Strona główna » Nasze wydawnictwa » Maj, nr 5 (199) / 2009 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Maj, nr 5 (199) / 2009

Nasze sprawy...
Prace przy wiadukcie przebiegają zgodnie z planem. | Fot. Iwona Międlar
Prace przy wiadukcie przebiegają zgodnie z planem.
Fot. Iwona Międlar
W tym miejscu (zbieg ulic Grodziszczańskiej z Pogodną) rozpoczną się wkrótce prace przy budowie obwodnicy. | Fot. Tomasz Strzębała
W tym miejscu (zbieg ulic Grodziszczańskiej z Pogodną) rozpoczną się wkrótce prace przy budowie obwodnicy.
Fot. Tomasz Strzębała

Ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy naszego miasta, rozpoczęcie przebudowy wiaduktu na ulicy Przemyskiej i Święto Brygady Strzelców Podhalańskich, to najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca - mówi burmistrz Andrzej Wyczawski.

Wykonaliśmy kolejny krok w kierunku budowy jarosławskiej obwodnicy.
- Zgadza się. Chyba każdy zdaje sobie sprawę jak ważna to inwestycja. Dlatego cieszę się, że przetarg na budowę już ruszył. Termin składania ofert minął 30 maja, wyłoniono z nich 10 najlepszych. Teraz trwają prace komisji, bo niektóre wymagały uzupełnień, a wszystko jasne powinno być pod koniec czerwca. Wtedy oferenci otrzymają szczegółowe kosztorysy. Przypomnijmy, że obwodnica będzie przebiegać przez tereny Gminy Pawłosiów, Gminy Miejskiej Jarosław oraz Gminy Jarosław, po północnej i wschodniej części naszego miasta. Całość składa się z 11- kilometrowego odcinka drogi o klasie GP, potocznie zwaną drogą szybkiego ruchu. Wykonawca zobowiązany jest uwzględnić budowę 5 wiaduktów, 3 mostów, 4 przejazdów gospodarczych oraz przepustów na ciekach i murów oporowych. Zakres prac obejmuje też budowę ekranów akustycznych, dróg dojazdowych, przejść dla płazów, małych zwierząt i przebudowę urządzeń infrastruktury technicznej, niezwiązanej z obsługą drogi. Według Wiesława Kaczora, dyrektora rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przetarg potrwa sześć miesięcy. Zapewnił nas, że prace budowlane zaczną się w listopadzie tego roku.

W maju ruszyła też przebudowa wiaduktu na ulicy Przemyskiej, która budziła spory niepokój wśród mieszkańców, obawiających się paraliżu komunikacyjnego.
- Oczywiście, że w pewnym stopniu jest to uciążliwe. Jednak o wielkich problemach nie można mówić, bo prace przebiegają bardzo sprawnie i nie powodują większych utrudnień w ruchu. Staramy się je kontrolować i na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Najpierw bez zakłóceń zlikwidowano trakt jezdny. Następnie mają być wzmacniane przęsła, by zdołały udźwignąć większy ciężar. Na pytanie czy z modernizacją nie mogliśmy jeszcze poczekać odpowiadam stanowczo - nie. Już kilka lat temu zaczęły tam powstawać pęknięcia i rysy, co groziło katastrofą. Po zaistnieniu możliwości pozyskania dofinansowania ze środków unijnych oraz możliwości wkładu własnego ze środków Gminy Miejskiej Jarosław opracowaliśmy niezbędną dokumentację techniczną, a następnie aplikacyjną. Potem ogłosiliśmy przetarg i podpisaliśmy umowę o realizację. Zgodnie z którą wykonawca zdeklarował się zakończyć remont 30 września.

Mieliśmy także święto 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
- Organizacja uroczystości, która nie zdarza się przecież często, była dla nas wielkim zaszczytem. Była to największa prezentacja paramilitarna w naszym regionie. Propozycję złożył nam sam generał Tomasz Bąk, widząc, że Jarosław staje się otwarty na różnego rodzaju imprezy. Myślę, że całość wypadła bardzo dobrze.

Miniony miesiąc rozpoczął cykl imprez plenerowych w naszym mieście. Zaczęło się od popularnej „majówki”. Czy wszystko wypadło tak jak pan zakładał?
- Myślę, że tak. Wiadomo, że w przypadku takich imprez zawsze można dyskutować o gustach. Nam zależało, by na „majówce” zróżnicować program. Uważam, że to się udało. Pierwszy dzień, którego gwiazdą była wschodząca gwiazda polskiej sceny rozrywkowej - zespół Pectus, był skierowany do młodych. W drugim dniu, dla nieco starszej publiczności zaśpiewał Piotr Szczepanik.

Podsumowując maj trudno nie wspomnieć o Centrum Kultury i Promocji, którego siedziba ma się mieścić w wyremontowanej Kamienicy Attavantich.
- Początkowo otwarcie kamienicy planowaliśmy wcześniej, ale z przyczyn technicznych troszkę się to przesunęło, co powiązane jest także z promocją. Ponieważ 19 czerwca będziemy gospodarzami programu telewizyjnego „Kawa czy herbata”, zdecydowaliśmy się, że będzie to najlepsza okazja do oficjalnego otwarcia Centrum, w którym sezon kulturalny rozpoczną miejskie obchody 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych, 30. rocznicy 1. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski . 

Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30