Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2004 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Starania samorządu Jarosławia o wpisanie starówki na listę pomnika historii

Działająca przy Ministrze Kultury Rada Ochrony Zabytków obradowała na wyjazdowym posiedzeniu w Jarosławiu 6 i 7 września 2004 r. Zaproszenie wystosowały władze miasta, które starają się o wpisanie jarosławskiej starówki na listę pomnika historii. Dotychczas na liście znajduje się 25 podmiotów, w tym m.in. Jasna Góra, Westerplatte, Biskupin, Kraków, Toruń, Wrocław, Zamość, Kazimierz Dolny.

Przewodniczący Rady Ochrony Zabytków prof. dr hab. Jacek Purchla pochwalił determinację samorządowców w "szukaniu narzędzi, które pozwolą przechować wielki potencjał dziedzictwa kulturowego i wykorzystać go dla przyszłości Jarosławia".

Podczas poniedziałkowego spotkania Zofia Bieńkowska - starszy kustosz Muzeum przedstawiła krótki rys historyczny. Podstawowe założenia do wniosku o wpisanie do rejestru, omówił dr Marek Gosztyła podkreślając wartości kulturowe, tożsamość oraz elementy materialne i niematerialne zespołu staromiejskiego. Burmistrz Janusz Dąbrowski oraz Zbigniew Zięba w prezentacji multimedialnej ukazali zakres prac zabezpieczających jarosławskie podziemia i działania zmierzające do ograniczenia ruchu kołowego na Rynku. W Sali Narad prezentowana była wystawa fotograficzna "Jarosław w obiektywie". Autorem zdjęć najciekawszych zakątków Jarosławia jest Henryk Górecki.

W drugim dniu goście zwiedzili zabytkowe kamienice, podziemną trasę turystyczną, muzeum, cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego, kolegiatę pw. Bożego Ciała oraz kościół pw. Św. Mikołaja i Św. Stanisława. Obecny na posiedzeniu Minister Kultury Ryszard Miklińki - Generalny Konserwator Zabytków wyjaśnił, iż przyjmując aplikację wniosku będzie posługiwał się opinią Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz opinią Rady Ochrony Zabytków. "Jest to historyczny moment zarówno dla jarosławian, jak i dla członków Rady, gdyż w tym przepięknym, podkarpackim, starym mieście, o bogatym dziedzictwie Rada Ochrony Zabytków przyjęła Krajowy Program Ochrony Zabytków" - dodał.

Przewodniczący Rady prof. dr hab. Jacek Purchla podkreślał, że "wyjazdowe posiedzenie jest precedensem". Podziękował za zaproszenie i "możliwość dotknięcia na miejscu całej tej, jakże skomplikowanej problematyki ochrony dóbr kultury". "To co jest wartością rzucającą się w oczy, a co nie zostało ujęte we wniosku, to ludzie - to państwa determinacja i entuzjazm" - uzupełnił. Zaproponował poszerzenie wniosku o obiekty pojezuickie obecnego klasztoru oo. Dominikanów i wyjście poza miasto lokacyjne.

Warunkiem uznania za pomnik historii jest niezwykłość miejsca. Takimi niespotykanymi elementami są dla dra hab. inż. arch. Zbigniewa Myczkowskiego: "kamienice jarosławskie, absolutnie nadzwyczajne podziemia oraz klasztor PP. Benedyktynek zawieszony mad dawnym portem rzecznym". Podsumowując spotkanie Minister Mikliński powiedział: "Emocje społeczne powinny być połączone z wiedzą fachową. W Jarosławiu taka właśnie zgodność występuje". Samorządowcy dowiedzieli się o nowej ustawie, zgodnie z którą istnieje możliwość podjęcia uchwały Rady Miasta w sprawie zaliczenia zabytków Jarosławia jako parku kulturowego.

Miło było usłyszeć wypowiedź prof. dr hab. Konrada Kucza - Kuczyńskiego, który często przyjeżdża do Jarosławia, bo lubi rysować: "Jarosław ma swój pejzaż".

Zofia Krzanowska
Rzecznik prasowy Burmistrza Miasta
(07.09.2004 | aktualizacja 29.11.2007 12:25)
Członkowie Rady Ochrony Zabytków zwiedzają Jarosław
Członkowie Rady Ochrony Zabytków zwiedzają Jarosław
Członkowie Rady Ochrony Zabytków w Kontrkatedrze Przemienienia Pańskiego
Członkowie Rady Ochrony Zabytków w Kontrkatedrze Przemienienia Pańskiego
Podsumowanie pobytu Rady Ochrony Zabytków odbyło się w Wielkiej Izbie w Kaminicy Rynek 6
Podsumowanie pobytu Rady Ochrony Zabytków odbyło się w Wielkiej Izbie w Kaminicy Rynek 6
Od lewej; Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski, Minister Ryszard Mikliński, Przewodniczący Rady Ochrony Zabytków Jacek Purchla
Od lewej; Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski, Minister Ryszard Mikliński, Przewodniczący Rady Ochrony Zabytków Jacek Purchla
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31