miejsce i popierali jej rozwój, Henryk Cebula odznaczył srebrnymi Piraniami. Wśród nich znaleźli się m.in.: burmistrz Andrzej Wyczawski, Łukasz Baran, Marek Gliwa, Halina Kowalczuk, Leszek Kuchniak. Wszystkie odznaczenia miały tradycyjną formę poza jednym, specjalnym.
Srebrne kolczyki w kształcie piranii, Henryk Cebula wręczył swojej żonie Helenie, jako wyraz wdzięczności za cierpliwość i wyrozumiałość okazywaną przez te wszystkie lata. Potem nastąpiło uroczyste wprowadzenie i wyprowadzenie sztandaru symbolicznie zamykające pewien etap bogatego dorobku Galerii.
Małgorzata Wielgos
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30