Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2010 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jarosław na Teatralnym Szlaku

Wniosek o dotację na projekt przygotowany przez gł. instruktora Miejskiego Ośrodka Kultury Zofię Kolasę został pozytywnie rozpatrzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt o nazwie - I Jarosławski Szlak Edukacji Teatralnej "TEATRoBRUK" otrzymał dofinansowanie na całą postulowaną przez MOK kwotę tj. 35. 520 zł (całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 60. 360 zł ).
Zofia Kolasa na jednym z wernisaży w Małej Galerii.
Zofia Kolasa na jednym z wernisaży w Małej Galerii.
Zofia Kolasa (druga z lewej), reżyser i Gospodyni w "Weselu". W roli Gospodarza wystąpił stojący obok Andrzej Zgryźniak. | Fot.  Krzysztof Mruk.
Zofia Kolasa (druga z lewej), reżyser i Gospodyni w "Weselu". W roli Gospodarza wystąpił stojący obok Andrzej Zgryźniak.
Fot. Krzysztof Mruk.

W ramach trzydniowej imprezy we wrześniu br. na Rynku zaprezentowanych zostanie kilka spektakli uznanych artystów teatralnych. Ponadto odbędą się specjalistyczne warsztaty w dziedzinie: tańca, ruchu i akrobatyki, improwizacji aktorskiej, teatru ulicznego oraz projektowania scenografii i kostiumów teatralnych. Na zakończenie uczestnicy warsztatów zademonstrują zdobyte umiejętności przed jarosławską publicznością w formie: happeningów, akcji ulicznych, pokazów itp. „TEATRoBRUK" ogółem będzie obejmował 23 wydarzenia kulturalne. Pierwszorzędny cel projektu stanowi przygotowanie młodzieży zarówno do roli odbiorcy kultury, jak i jej twórczego uczestnika. Impreza ma być ciekawą ofertą spędzenia wolnego czasu, dającą możliwość odkrywania zdolności i nabywania kompetencji. Jej uczestnicy zapoznają się ze specyfiką sztuki teatralnej, w szczególności z różnymi formami teatru niekonwencjonalnego. Projekt skierowany został do młodzieży reprezentującej szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne rejonu jarosławskiego. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy sukces Zofii Kolasy w dziedzinie pozyskiwania środków pozabudżetowych na działalność MOK. W 2008 r. uzyskała dotację na imprezy: „U wrót doliny" - Spotkania z poezją Zbigniewa Herberta (również od MKiDN) oraz spotkania chórów „Muzyka Buduje Mosty" (z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej); w sumie ok. 14. 000 zł. Zofia Kolasa należy do generacji instruktorów MOK, którzy ustanowili pewien merytoryczny kanon funkcjonowania instytucji. Jest inicjatorką i realizatorką całego szeregu znanych przedsięwzięć znakomicie promujących MOK jak np. Spotkania Teatralne „Jasełka", Przegląd Szkolnych Form Teatralnych „Jarosławski Kacperek".  Prowadzi również Małą Galerię, Dziecięcą Galerię w „W korytarzu", opiekuje się Klubem Plastyka (Szkoła Rysowania i Malowania). W ramach Teatru Słowa wyreżyserowała spektakl „Wesele" St. Wyspiańskiego (2006), który podobnie jak inne przygotowane przez Nią przedstawienia spotkał się z wielkim uznaniem publiczności. Pierwszy artykuł wspominający o Zosi pt. "Czy damy pożreć Czerwonego Kapturka ?!" napisałem do tygodnika "Życie Przemyskie" w maju 1991 r. Była to obszerna relacja z cyklu bajek zaprezentowanych przez działający wówczas w MOK Teatrzyk Dziecięcy "GAPISZON". Odnotowałem pewien ujmujący szczegół. Otóż, współorganizująca tę imprezę Zosia, nie tylko wystąpiła w jednej z ról, ale również szyła kostiumy dla młodych aktorów. Wszechstrone zaangażowanie w realizowane dzieło jest bowiem charakterstyczną cechą Zosi.    

Andrzej Zgryźniak
Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu
(19.02.2010 | aktualizacja 23.02.2010 20:55)
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31