Strona główna » Nasze wydawnictwa » Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009

Mówię… wołam do was!
Fot. Jerzy Wygoda

Retrospektywna wystawa fotografii w 72. rocznicę urodzin i 50. rocznicę pracy artystycznej fotografika Jerzego Wygody miała miejsce 9 stycznia 2009 r. w Galerii Rynek 6. Artysta z Jarosławiem związany jest od wielu lat, pierwszy raz prezentował swoje zdjęcia w 1976 r. w ramach zbiorowej wystawy fotografii w ówczesnym Miejskim Domu Kultury. Później przez kolejne lata brał udział w wielu wystawach, zakładał fotograficzne kluby, w tym Atest 70.

Jerzy Wygoda znany jest w środowisku fotograficznym od wielu, wielu lat. Wystawa jubileuszowa, w pełni prezentowana była w ub. r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, Jarosław prezentował jej tylko część zdjęć. Otwiera ją zdjęcie wykonane w 1942 r. przez kilkuletniego wtedy Jerzego, który sfotografował członków swojej rodziny przed wiejskim domem na obrzeżach Polski Wschodniej.
Na wystawie było kilkadziesiąt zdjęć - tylko niewielki wycinek twórczości artysty - w jarosławskiej galerii nie znajdziemy cyfrowych ani kolorowych fotografii. Sugestywny tytuł: Mówię... Wołam do was! - to tytuł zaczerpnięty z tryptyku z 1992 r. pt. „Autoportret w rozbitym szkle”. Fotografie pogrupowane były w cykle tematyczne, znalazła się wśród nich także kompozycja będąca fragmentem pracy dyplomowej Wyższego Studium Fotografii w Warszawie pt. „Lokomotywownia”.
Jerzy Wygoda to wytrawny fotograf - wciąż w ruchu, nie mający uprzedzeń do tematów fotograficznych i technik. Przez długi czas wierny analogicznej fotografii, po jakimś czasie podjął się także przygody z technikami cyfrowymi.
Jerzy Wygoda uprawia wiele rodzajów fotografii - od portretowej, fotografii pejzażu, dokumentacyjnej, reportażu, po fotografię sportową, czy zabawę technikami fotograficznymi - filtrami, cieniami itd. Podejmuję wszystkie tematy - zawsze bałem się zaszufladkowania tylko w jednej kategorii - stąd tak różnorodny wachlarz prac - interesuje mnie ludzka twarz i emocje na niej widoczne, ale także architektura, reportaż - komentuje Jerzy Wygoda - często brałem aparat i szedłem po prostu szukać ciekawych rzeczy.
Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, zbiorowych, od lat pracuje jako wykładowca w krośnieńskim Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, jest delegatem Fundacji Fotografia dla Przyszłości na obszar Polski południowo- wschodniej, członkiem założycielem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej - Stowarzyszenia Twórców, nagrodzony odznaką ministerialną: Zasłużony Działacz Kultury.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30