Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Poezja i geodezja

Grażyna Stopa - poetka, geodeta, założycielka i prezes Stowarzyszenia „Grupa Poetycka” 16 grudnia 2009 r. dzieliła się swoimi wierszami z zaprzyjaźnioną sobie publicznością. Znalazły się wśród niej nauczycielki, dyrektorki instytucji kulturalnych, urzędniczki, księgowe. Spotkanie miało miejsce w klubie KUŹNIA, w której rolę gospodyni pełniła Teresa Krasnowska - prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia.
Fot. Iwona Międlar

Od wierszy napisanych przed laty, po najnowsze Grażyna Stopa przykuwała uwagę swoich przyjaciół i znajomych podczas drugiego w swoim życiu wieczoru autorskiego. - Nie umiem pisać na zamówienie, wiersze powstają zawsze pod natchnieniem chwili, przeżyć i okoliczności, czasem są okresy intensywnego pisania, a czasem przez jakiś czas nie powstają wcale - komentuje Grażyna Stopa.  Zaczęła pisać w szkole średniej, po czym na dłuższy czas przestała pisać, po to by po latach podjąć pióro ponownie.

Poezja Grażyny Stopy była wydawana kilkakrotnie, najpierw były to bardziej broszury, niż tomiki poezji wydawane własnym sumptem - pierwszy taki powstał w 1998 r. Twórczość jej była recenzowana przez prof. Józefa Ferta - niekwestionowany autorytet z poetyki. On dodawał poetce otuchy i namawiał do wydania wierszy. Na  spotkaniu wysłuchaliśmy kilkunastu utworów, które powstawały na przestrzeni kilkudziesięciu lat, poetka podzieliła się także refleksjami o napisanej w 2001 roku książce parahistorycznej o pobycie w Jarosławiu i Zarzeczu ówczesnego kardynała Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego - 1971 r.

Dwie instytucje: Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia oraz Grupa Poetycka współpracują wzajemnie w zakresie działalności charytatywnej w fantastyczny sposób łącząc swoje odmienne aktywności.

Ostatnim wspólnym przedsięwzięciem była akcja charytatywna TRAMPOLINA ŻYCIA DLA KASI I PAULINKI , o której pisaliśmy już niejednokrotnie. Jak podała Teresa Krasnowska do wczoraj dla sióstr chorych na mukowiscydozę zebrano prawie 12 tys. zł. - To i tak nie wszystko, cały czas jeszcze wpływają kolejne pieniądze, okazuje się, że połączenie naszych Stowarzyszeń to strzał w dziesiątkę - powiedziała T. Krasnowska. 

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(17.12.2009 | aktualizacja 18.12.2009 21:01)
Archiwum
Listopad 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30