Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Anna Łuka i Henryk Górecki - "Świat dzieciństwa"

Informujemy, że dnia 24. września br. o godz. 17.00. w Muzeum-Kamienica Orsettich w Jarosławiu odbyło się otwarcie wystawy pn. "Świat dzieciństwa". Autorami wystawy są Anna Łuka i Henryk Górecki. Wystawa będzie czynna do końca lutego 2006 r.

ŚWIAT DZIECIŃSTWA

" Myślę, że im dłużej idzie człowiek przez życie, tym bardziej odczuwa potrzebę powrotu do swojego dzieciństwa..." Bohumil Hrabal

Wspomnienia z lat dzieciństwa spotykamy w literaturze pięknej, dziennikach, pamiętnikach. Świat dzieciństwa jest przedmiotem badań socjologów, etnografów, historyków obyczaju, psychologów.

W zależności od środowiska, w jakim dziecko przychodziło na świat i dorastało takie same w sensie biologicznym lata wieku dziecięcego różniły się od siebie. Inaczej wyglądał świat dzieciństwa na wsi, w mieście, w rodzinach ziemiańskich, mieszczańskich; robotniczych i chłopskich; zamożnych i biednych; w miejscowościach wielokulturowych, wielonarodowościowych, jakim dawniej było nasze miasto Jarosław. Wraz z upływem czasu zmieniały się koncepcje wychowawcze, modele traktowania dzieci, rozumienia ich roli w społeczeństwie, zasady pielęgnacji i żywienia, wymagania wobec dzieci, zabawy, zabawki, programy szkolne.

Wielu z nas pozostawiło swe własne dzieciństwo za sobą i teraz wspomina je jako czas, kiedy poza fizycznym rozwojem, nie zachodzi nic ważniejszego. Bywa, że dorośli nie czują powagi dzieciństwa. Są jednak i tacy, którzy uważają je za cudowny, radosny i beztroski etap w życiu człowieka. Czas, który wspomina się z rozrzewnieniem, a nawet żalem, że już nie powtórzy się. Dorośli wspominający właśnie w taki sposób swe dzieciństwo, dokładają wszelkich starań, aby ich dzieci w przyszłości również mogły wracać wspomnieniami do tej rajskiej krainy. Dzieciństwo stoi przed nami dorosłymi jako zadanie -sprawić, by było ono rajem dla naszych dzieci.

Wystawa nasza ma na celu ukazanie świata dzieciństwa pradziadków, dziadków i rodziców, a także tych, którzy z lat dziecinnych wyrośli całkiem niedawno. Swym zasięgiem terytorialnym obejmuje teren dawnej Galicji. Pragnęliśmy zwrócić uwagę na zmianę statusu społecznego dziecka, ukazać historię dziecka i dzieciństwa od końca wieku XVIII po lata 60 -te XX wieku. Ilustrują to zgromadzone na ekspozycji fotografie i przedmioty służące dawniej dzieciom: niemowlęce ubranka, uroczyste i szkolne ubiory dzieci starszych, sprzęty, zabawki, akcesoria szkolne, pamiątki związane z ważnymi wydarzeniami w życiu dziecka. Wiele z eksponowanych przez nas przedmiotów , jak choćby proste zabawki wykonane dziecięcą ręką, a między nimi piłeczka z krowiej sierści, gwizdki, wystrugane z drzewa lalki, zwierzęta i inne, wzruszy zapewne każdego naszego gościa.

Wystawa nasza to zaproszenie do wspomnień z Twojego dzieciństwa.

Anna Łuka i Henryk Górecki

Wraz z autorami zapraszamy do oglądania wystawy.

Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(16.09.2005 | aktualizacja 29.11.2007 14:16)
Dyrektor Muzeum - Kamienica Orsettich Jarosław Orłowski wraz z autorką wystawy Anną Łuka
Dyrektor Muzeum - Kamienica Orsettich Jarosław Orłowski wraz z autorką wystawy Anną Łuka
Poniższe rekwizyty pochodzą z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Poniższe rekwizyty pochodzą z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Zdjęcia: A.Banaś
Zdjęcia: A.Banaś
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31