Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

IV REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI IM. JERZEGO HORDYŃSKIEGO

Od czterech lat w Jarosławiu recytowana jest poezja jarosławianina - Jerzego Hordyńskiego. Poeta trzydzieści lat swojego życia spędził we Włoszech, ale przez wszystkie te lata oddychał Polską i miastem rodzinnym. Młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w tym roku z inicjatywy bratanka poety - Antoniego Marii Krausa mogła prezentować poetycką twórczość własną. Dzięki temu konkurs miał dwuetapowy wymiar. O rosnącej randze konkursu świadczy zainteresowanie nim aktorki Bernadetty Machały - Krzemińskiej, która spotkała się z uczestnikami konkursu.

Hordyński zagościł na dobre

 

Już po raz czwarty w Jarosławiu rozbrzmiewała poezja jarosławskiego poety Jerzego Hordyńskiego. Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury zorganizowały IV Regionalny Konkurs Poetycki i Recytatorski imienia poety - Jerzego Hordyńskiego. Z roku na rok konkurs zyskuje sobie szersze grono zwolenników. Z niespełna trzydziestu w zeszłym roku, liczba recytatorów w bieżącym roku wzrosła do ponad sześćdziesięciu.

Czwarty Regionalny Konkurs otworzył Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski, który wyraził wdzięczność bratankowi poety - panu Antoniemu M. Krausowi obecnemu na Konkursie za pomysł wprowadzenia po raz pierwszy w tym roku kategorii poezji własnej. "Serdecznie dziękuję za taką inicjatywę, dzięki niej w naszym mieście jest jeszcze jedno miejsce na twórczość młodych poetów" - powiedział Tadeusz Pijanowski - Zastępca Burmistrza podczas otwarcia konkursu.

Cześć oficjalna rozpoczęła się od ogłoszenia werdyktu w kategorii twórczość własna. Wspomnieć należy, iż komisja w składzie: Jadwiga Dyr, Genowefa Dudek i Tamara Bartman oceniała poezję ponad dwudziestu młodych poetów (22. osoby nadesłały własną twórczość). Zwycięzcy konkursu otrzymali statuetki oraz nagrody rzeczowe. I tak I miejsce zdobyła Agnieszka Kubas - uczennica Zespołu Szkół Rolniczych w Zarzeczu za wiersz pt. "Zabierz mnie", II miejsce przyznano Bartoszowi Morawskiemu z II LO w Przemyślu za wiersz "Nie umiem tańczyć", III miejsce natomiast zdobył Patryk Fryń z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu za wiersz "Najpiękniejszy sen". Wyróżniono Dawida Otulaka ucznia II LO w Przemyślu i jego wiersz "Nektar ciszy", a Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu nagrodziła Jolantę Skowronek z Zespołu Szkół w Kańczudze za "Szklane oczy".

Druga cześć konkursu przebiegała bardzo sprawnie i polegała na recytacji poezji J. Hordyńskiego przez zgłoszonych wcześniej uczestników. Po przesłuchaniu ponad sześćdziesięciu osób panie: Jadwiga Dyr, Zofia Kolasa, Elżbieta Tkacz i Helena Szczepanik tworzące jury zdecydowały o przyznaniu I miejsca Małgorzacie Skrabińskiej oraz Tomaszowi Wawrzynowi, II miejsca Monice Michalskiej, natomiast III miejsce zdobył Adrian Sikora. Wyróżniono recytację Magdaleny Wawrów, Aleksandry Drabik i Joanny Zielińskiej, Miejska Biblioteka Publiczna nagrodziła natomiast Klaudię Grandę.

Tegoroczny poziom i różnorodność recytowanych wierszy Jerzego Hordyńskiego zaskoczyły jurorów oraz publiczność. Ładunek emocjonalny zawarty w poezji Hordyńskiego nie jest łatwy do interpretacji, niemniej jednak spora ilość uczestników poradziła sobie z nim świetnie. Uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich z m.in. Jarosławia, Przeworska, Komańczy, Lubaczowa, Przemyśla śmiało poruszała trudne do objęcia słowem emocje.

W przerwie przesłuchań swoją obecnością konkurs zaszczyciła aktorka Bernadetta Machała - Krzemińska, która podobnie jak dzisiejsza młodzież deklamowała poezje na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu będąc uczennicą najpierw Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wł. Broniewskiego (obecnie GP nr 1 im. Kr. Jadwigi), a potem ówczesnego Liceum Ekonomicznego Jarosławiu (teraz ZSE).

Pani Bernadetta wróciła wspomnieniami do lat, kiedy aktorstwo było jeszcze marzeniem, wiele miejsca w tej podróży do przeszłości poświęciła pani Barbarze Płocicy (instruktor kulturalny obecnie pracujący w Centrum Kulturalnym w Przemyślu) - "to ona swoją determinacją poprowadziła mnie do momentu, w którym już wiedziałam, kim chcę być, co chce robić, jestem jej za to niewymownie wdzięczna" - powiedziała aktorka.

Bernadetta Machała - Krzemińska debiutowała w filmie Andrzeja Wajdy pt. "Kronika wypadków miłosnych". "Andrzej Wajda potrzebował aktorów jeszcze nie zepsutych manierą i szkołąc aktorską, wygrałam casting będąc w klasie maturalnej i praca z mistrzem polskiego kina była dla mnie wyróżnieniem, na myśl o którym do dzisiaj przejmuje mnie wzruszenie" - w taki sposób aktorka dzieliła się swoimi doświadczeniami z publicznością w ośrodku kultury. Artystka opowiadała młodzieży o swojej karierze zawodowej, poruszała problemy związane z pracą aktora. Przyznała się, iż sukcesem w jej życiu jest praca, jaka wykonuje oraz rodzina, którą od dwudziestu lat tworzy z producentem seriali "Plebani" i "Pensjonatu pod Różą" - Stanisławem Krzemińskim i szesnastoletnią córką.

Od kilku lat Bernadetta Machała - Krzemińska gości w wielu naszych domach za sprawą roli Krystyny granej w serialu Plebania. Na zakończenie spotkania aktorka razem z przewodniczącą jury - panią Jadwigą Dyr i Zastępcą Burmistrza Tadeuszem Pijanowskim wręczyła laureatom Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Jerzego Hordyńskiego statuetki i nagrody rzeczowe.

Iwona Międlar
Biuro Prasowe UM Jarosławia
(02.11.2005 | aktualizacja 29.11.2007 14:32)
Zwycięzcy konkursu w kategorii recytacji poezji J. Hordyńskiego odbierali gratulacje od Zastępcy Burmistrza Miasta Tadeusza Pijanowskiego i aktorki Bernadetty Machały - Krzemińskiej.
Zwycięzcy konkursu w kategorii recytacji poezji J. Hordyńskiego odbierali gratulacje od Zastępcy Burmistrza Miasta Tadeusza Pijanowskiego i aktorki Bernadetty Machały - Krzemińskiej.
Fot. Iwona Międlar
Fot. Iwona Międlar
Archiwum
Marzec 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31