Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2004 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Użgorod - najpiękniejsze miasto na planecie

W dniach 1- 3 października 2004 r. Użgorod na Ukrainie świętował 1111. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki. Na Święto Miasta przybyli przedstawiciele jedenastu miast partnerskich z USA, Niemiec, Słowacji, Węgier, Czech, Danii, Finlandii i Polski. Ponieważ współpraca międzynarodowa Jarosław - Użgorod realizowana jest od października 2002 r. w uroczystościach uczestniczyli m.in.: Zastępca Burmistrza Miasta Tadeusz Pijanowski oraz Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb.

Użgorod leży nad rzeką Uż, która jest dorzeczem Cisy. Ciekawostką jest fakt, że długość wybrzeża rzeki w granicach miasta wynosi 10,5 km. W Użgorodzie mieszka 117 tys. mieszkańców na powierzchni 40 km2.

Główne uroczystości odbywały się na zabytkowym, XI-wiecznym zamku, gdzie prezydent Wiktor Pogoriełow wręczył dyplomy uznania i odznaczenia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju społeczno - ekonomicznego, oświaty, szkolnictwa wyższego, wychowania fizycznego, ochrony zdrowia, rozwoju nauki i techniki, a także ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Wyróżniono również ucznia gimnazjum, który był laureatem kilku olimpiad. "Użgorod jest najpiękniejszym miastem na planecie. Za takie uważają miasto nie tylko mieszkańcy i ci, którzy tutaj się urodzili, ale także turyści i wszyscy, którzy kiedykolwiek tu przybyli. Tak było, jest i będzie zawsze" - przekonywał prezydent Pogoriełow.

Dziękując za zaproszenie do uczestnictwa w uroczystościach Wiceburmistrz Jarosławia Tadeusz Pijanowski stwierdził: "Jestem przekonany, że święto, które charakteryzuje się czterema jedynkami będzie nowym wyzwaniem i nową kartą, jaka otworzy się przed miastem Użgorod".

Odbyła się również promocja albumu fotograficznego o Użgorodzie. Aleksander Szpenyk - Dyrektor Agencji Reklamowej uzasadniał: "W Użgorodzie jest bardzo wiele ciekawych zabytków, godnych ujęcia przez obiektyw fotografa". Po części oficjalnej nastąpił przemarsz na plac przed Urzędem Miasta, gdzie na scenie występowały grupy dziecięce i młodzieżowe oraz profesjonalne zespoły muzyczne i taneczne.

Wśród imprez towarzyszących były m.in. inauguracja sezonu teatralnego, wystawy: przemysłowo - rolnicza "Złota jesień 2004", innowacje technologiczne, fotografia "Użgorod oczami Użgorodu", twórczość plastyczna dzieci i nauczycieli, a także ekspozycje kwiatowe.

Zofia Krzanowska
Rzecznik prasowy Burmistrza
(05.10.2004 | aktualizacja 29.11.2007 12:26)
Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski składa gratulacje mieszkańcom Użgorodu
Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski składa gratulacje mieszkańcom Użgorodu
Prezydent Użgorodu Wiktor Pogoriełow prezentuje obraz, który otrzymał od władz Jarosławia. Fot. Zofia Krzanowska
Prezydent Użgorodu Wiktor Pogoriełow prezentuje obraz, który otrzymał od władz Jarosławia. Fot. Zofia Krzanowska
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31