Strona główna » Nasze wydawnictwa » Czerwiec, nr 6 (200) / 2009 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Czerwiec, nr 6 (200) / 2009

Galeria u Attavantich "Droga do wolności"
Od lewej: J. Pagacz, A. Matusiewicz, A. Buczek iczęść zespołu Bleu Cafe
Od lewej: J. Pagacz, A. Matusiewicz, A. Buczek iczęść zespołu Bleu Cafe
Wstęgę przecięli: Waldemar Mikołowicz, Andrzej Wyczawski, Andrzej Buczek i Maria Podolec.
Wstęgę przecięli: Waldemar Mikołowicz, Andrzej Wyczawski, Andrzej Buczek i Maria Podolec.
Fragment wystawy
Fragment wystawy

Wystawa nawiązująca do 20. rocznicy wolnych wyborów do parlamentu z 4 czerwca 1989 r. i 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski rozpoczęła działalność galerii w Centrum Kultury i Promocji.

Od wystawy upamiętniającej czasy Polski Ludowej i walki z socjalizmem na terenie Jarosławia i okolic rozpoczęła działalność galeria w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Uroczystość była wpleciona w Dni Jarosławia.
„Droga do wolności” - bo taki jest tytuł wystawy, zawiera zbiór pamiątek - dokumentów, legitymacji, matryc drukarskich, prasy podziemnej, książek drugiego obiegu, sztandarów, odznaczeń, plakatów wyborczych 4 czerwca 1989 r. Wszystkie należą lub należały do działaczy solidarnościowych Ziemi Jarosławskiej: Jarosława Pagacza, Waldemara Mikołowicza, Pawła Niemkiewicza, Adama Międlara, Witolda Chronowskiego, a także Muzeum - Kamienica Orsettich, NSZZ Solidarność Ziemia Przemyska oraz Instytut Pamięci Narodowej o. Rzeszowie.

Po raz pierwszy w Jarosławiu
W Jarosławiu taka wystawa zorganizowana jest po raz pierwszy. Ma ona kilka wątków: od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski sprzed 30 laty, po stan wojenny, walkę podziemną, tworzenie struktur solidarnościowych, przez tworzenie Komitetów Obywatelskich „S”.
- Ta wystawa jest bardzo ważna, wielu z nas doświadczyło represji ze strony władzy ludowej, czy to przez inwigilację, internowanie, represje, zastraszanie - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski.
Wernisaż cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, obecni byli między innymi działacze opozycyjni z lat 70. i 80., w tym m.in.: Andrzej Matusiewicz - przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, wicemarszałek Kazimierz Ziobro, Bronisław Niemkiewicz, Tadeusz Trelka, ks. prałat Marian Bocho, eurodeputowany Andrzej Zapałowski, posłowie: Andrzej Ćwierz, Mieczysław Golba i przewodniczący NSZZ „S” Andrzej Buczek.

Do końca lipca
Wystawa czynna jest do końca lipca, w kamienicy attavantich - rynek 5 na i piętrze w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Zapraszamy od wtorku do niedzieli od 10 do 18. Wstęp wolny. Organizatorem wystawy są: Burmistrz Miasta Jarosławia, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Jarosławiu, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. Na wystawę czekało wiele osób, wzbudziła ona wspomnienia i okazało się, że mimo upływu lat wciąż żywe są wydarzenia i przeżycia, dla których warto było walczyc o wolną i niepodległą Ojczyznę.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30