Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2010 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Muzyka na dworze "miłośnika elegancji"

Za nami drugi dzień festiwalu. Tym razem miejscem spotkań pasjonatów muzyki dawnej był kościół oo. Reformatów, w którym można było usłyszeć XIV-wieczne melodie z dworu Jana I Aragońskiego.
Fot. Filip Polit
Fot. Mateusz Wójtów
Fot. Michał Mach
Fot. Mateusz Wójtów
Fot. Filip Polit

TASTO SOLO - hiszpański zespół, który tworzy dwóch cenionych w świecie muzyki solistów: David Catalunya i Guillermo Pérez  wystąpił z programem Johan dels arguens. Minstrel na dworze Jana I Aragońskiego. Dźwięk clavisimbalum i organetto przeniósł nas w czasy Jana I - „miłośnika elegancji", melomana, osobiście zajmującego się sprawami instrumentalistów oraz śpiewaków swojego dworu. Dowodem tego jest zachowana korespondencja, za pośrednictwem której władca kupował nowe partytury, struny, zamawiał instrumenty, wydawał polecenia o ich dekorowaniu. Jego zaangażowanie muzyczne widoczne było poprzez poszukiwania nowych artystów, czy też zatrudnianie muzyków zapewniając im przy tym kształcenie, honoraria, pensje.

W XIV w. uprzywilejowaną grupą na dworze Jana I byli muzycy grający na instrumentach klawiszowych, należał do niej również Jehan Visée (Jan Organista). Efektem tego było uznanie muzyki instrumentalnej za najbardziej cenioną i najlepiej rozwiniętą ze sztuk.

"Tasto Solo" sięga do wielu źródeł związanych z głównymi ośrodkami artystycznymi tej epoki (Barcelona, Palma de Mallorca, Montserrat, Girona, Ripoll). Dokonuje aranżacji znanych mistrzów działających pod mecenatem Jana I, w wyniku czego udało się przywrócić do życia fascynującą i nieznaną kulturę muzyki dawnej. Słuchacze koncertu byli świadkami efektu pracy zespołu: odnajdywania, publikowania i nagrywania repertuaru instrumentów klawiszowych XIV i XV wieku. Cenieni w świecie Guillermo Pérez (organetto) i David Catalunya (clavisimbalum) nie ograniczają się tylko do wykonywania utworów minionych epok, ale poświęcają wiele czasu na poszukiwania literatury i estetyki przynależnej światu instrumentów klawiszowych.

Na podstawie informatora wydanego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu: XVIII Festiwal Pieśń Naszych Korzeni. Jarosław 22-29 sierpnia 2010, s. 30-39.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(24.08.2010 | aktualizacja 25.08.2010 07:39)
Archiwum
Sierpień 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31