Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Z miłości do Jarosławia…

W czwartek 25 września 2008 w siedzibie Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w kamienicy Marysieńki odbyło się wyjątkowe spotkanie z cyklu „Sami o sobie” z prof. dr hab. Pawłem Sysą.
 

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia na czele z prezesem Józefą Frendo oraz sympatycy i miłośnicy wybitnego specjalisty z dziedziny nauk weterynaryjnych prof. Pawła Sysy.

Prof. Paweł Sysa choć jest specjalistą z dziedziny embriologii i histologii, na spotkaniu opowiadał  o swoich pasjach naukowych i miłości do Jarosławia.

Urodził się w Jarosławiu ponad 65 lat temu w rodzinie lekarskiej Józefa Sysy, mama Waleria z domu Wortman była jarosławską nauczycielką. Po wojnie rodzina osiadła w Łodzi gdzie ojciec młodego naukowca na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Łódzkiego, później Akademii Medycznej, a także Wojskowej Akademii Medycznej kontynuował swoje badania naukowe zainicjowane we Lwowie. Andrzej, brat Pawła,  został profesorem nauk medycznych, Anna, siostra Pawła, została profesorem dermatologiem. Paweł zaś został profesorem nauk weterynaryjnych, specjalistą z zakresu histologii i embriologii, a początek przygody z nauką nastąpił już na drugim roku studiów. Głównym wątkiem badawczym stały się  zagadnienia patologii genetycznej a obiektem studiów chromosomy jako nośniki informacji genetycznej. Dziś profesor jest wybitnym naukowcem i specjalistą, autorem wielu książek i artykułów.  Do  Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia wstąpił w 2006r. Był inicjatorem i fundatorem tablicy upamiętniającej Klinikę Chirurgiczną dr. St. Byliny z lat 1940-1944 oraz inicjatorem wystawy ekslibrisów dr. K. Kmiecia „Miasta, zamki, zabytki; na szlaku wędrowca i pielgrzyma" (2007 r.) W  czerwcu 2008 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii.

Profesor jest częstym gościem w Jarosławiu, ponieważ jak sam mówi - „ Tu się urodziłem, tu zostałem ochrzczony, tu mieści się Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia którego jestem członkiem".

 
Magdalena Rożek
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(26.09.2008 | aktualizacja 28.09.2008 10:44)
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia podczas powitania gości
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia podczas powitania gości
prof. Paweł Sysa
prof. Paweł Sysa
Sympatycy oraz członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia
Sympatycy oraz członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia
Prezes Józefa Frendo oraz prof. Paweł Sysa | Fot.  Magdalena Rożek
Prezes Józefa Frendo oraz prof. Paweł Sysa
Fot. Magdalena Rożek
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31