Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

4. rocznica śmierci Papieża Polaka

Dokładnie 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 zmarł Jan Paweł II – Honorowy Obywatel Miasta Jarosławia. Wiele milionów ludzi na całym świecie opłakiwało jego odejście.
 

Wczoraj we wszystkich kościołach w Jarosławiu odprawiono  Msze Święte w intencji szybkiej Jego beatyfikacji. Dokładnie o godz 20.00 rozpoczęła się inscenizacja Drogi Krzyżowej ulicami miasta, od kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski do kościoła pw. Św. Mikołaja i Stanisława Biskupa, którą poprowadzili:  Archiprezbiter ksiądz prałat Andrzej Surowiec oraz ksiądz prałat dr Edward Chmura. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim, władze powiatu, przedstawiciele policji, wojska, służby zdrowia, edukacji oraz wierni parafianie.

Dokładnie o godz. 21.37 pod Krzyżem Golgoty Narodów, pogrążeni w modlitwie jarosławianie uczcili minutą ciszy pamięć o papieżu Janie Pawle II - unosząc zapalone znicze wspominali wydarzenia z dnia w którym świat na chwilę się zatrzymał oraz modlili się o szybką Jego beatyfikację. Następnie zapalone lampki złożono po Krzyżem Golgoty Narodów.

Dzień wcześniej w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz tancerze zespołu „Impresja" i wokaliści z MOK - u przygotowali program artystyczny o wielkim Janie Pawle II.

Papież Polak był uwielbiany przez miliony katolików na całym świecie, cztery lata po tym smutnym wydarzeniu jarosławianie nadal przeżywają Jego odejście. Od dziesiątków lat żadna inna śmierć nie poruszyła świata tak bardzo jak śmierć Jana Pawła II.

Tak wpisywali do księgi kondolencyjnej cztery tata temu pogrążeni w żałobie Polacy.

  • „Nie żegnamy się z Tobą Ojcze Święty, bo Ty zawsze będziesz w naszych sercach. Zawsze będziemy Cię kochać i wiemy, że Ty nas też kochasz. A kiedyś spotkamy się znów na niebiańskich łąkach i będzie tak, jak dawniej. Będziemy się cieszyć i śmiać i jeść Twoje ulubione kremówki. Dobrze wiesz, że Cię kochamy. A teraz wstawiaj się za nami u Pana Boga i Matki Bożej abyśmy dostąpili łaski. Zaraz zapale światełko, żebyś szybciej odnalazł drogę do raju. Czy w raju też są Tatry? Pewnie tak, bo gdzie byś spacerował? Tak bardzo je kochałeś. Ja też lubiłam te piękne widoki, zwłaszcza Dolinę Pięciu Stawów. Brakuje nam Ciebie Ojcze Święty".
  • „Odszedł Karol Wojtyła, który zmieniał świat i ludzkie serca".
  • „Jan Paweł II przez całe życie głosił przesłanie Miłości i Pokoju, stawał w obronie życia. Jeśli papież był dla nas autorytetem, to teraz musimy żyć zgodnie z Jego nauczaniem - w ten sposób najlepiej możemy oddać Mu cześć".
Magdalena Rożek
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(03.04.2009 | aktualizacja 03.04.2009 12:44)
Od lewej: archiprezbiter jarosławski ksiądz prałat Andrzej Surowiec oraz ksiądz prałat dr Edward Chmura.
Od lewej: archiprezbiter jarosławski ksiądz prałat Andrzej Surowiec oraz ksiądz prałat dr Edward Chmura.
Burmistrz Andrzej Wyczawski w rozważaniach Drogi Krzyżowej
Burmistrz Andrzej Wyczawski w rozważaniach Drogi Krzyżowej
Program artystyczny o Janie Pawle II w MOK-u
Program artystyczny o Janie Pawle II w MOK-u
Fot. Magdalena Rożek
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31