Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jarosław pamięta o Ojcu Świętym

Wczoraj, 4 kwietnia 2005 r. mieszkańcy, władze miasta i powiatu jarosławskiego oraz przedstawiciele duchowieństwa uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w kościele NMP Królowej Polski z okazji piątej rocznicy nadania Ojcu św. Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Jarosławia.

Msz św. przewodniczył Ks. Prałat Andrzej Surowiec - Archiprezbiter Jarosławski. W homilii Ks. Dziekan Edward Chmura powiedział m.in.: "Dziękuję wam za to dzisiejsze spotkanie i proszę, aby Jarosław także i przez następne lata, kiedy brakło Papieża nie przynosił wstydu Janowi Pawłowi II. Przed pięciu laty zastanawialiśmy się nad tym, co by nam chciał powiedzieć Jan Paweł II. Chciałby prosić byśmy o nim pamiętali. Prosił nas o modlitwę na początku pontyfikatu, prosił na Kalwarii Zabrzydowskiej: Módlcie się za mnie teraz i po śmierci... Tak, Ojcze święty. Pamiętamy, modlimy się już po Twojej śmierci tu, w Jarosławiu, dla którego jesteś szczególnie miłym i bliskim obywatelem, a równocześnie Ojcem, i - oby jak najszybciej - świętym".

Już w niedzielę w godzinach przedpołudniowych do Watykanu został przesłany list kondolencyjny, w którym Przewodniczący Rady Miasta i Burmistrz napisali: "Pragniemy postawić Papieżowi pomnik, nie z marmuru, lecz z naszych czynów realizując Jego prośbę, abyśmy przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i obniża obyczaje zdrowego społeczeństwa. Tak, jak przez cały Pontyfikat każdego 16-go dnia miesiąca gromadziliśmy się przed Najświętszym Sakramentem w intencji Ojca św. i Ojczyzny, tak nadal trwać będziemy w modlitwie o Jego szybką beatyfikację z przekonaniem, że nieustannie będzie wstawiał się za nami u tronu Boga Wszechmogącego i Matki Najświętszej, której zawierzył swoje życie i posługę apostolską.

Bardzo licznie zebrani mieszkańcy wysłuchali też programu "Jan Paweł II człowiek zwykły - niezwykły" w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Jarosławiu, a następnie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem Ojca św. na placu przykościelnym.

Od wczoraj w kancelarii Urzędu Miasta Jarosławia (parter, pokój nr 1) wyłożona jest księga kondolencyjna, w której można wpisywać słowa pożegnania Jana Pawła II.

Wspomnę, że przekazanie aktu Honorowego Obywatelstwa Jarosławia odbyło się 25 października 2000 r. podczas audiencji ogólnej. Dziewięcioosobowa delegacja wręczyła statuetkę w postaci srebrnych dłoni trzymających herb Jarosławia pozłacany 24-karatowym złotem z napisem "Janowi Pawłowi II - mieszkańcy Jarosławia", album zawierający krótką historię i zdjęcia najważniejszych obiektów oraz obraz kolegiaty, przy której odbyła się w lipcu 1971 r. uroczystość zakończenia peregrynacji Symboli Matki Bożej Częstochowskiej.

W dniu dzisiejszym Burmistrz Janusz Dąbrowski oddał hołd Janowi Pawłowi II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. "Znalazłem się w tej ogromnej rzeszy Polaków, którzy mieli to szczęście, aby już po raz ostatni pożegnać się osobiście z Papieżem. Twarz Ojca św. z bliska jest łagodna, widać, że nie cierpi i taki ogromny spokój bije z jego oblicza. Na placu czuje się bardzo modlitewny nastrój, ludzie płaczą, odmawiają różaniec. Jest bardzo wiele grup z całego świata, wszystkie kolory skóry - to świadczy o ogromnej czci, szacunku i autorytecie Ojca św." - zwierzał się w rozmowie telefonicznej włodarz Jarosławia.

Zofia Krzanowska
Rzecznik Prasowy Burmistrza
(05.04.2005 | aktualizacja 29.11.2007 13:13)
Msza św. w kościel NMP Królowej Polski
Msza św. w kościel NMP Królowej Polski
Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1
Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31