Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Poezja wyjęta z szuflady

W piątkowy wieczór w klubie KUŹNIA przy Rynku w bardzo kameralnym gronie, bez wielkiej pompy prezentowała swoją twórczość poetycką Marta Osiadły - jarosławianka, od niedawna członkini Stowarzyszenia Grupa Poetycka

Wśród przyjaciół, rodziny i sympatyków poezji o swojej przygodzie z królową literatury opowiadała Marta Osiadły, spotkanie otworzyła prezes Stowarzyszenia Grupa Poetycka - Grażyna Stopa i zapowiedziała, iż to pierwsze z wielu cyklicznych spotkań - bez rozgłosu, bez wielu gości, na których członkinie Stowarzyszenia dzielić się będą swoimi wierszami i refleksjami związanymi z twórczością. "To wspaniała inicjatywa, chętnie przychodzimy na spotkania z poetami i miłośnikami poezji, ale przecież każda z nas ma w swoich szufladach wiersze i dobrze móc je przeczytać, dobrze opowiedzieć wśród przyjaciół o swojej pasji" - komentuje zamysł spotkań "towarzysko i z poezją " prezes stowarzyszenia.

Marta Osiadły pracuje jako księgowa w Miejskim Przedszkolu nr 9 im. J. Brzechwy w Jarosławiu, ale widać, iż poza zainteresowaniami ścisłymi przedmiotami, jest w niej także dusza humanisty. Pierwsze utwory powstawały, gdy miała 14 lat, ale potem nastąpiła długa przerwa, by w połowie lat osiemdziesiątych zacząć znów brać do ręki pióro. Jak sama podaje, pisze dla córek, dla przedszkolaków, ale też o tematyce religijnej...

Na spotkaniu podzieliła się kilkunastoma wierszami, z których spora część powstała jako refleksje popielgrzymkowe Jana Pawła II do Polski, ale również innych wydarzeń z życia papieża.

W rocznicę pięćdziesięciolecia kapłaństwa Jana Pawła II, jakby w odpowiedzi na informacje medialne o pogarszającym się stanie zdrowia papieża i dywagacji o konieczności przekazania władzy papieskiej, Marta Osiadły napisała wiersz "Tobie Janie Pawli II" i wysłała go do Watykanu. Po kilu miesiącach otrzymała odpowiedź z watykańskiego sekretariatu stanu z błogosławieństwem papieskim.

W 2007 r. Marta Osiadły została wyróżniona w konkursie poetyckim "Ojcu świętemu - Wielkiemu Polakowi", a  w roku bieżącym w kolejnej edycji tego ogólnopolskiego konkursu roku zdobyła pierwsze miejsce.

 

W spotkaniu uczestniczyły poza członkinami Stowarzyszenia, także koleżanki z pracy i rodzina - w tym córka Justyna, której także dedykowany był jeden z wierszy.

 

 

 

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(13.10.2008 | aktualizacja 13.10.2008 11:16)
Marta Osiadły
Marta Osiadły
Grażyna Stopa i Marta Osiadły
Grażyna Stopa i Marta Osiadły
Dyrektor MP 9 Agata Kolasa-Skiba razem z Martą Osiadły
Dyrektor MP 9 Agata Kolasa-Skiba razem z Martą Osiadły
Poetka, prezes Grażyna Stopa i dyrektor Agata Kolasa-Skiba
Poetka, prezes Grażyna Stopa i dyrektor Agata Kolasa-Skiba
Koleżanki z pracy
Koleżanki z pracy
Poetka razem z córką Justyną i teściową | Fot.  Iwona Międlar
Poetka razem z córką Justyną i teściową
Fot. Iwona Międlar
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31