Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Gimnazjaliści z „Jedynki” na uniwersyteckiej scenie

W dniach 13-15 maja 2011 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się VII studencka konferencja starożytnicza. Mottem tegorocznego spotkania były słowa Marka Tuliusza Cycerona: „Ita enim finitima sunt falsa veris”, czyli o prawdzie i kłamstwie w starożytności.
Aktorzy z Panią Aliną Krzanowską nauczycielką j. łacińskiego w PG 1 Jarosław
Aktorzy z Panią Aliną Krzanowską nauczycielką j. łacińskiego w PG 1 Jarosław
Alexandra w oczekiwaniu na wywiad z Achillesem
Alexandra w oczekiwaniu na wywiad z Achillesem
Leśna relacja z przebiegu wojny trojańskej
Leśna relacja z przebiegu wojny trojańskej
Odys
Odys
Scena  z Babą Jagą
Scena z Babą Jagą
Lupus et Iaga - wilk  i Baba Jaga
Lupus et Iaga - wilk i Baba Jaga
Podziękowanie grupie z Jarosławia
Podziękowanie grupie z Jarosławia

Przez trzy dni studenci oraz rzesze pracowników naukowych z całej Polski poddawali dyskusji pewne „fakty" historyczne i kulturalne m.in. w wystąpieniach: „Pożar Rzymu - nieszczęśliwy wypadek czy zamysł szaleńca Nerona", „Oblicza prawdy w rzymskich procesach karnych", „Imitacje kamieni szlachetnych i ozdobnych w starożytności".

Oficjalne zaproszenie do udziału w VII edycji konferencji wpłynęło także do Dyrekcji Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu. Organizatorom zależało na prezentacji osiągnięć dydaktycznych, metodologicznych i naukowych najmłodszych miłośników antyku. W odpowiedzi na to zaproszenie przygotowałam wraz z uczniami przedstawienie, które zatytułowałam „Hercule, gdzie ta Itaka?". W piątkowe popołudnie (13.05.) mieliśmy tam swoje przysłowiowe „pięć minut". W myśl XVIII-wiecznej szkolnej sentencji: „Kto nie umie po łacinie, ten powinien pasać świnie", uczniowie wcielili się w role bohaterów z dobrze znanych nam wszystkim bajek oraz postaci historycznych, aby w sposób dowcipny udowodnić, iż wspomniana sentencja niesie za sobą znamiona prawdy.

Młodzi aktorzy usłyszeli słowa uznania od organizatorów i gości należących do polskiej elity intelektualnej. Warto więc wspomnieć czym zachwycili i co, tak gromko oklaskiwali widzowie. W bajce „Jaś i Małgosia" (Ioannes et Margarita) wystąpili: Kamil Aab i Klaudia Głowacka, którzy borykali się z nauką języka łacińskiego. Pojawił się też zabłąkany turysta (Homo Viator) - Aleksandra Mazur, Czerwony Kapturek (Lacernella Rubra) - Żaneta Nowak), Baba Jaga (Avia Iaga) - Anna Gaciarz i wilk (Lupus) - Patrycja Kryczyńska. Postacią odgrywającą w przedstawieniu kluczową rolę był Ulixes, czyli Odyseusz (Jakub Ochab), który od ponad dwudziestu lat błąkał się po świecie, nie mogąc odnaleźć drogi do ojczystej Itaki. Z pomocą zjawiła się „zaocznie" babcia Czerwonego Kapturka, która w pobliskim lesie zamontowała ufundowany przez siebie telebim. Tak więc Odyseusz obejrzał relację z przebiegu wojny trojańskiej. Na scenie znalazły się też dwie postaci fikcyjne: Iulia (Ewelina Śliwa) oraz Alexandra (Karolina Prucnal), które jako prezenterki telewizyjne przeprowadziły wywiad z Achillesem (Jakub Duda). W dość zabawny sposób zostały przedstawione postaci mitologiczne i historyczne, a wszystko po to, aby ukazać, że to co działo się ok. VIII w. p.Ch., wcale nie musi być nudne, a język, którym jeszcze do niedawna posługiwała się większość Europejczyków, nie jest nam obcy i stanowi podwaliny do nauki języków nowożytnych.

Pragnę dodać, że w uczelnianej galerii prezentowane były również prace plastyczne i literackie dotyczące języka łacińskiego i kultury antycznej wykonane przez gimnazjalistów z jarosławskiej „Jedynki".

Po wysiłkach teatralnych zostaliśmy zaproszeni na starożytną ucztę. Wprowadzeni przez dr Agatę Łukę, która podała kilka uwag o antycznych smakach, delektowaliśmy się m.in. sałatką Owidiusza czy surówką Afrodyty, a także skosztowaliśmy ciasteczka amoniakowe i tartę jabłkową. Na szczęście składniki potraw były nieco młodsze niż dzieje starożytne, toteż obiecujące zaproszenie do współpracy z jakim zwróciła się do nas społeczność KUL-u, ma szansę na powodzenie. A być może absolwenci naszej szkoły zechcą podążać już rozpoczętą drogą i swoją przyszłość powiążą z lubelską uczelnią...

Alina Krzanowska

Program konferencji: www.sks7.mish.uw.edu.pl/program.html

 

 

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(30.05.2011 | aktualizacja 30.05.2011 14:56)
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31