Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2010 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Minęło 20 lat...

2 czerwca 2010 r. minęło dokładnie 20 lat od pierwszej sesji Rady Miasta Jarosławia. W wolnych wyborach samorządowych 27 maja 1990 r. jarosławianie wybrali 32-osobową reprezentację mieszkańców, wobec której oczekiwania były znaczne.
Wspólne zdjęcie radnych wszystkich kadencji. | Fot.  M. Młynarska
Wspólne zdjęcie radnych wszystkich kadencji.
Fot. M. Młynarska
Hejnał Jarosławia wykonał Franciszek Lotycz.
Hejnał Jarosławia wykonał Franciszek Lotycz.
W rolę burmistrza Adolfa Dietziusa wcielił się Marek Kępiński - aktor z Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.
W rolę burmistrza Adolfa Dietziusa wcielił się Marek Kępiński - aktor z Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.
Burmistrz Andrzej Wyczawski oraz Przewodniczący RM Jarosławia Janusz Szkodny.
Burmistrz Andrzej Wyczawski oraz Przewodniczący RM Jarosławia Janusz Szkodny.
Zaproszeni goście...
Zaproszeni goście...
Wręczenie medali jubileuszowych.
Wręczenie medali jubileuszowych.
Radni wszystkich kadencji...
Radni wszystkich kadencji...
Burmistrzowie i ich zastępcy wszystkich kadencji...
Burmistrzowie i ich zastępcy wszystkich kadencji...
Przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miasta wszystkich kadencji...
Przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miasta wszystkich kadencji...
Złożenie kwiatów na grobach zmarłych radnych. | Fot.  M. Rożek
Złożenie kwiatów na grobach zmarłych radnych.
Fot. M. Rożek
Wywiadu dla "Twojego Radia Jarosław" udzielił burmistrz Andrzej Wyczawski. | Fot.  M. Młynarska
Wywiadu dla "Twojego Radia Jarosław" udzielił burmistrz Andrzej Wyczawski.
Fot. M. Młynarska

Spotkanie miało miejsce w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji, było okazją do wielu wspomnień i podsumowań, którym sprzyjał przygotowany specjalnie na tę okazję film dokumentujący 20 lat jarosławskiego samorządu. Zaproszeni goście, wśród których byli również ci biorący udział w pierwszych obradach Rady Miasta, mogli przypomnieć sobie te wydarzenia, dla pozostałych był to dokument historii. Film rozpoczął się od przypomnienia sylwetek 12 Radnych już nieżyjących oraz modlitwy w ich intencji. Dopełnieniem było złożenie przez Przewodniczącego Rady Miasta Janusza Szkodnego oraz wiceprzewodniczącego Jarosława Pagacza kwiatów i zapalenie zniczy na grobach zmarłych.

Zaskakującym elementem oprawy uroczystości było zaprezentowanie na początku spotkania hejnału Jarosławia. Odegrał go Franciszek Lotycz - trębacz Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Jarosławiu. Było to możliwe dzięki pomocy Bogusława Pawlaka - nauczyciela jarosławskiej Szkoły Muzycznej, który z pamięci odtworzył nie zapisaną nigdzie w nutach melodię. O realizację tego pomysłu zabiegał burmistrz Andrzej Wyczawski. Jak mówił: - postaramy się, aby hejnał wrócił do tradycji miejskiej i był grany o pełnych godzinach z wieży ratuszowej.

Dodatkowo uroczystość uświetniła wizyta burmistrza Adolfa Dietziusa. Wygłosił on odezwę do wszystkich zebranych, zwracając się do obecnego burmistrza Andrzeja Wyczawskiego takimi słowami: - (...) Wyrażam Panu burmistrzowi za znakomity postęp w uporządkowaniu administracji miejskiej zasłużone uznanie - z zadowoleniem do wiadomości. (...) Przenikam serca wszystkich tu zgromadzonych i odważam się wyrzec z przekonaniem, że wszyscy sumiennie Jarosław kochają i sprawy jego nie opuścimy. Chciałbym wyrazić zadowolenie za wydatną i chlubną działalność na każdym polu gospodarności miejskiej w ciągu lat samorządności a także swe pełne uznanie, tudzież upoważnić pana burmistrza, aby Jej imieniem wyraził urzędnikom miejskim za ich gorliwą pracę swe rzetelne zadowolenie.
W rolę gospodarza miasta z przełomu XIX i XX wieku wcielił się Marek Kępiński - aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Na zakończenie uroczystości burmistrz Andrzej Wyczawski razem z Przewodniczącym RM Januszem Szkodnym wręczyli radnym wszystkich kadencji pamiątkowe medale jubileuszowe i podziękowania. Dodatkowo radni I kadencji otrzymali film dokumentujący pierwszą sesję Rady Miasta Jarosławia oraz spotkanie opłatkowe.

Zaproszenie na uroczystość przyjęli m.in.: parlamentarzyści dr Andrzej Ćwierz, Mieczysław Golba, Mieczysław Kasprzak, Tomasz Kulesza, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Matusiewicz, księża jarosławskich parafii z ks. Archiprezbiterem Andrzejem Surowcem na czele, Przewodniczący ZR Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność" Andrzej Buczek.

Największą radością była obecność radnych, zwłaszcza tych z I kadencji, tworzących jako pierwsi nowe prawo miejscowe, podejmujących działania, które z biegiem czasu stały się miłą tradycją.

 

Zapraszamy do GALERII: http://www.jaroslaw.pl/warto-wiedziec/id29,20-lat-samorzadu-terytorialnego.html

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(07.06.2010 | aktualizacja 21.06.2010 15:20)
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31