Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu informuje

Krajowe Centrum Ds. AIDS od czerwca 2011 r. rozpoczęło kampanię promującą testowanie w kierunku HIV. Jest ona kontynuacją dotychczasowych działań prewencyjnych w zakresie HIV/AIDS oraz wzmocnieniem kampanii rozpoczętej w ubiegłym roku pod hasłem „Wiedza ratuje życie”.

Każdego dnia na świecie zakaża się ponad 7 tysięcy osób, a ok. 5 tysięcy umiera z przyczyny związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń. Każdego dnia w Polsce nowe osoby dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV otrzymując dodatni wynik testu.

W Polsce do zakażenia HIV dochodzi głównie poprzez kontakty seksualne (zarówno homo- jak i heteroseksualne). W dalszym ciągu obserwowany jest brak świadomości, że problem HIV/AIDS może być problemem każdego. W/g szacunków Komisji Europejskiej 70% osób zakażonych w Polsce nie zna swojego statusu serologicznego.

Kampania skierowana jest do osób dorosłych (18-39 lat) i starszych, aktywnych seksualnie, podejmujących ryzykowne zachowania seksualne, odpowiedzialnych za zdrowie własne oraz partnera.

Główne przesłanie kampanii:
- zrób test na HIV, dowiedz się jaki jest Twój status serologiczny,
- namów na test partnera,
- nie bójcie się rozmawiać o Waszej przeszłości seksualnej,
- unikaj ryzykownych zachowań, bo HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie.

Pamiętaj! Negatywny wynik testu dzisiaj nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości!

W województwie podkarpackim anonimowo i bezpłatnie można wykonać test w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym HIV/AIDS mieszczącym się w Przychodni Akademickiej Centrum Medycznego „Medyk" w Rzeszowie przy ul. Podkarpackiej 1.

Wszelkie informacje o HIV/AIDS oraz bezpłatnych i anonimowych badaniach znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS- www.aids.gov.pl

1 grudnia br. pod budynkiem PSSE w Jarosławiu, ul. Grunwaldzka 7 organizowany będzie punkt informacyjno-edukacyjny. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych pod opieką pedagoga szkolnego  i pracowników Stanowiska Pracy ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Jarosławiu będzie informowała przechodniów, że 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS oraz rozdawała ulotki otrzymane z PSSE Jarosław.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Jarosławiu
lek. med. Beata Mędrala

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(23.11.2011 | aktualizacja 23.11.2011 09:03)
Archiwum
Marzec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31