Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Sukces Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej z Jarosławia

W dniach 7- 10 września 2005 r. w czeskim Vyškovie odbywał się Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziecięcych. W imprezie współfinansowanej przez Południowomorawski Urząd Wojewódzki wystąpiły oprócz "Motylka" z Vyškova zespoły z miast partnerskich: Zespół Śpiewaczy z Viroviticy w Chorwacji, Pro Musica z Michaloviec na Słowacji oraz Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina z Jarosławia. Przez cztery dni odbywały się koncerty, na które licznie przybywali mieszkańcy i miłośnicy muzyki.
Chór z Jarosławia pod dyrekcją Jadwigi Nowosiad, przy akompaniamencie Aleksandra Kozińskiego wystąpił 8 i 9 września w kościele Trójcy Świętej oraz w kaplicy św. Anny wprawiając w zachwyt delegacje z miast partnerskich. W repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne i religijne, m.in. "Gaude Mater Polonia", "Rota", "Ave Maria", "Ubi Caritas", "Barka". Bardzo żywiołowo i entuzjastycznie reagował Werner Busch - Burmistrz Döbeln z Niemiec wyrażając uznanie dla zespołu z Jarosławia. Gratulacje przekazał także dziekan vyškovski ks. Antonin Spefek. "Jestem zadowolony, że mogłem być świadkiem tak wielkiego sukcesu naszej młodzieży. Mam nadzieję, że spotkania z innymi zespołami ubogacą doświadczenia już wcześniej zdobyte" - powiedział Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski. Ostatnim elementem był koncert galowy na rynku zbudowanym w kształcie trójkąta, nad którym dominuje renesansowy ratusz z 1569 r. Tym razem jarosławianie zaprezentowali inny repertuar, kończąc występ piosenką o kochanym Jarosławiu, wspaniałych mieszkańcach gościnnego Vyškova i pragnieniu powrotu do miasta położonego w sercu Moraw. Wyjazd uczniów PSM finansowany był z budżetu miasta Jarosławia. Według Viktora Broža Ambasadora Chorwacji w Republice Czeskiej "Festiwal jako nowa forma współpracy zagranicznej powinien być kontynuowany, gdyż jest źródłem poznania kultury innych narodów".
Delegacja z Jarosławia: Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski, Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Andrzej Wyczawski uczestniczyła też w otwarciu wernisażu wystawy "Partnerstwo". Na kilkunastu planszach prezentowana była historia i zabytki miast: Michalovce (Słowacja), Virovitica (Chorwacja), Döbeln (Niemcy), a także Jarosław. Odbyło się również robocze spotkanie na temat planów współpracy na 2006 r. Burmistrz Vyškova Petr Hajek otrzymał na pamiątkę obraz przedstawiający jarosławski ratusz.
Warto dodać, że umowa o wzajemnej współpracy między Jarosławiem a Vyškovem została podpisana 12 maja 2001 r. Od tej pory realizowana jest promocja obu miast na targach turystycznych w Brnie i Krakowie oraz wymiana młodzieży podczas obozów integracyjnych.
Zofia Krzanowska
Rzecznik prasowy Burmistrza
(16.09.2005 | aktualizacja 29.11.2007 14:16)
Chór PSM z Jarosławia podczas koncertu w kościele Trójcy Świętej w Vyskovie
Chór PSM z Jarosławia podczas koncertu w kościele Trójcy Świętej w Vyskovie
Obraz przedstawiający jarosławski ratusz będzie zdobił ściany Urzędu Miasta Vyskova
Obraz przedstawiający jarosławski ratusz będzie zdobił ściany Urzędu Miasta Vyskova
Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski z zachwytem ogląda jarosławskie plansze na wystawie "Partnerstwo" - fot. Zofia Krzanowska
Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski z zachwytem ogląda jarosławskie plansze na wystawie "Partnerstwo" - fot. Zofia Krzanowska
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31