Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Pożegnanie Papieża przez mieszkańców Ziemi Jarosławskiej

Radni Jarosławia 7 kwietnia 2005 r. jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie uczczenia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia poprzez umieszczenie na budynku Ratusza tablicy upamiętniającej posługę na Stolicy Piotrowej naszego największego Rodaka.

We czwartek 7 kwietnia 2005 r. na jarosławskim Rynku w intencji Zmarłego Ojca św. Jana Pawła II została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Bpa Adama Szala. Jak twierdzą służby porządkowe, w uroczystości uczestniczyło ponad 10 tysięcy mieszkańców miasta i powiatu. "To człowiek, który budował dom swojego życia na Skale, a tą Skałą był Chrystus. Gromadzimy się tutaj, aby popatrzeć na tę Skałę, którą był Chrystus i na tego Niezwykłego Budowniczego domu świętości, domu życia chrześcijańskiego, kapłańskiego, biskupiego i papieskiego, jakim był Jan Paweł II. I chociaż naturalną jest rzeczą, że na naszych twarzach pojawia się smutek, a z oczu nieraz płyną łzy to jednak z Ołtarza przenosimy nasze spojrzenie na Krzyż, a z Krzyża na Paschał, który uobecnia Chrystusa Zmartwychwstałego. Bo nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa - tego umęczonego, sponiewieranego, doświadczonego ludzkim grzechem, ale też i Tego, który jest Zmartwychwstaniem, który żyje i króluje, który przyjmuje swoje dzieci jak kochający Ojciec. Módlmy się za Ojca św. ale i za nas, abyśmy umieli budować gmach swojego życia na Skale, byśmy umieli naśladować Ojca św. Jana Pawła i byśmy to dziedzictwo, które poprzez jego osobę Pan Bóg nam dał, wykorzystali i nie zmarnowali" - powiedział na wstępie biskup przemyski.

W homilii Ks. Prałat Andrzej Surowiec - Archiprezbiter Jarosławski wymieniał zasługi Papieża Polaka dla budowania jedności w świecie. Dostrzegane już teraz owoce nauczania, cierpienia i śmierci Jana Pawła II nazwał "najważniejszymi rekolekcjami". "Jest to szczególny czas działania Ducha św., którego tchnienie jest o wiele większe niż wtedy, gdy Ojciec Święty prosił o odnowę oblicza tej ziemi" - podkreślił kaznodzieja. Mówił: "Żegnamy na drogę wieczności Umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II. Nieustraszonego i niezłomnego świadka Jezusa Chrystusa. Następcę Świętego Piotra Apostoła. Wielkiego Syna naszego Narodu. Przepowiadał Ewangelię nadziei. Niósł światło Chrystusa. Zapalał je w ludzkich sercach. Osłaniał, kiedy gasło. Ukazywał światu drogę, która wiodła przez serce człowieka ku Bogu - miłującemu i miłosiernemu, szedł z posługą Papieża pielgrzyma do ludów 'aż po krańce ziemi'. Odkrywał wielkość w każdym człowieku, zbawionym i odkupionym przez Jezusa Chrystusa. Był papieżem zawierzenia. Szedł wpatrzony w Matkę Zbawiciela i głośno wołał 'Totus Tuus Maryjo'. Dlatego nawet śmiertelne, precyzyjnie mierzone kule nie dosięgły jego wielkiego miłością serca. Nigdy nie zapomniał o 'swoich korzeniach'. Szedł drogami świata, niosąc pamięć o drogach swojej ziemskiej Ojczyzny, Polski umiłowanej. Niósł jej dziedzictwo wieków, bogatą kulturę i odpowiedzialną wiarę. Wszystko to, co Polskę stanowi. Był z nami, gdy budziliśmy się do solidarności i wolności a także wówczas, kiedy usiłowano nas na powrót zamknąć w obozie komunizmu. Wiemy dobrze, że to On, Jan Paweł II jest Ojcem polskiej wolności. To On sprawił, że podnieśliśmy się z duchowego zniewolenia, odnaleźliśmy w sobie moc, aby upomnieć się o przyrodzone nam prawo. Dlatego nikt bardziej niż On, nie miał prawa zapytać tonem Ojca zaniepokojonego przyszłością swoich dzieci: Co zrobiliście z waszą wolnością". Mszę św. poprzedziły modlitwy: koronka do Miłosierdzia Bożego i różaniec.

O godz. 14.30 w Sali Narad Urzędu Miasta odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta Jarosławia dla uczczenia pamięci Jana Pawła II, w której uczestniczyli: Ks. Prałat Andrzej Surowiec, Poseł na Sejm RP Alicja Lis Władze Miasta i Powiatu oraz przedstawiciele samorządów gminnych. Słowa pożegnania Jana Pawła II wyraził Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Marian Janusz: "Odszedłeś do Domu Ojca, w ostatnią przejrzystość i światło. Taka jest wola Boga, więc nie buntujemy się, nie rozpaczamy, nie lękamy się. Dziękujemy, że była nam dana łaska ogromna, przez długie lata otrzymywać od Ciebie, Namiestnika Najwyższego, tak wiele i tak niezasłużenie. I nie przestaniemy dziękować Wszechmogącemu Bogu, za to że byłeś z nami, że wytrwale i cierpliwie zabiegałeś o to, byśmy byli chociaż trochę lepsi. Teraz jest czas płaczu, ale też czas spełniania obowiązku, który na nas nałożyłeś: obowiązku dorośnięcia do zadań przed nami stojących. Bacz z góry byśmy zanadto nie błądzili". Radni Jarosławia jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie uczczenia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia poprzez umieszczenie na budynku Ratusza tablicy upamiętniającej posługę na Stolicy Piotrowej naszego największego Rodaka.

Mieszkańcy Jarosławia bardzo aktywnie włączyli się w ogólnopolskie akcje modlitwy w intencji Papieża. We czwartek, 7 kwietnia od godz. 21.00 do 21.37 cała ulica Jana Pawła II po obu strona i na środku, gdzie usytuowane są tzw. wysepki była wyłożona zapalonymi zniczami i świecami. Niektórzy ze śpiewem i modlitwą wędrowali od pomnika Jana Pawła przy kościele NMP Królowej Polski, inni indywidualnie, w rodzinach, grupach przyjaciół oddawali hołd Wielkiemu Rodakowi. Dokładnie w godzinie śmierci Papieża odezwała się sygnaturka w kościele Świętej Trójcy, a wszyscy obecni w milczeniu uklękli i tak trwali w modlitwie przez dłuższą chwilę.

10 kwietnia o godz. 12.00 w Katedrze Rzeszowskiej odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II pod przewodnictwem Ks. Bpa Edwarda Białogłowskiego. We Mszy św. uczestniczyli samorządowcy z Podkarpacia, delegacje szkół i instytucji noszących imię Jana Pawła II oraz mieszkańcy województwa. Władze Jarosławia reprezentowali m.in.: Przewodniczący Rady Marian Janusz i Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski.

Zofia Krzanowska
Rzecznik prasowy Burmistrza
(11.04.2005 | aktualizacja 29.11.2007 13:13)
Mszy św. koncelebrowanej przez ok. 60 kapłanów przewodniczył Ks. Bp Adam Szal - fot. Zofia Krzanowska
Mszy św. koncelebrowanej przez ok. 60 kapłanów przewodniczył Ks. Bp Adam Szal - fot. Zofia Krzanowska
Uroczysta sesja Rady Miasta Jarosławia - fot. Krzysztof Peszko
Uroczysta sesja Rady Miasta Jarosławia - fot. Krzysztof Peszko
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31