Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Święto Szkoły i jej Patrona w Szkole Podstawowej Nr 4

Po raz dziesiąty 25 listopada w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego miały miejsce obchody Święta Szkoły i jej Patrona. Tym razem motywem przewodnim były ojczyste miejsca, które autor Ludzi bezdomnych czy Przedwiośnia ukochał w szczególny sposób.

Stefan Żeromski zmarł 20 listopada 1925 r. Z kolei 12 grudnia 1964 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 4 w obecnie użytkowanym budynku. U zbiegu tych dwóch rocznic, od 10 lat jarosławska czwórka obchodzi Święto Szkoły i jej Patrona. Mottem tegorocznych uroczystości stały się słowa Wiktora Woroszylskiego: Człowiek, drzewo i wiatr - to jest mój kraj ojczysty.

Święto szkoły rozpoczęła Msza św. w bazylice Matki Bożej Bolesnej. W homilii przeor klasztoru Dominikanów, o. Jacek Skupień nawiązał do zadań placówki oświatowej, która jest miejscem systematycznego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Kolejnym punktem obchodów święta był spektakl na szkolnej scenie. Obejrzeli go zaproszeni goście, pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice.  Młodzi aktorzy przedstawili najważniejsze sceny z życia patrona, koncentrując się na bliskich sercu Żeromskiego ojczystych miastach i wioskach. Widzowie przenieśli się m.in. do Strawczyna, Warszawy, Nałęczowa i Konstancina. Klimat tamtej epoki oraz wymienionych miejsc podkreśliła odpowiednia scenografia, muzyka i fotografie.  Program przygotowali nauczyciele: Grażyna Prusinowska, Barbara Iwasieczko i Piotr Czech. O stylowe dekoracje zadbały: Renata Wojtowicz i Marzanna Błahuta, a prezentację multimedialną opracował Grzegorz Kulas. W szkolnych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich: wiceburmistrz Bogdan Wołoszyn oraz inspektor Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta, Wiktor Szajowski. W swoim wystąpieniu wiceburmistrz podkreślił, że Szkoła Podstawowa nr 4 zajmuje czołowe miejsce wśród jarosławskich placówek oświatowych. Z kolei dyrektor szkoły, Filomena Górecka-Bedla przypomniała, że minione dziesięciolecie to czas intensywnej pracy, wprowadzania w życie założeń reformy edukacji, a co za tym idzie - szczególnej troski o wszechstronny rozwój i bezpieczeństwo każdego ucznia.

Święto Szkoły stanowi szczególną okazję do zapoznania się z biografią Stefana Żeromskiego i dziejami placówki. Tę wiedzę uczniowie zdobywają pod kierunkiem swoich nauczycieli i wychowawców. Uroczystość poprzedzają liczne konkursy - m.in. literackie, matematyczne oraz plastyczne. W klasach i na korytarzach pojawiają się okolicznościowe gazetki. Samo święto jest dniem, kiedy można poznawać dzieje szkoły przez obejrzenie wyłożonych w holu kronik z kolejnych lat funkcjonowania czwórki.  

Piotr Czech

wprowadził: Rafał Żelazo
Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej
(27.11.2008 | aktualizacja 27.11.2008 13:46)
Filomena Górecka–Bedla - dyrektor SP Nr 4 | Fot.  Mariusz Wojtowicz
Filomena Górecka–Bedla - dyrektor SP Nr 4
Fot. Mariusz Wojtowicz
Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Bogdan Wołoszyn
Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Bogdan Wołoszyn
Część artystyczna w wykonaniu uczniów "czwórki" poświęcona życiu Stefana Żeromskiego
Część artystyczna w wykonaniu uczniów "czwórki" poświęcona życiu Stefana Żeromskiego
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31